20.10.2019 11. kolo ČDD U19 A

sestava: Drábek (9), Jiroušek (7), Klocperk (9), Strnad (9), Bartovský (8), Polák (8), Brejcha (9), Benedikt (7), Marek (8), Pergl (9), Kapic (8)

lavička: Rejzek (-), Pressl (-), Maška, Kuksa, Václ

branky: Marek, Kapic, Strnad

Oproti minulému odevzdanému utkání s Vejprnicemi byl trenér Dejmek nucen udělat hned čtyři změny v základní sestavě. Ze zdravotních důvodů nebyli k dispozici Barac, Petelík a Urbánek. Kvůli pozdní a poněkud pofidérní omluvence z pátečního předzápasového tréninku nedostal trenérovu důvěru k dnešnímu utkání Václ. Pozitivní informací naopak bylo, že přes nedoléčené bolestivé zranění se do sestavy vracel náš „motorhead“ Brejcha. V poněkud improvizované sestavě se čtyřmi mladými puškami v základu jsme netušili, co od utkání očekávat.

Hned úvodní minuta naznačuje příští události první půle. Soupeř posílá svůj přímák do naší šestnáctky. Odražený balón se dostává k volnému protihráči, který v obrovské příležitosti pálí do na brankové čáře reflexivně zasahujícího Matyáše. Obrovsky důležitý okamžik pro sebevědomí našeho mladého gólmana. V 5. minutě hosté dostávají míč před naši šestnáctku a volný soupeř tvrdě pálí na naši branku. Matyáš ale nepříjemný pokus vyráží od své levé tyče do bezpečí. V 15. minutě se hosté tentokráte dostávají na pravou stranu šestnáctky, odkud jeden z nich zkouší pálit k zadní tyči. Matyáš je ale již zahřátý, pokládá se do vzduchu a kouli posouvá na roh. V 18. minutě náš gólman nejdříve vyráží plavající střelu zpoza šestnáctky, která před ním ještě navíc skáče, na roh. Bohužel po jeho rozehrání již ale musí kapitulovat. Soupeřův centr od rohového praporku se snáší do naší šestnáctky, kde Kena lacině předskakuje jeden z protihráčů a placírkou ideálně ošetřuje svůj pokus – 0:1. :-@ Po soupeřově vedoucí brance se nám přeci jen poněkud daří vyrovnat hru v poli a v nějaké 34. minutě se pokoušíme vysunout na levé straně Jakuba. Ten se k balónu dostává až po nepovedeném zásahu hostující zadáka a dostává tak možnost ohrozit soupeřova gólmana. Bohužel svůj pokus namíří pouze přímo do náruče soupeřova kýpra. Hned v další minutě necháváme zcela volnou naši pravou stranu, když se Patrik toulá někde ve středu hrací plochy. Soupeř zatáhne balón na levou stranu šestnáctky a jeho střelu k bližší tyči démon v naší brance s trochou štěstí tečuje nad svoji branku. Ve 40. minutě Matyáš musí reagovat na tečovanou střelu soupeře, které nepříjemně mění dráhu svého letu. K jím vyraženému míči se dostává jeden z protihráčů, jemuž náš gólman okamžitě zmenšuje střelecký úhel. V příští chvíli již Matyáš na své hrudi pocítí soupeřovu pumelici z pár kroků, ale nebezpečí je opět zažehnáno. Pohyblivý a techničtější soupeř tak do šaten odchází s pro nás milosrdným jednobrankovým náskokem. Zatím nic nenasvědčuje nějakému obratu v utkání.

Hned v úvodní minutě druhé půle ale podnikáme po soupeřově ztrátě balónu rychlý výpad po pravé straně. Na jeho konci sledujeme nádherné uvolnění Perglíka u pravé brankové čáry a snad ještě krásnější utažený centr na zadní tyč. Tam si zabíhá pozapomenutý Jakub, který ideální kouli doklepává do odkryté části hostující svatyně – 1:1. (so) Ihned po soupeřově rozehrání Perglík krade balón jednomu z vykolejených hostujících zadáků a na pravé straně šestnáctky má několik málo okamžiků, aby dokázal vyzrát na vybíhající gólmana. To se mu bohužel nepovede, když jej zblízka pouze nakouří. Obrovská škoda – to by byl vstup do druhé půle jako řemen. I tak ale najednou sledujeme vyrovnanou hru. Naše hráče vstřelená branka viditelně nabudila, zatímco soupeř je poněkud zaskočen naším odporem a zvýšenou aktivitou. V 56. minutě ale nezachytáváme hostující výpad, při kterém se jeden z hostujících kopáčů prokličkovává až do naší šestnáctky, odkud z ideální pozice pálí pouze do pravé tyče. Odražený balón naši zadáci sice s problémy ale přeci dostávají do bezpečí. V 65. minutě Bartéz posílá svůj přímák do hostující šestnáctky. Sice při tom poněkud přisvítí, ale padající list dvojice hráčů při jednom za soubojů trká na střed šestnáctky, kde vyčnívá zcela pozapomenutý Jarda. Ten dokonce ještě snad radostí povyskočí a potom již jen sledujeme ladný let balónu, který se odráží od jeho !hlavy!, opisuje oblouk, když pomalu přelétá ponad všemi hráči před ním včetně soupeřova gólmana, aby svoji cestu zakončil v soupeřově síti – 2:1. (so) Občas jsou prostě k vidění neuvěřitelné věci.  V další minutě jsme ale rázem vhozeni do reality. Na konci naší krásné akce, kdy se několika našim hráčům podaří vyměnit si balón, je Perglík, který svoji příhru z pravé strany adresuje do šestnáctky na nabíhajícího Jardu. Ten se najednou ocitá v ideální pozici přímo proti zalezlému gólmanovi. Bohužel opět platí, že dvakrát do stejné řeky prostě nevstoupíš. Jarda totiž nedokáže hostující celek dorazit, když kouli posílá pár metrů nad soupeřovo zařízení. A v 69. minutě přichází trest. Po soupeřově rohu z pravé strany se balón od hráčů na zadní tyči odráží před branku opět ke zcela nehlídanému protihráči, který jej neomylně posílá do naší sítě – 2:2. :-@ Utkání se láme. V 71. minutě jeden ze soupeřů vidí žlutou kartu za nemístné komentování sudího rozhodnutí. Ještě v téže minutě kopeme roh z pravé strany. Brejchy posílá utažený centr někam ke hranici šestnáctky, kam se vrhá Franta, pokládá se proti balónu a ve vodorovné poloze se z první trefuje vskutku ideálně přesně k levé tyči – 3:2. (so) Gólman nestíhá vůbec reagovat. Velká paráda. Nyní je potřeba udržet soupeře v uctivé vzdálenosti od naší branky. Kouskujeme hru, když si pomáháme jednoduchým řešením situací. Soupeři se krátí čas a svoje snažení i díky narůstající nervozitě nedokáže dotáhnout do pro něj lepšího konce. Přežijeme několik nebezpečných standardek soupeře a když se začíná blížit konec zápasu, prostřídáváme sestavu. V 85. minutě tak místo Patrika vbíhá na hřiště Rejzy a Mára zalézá na beka. V 88. minutě potom Jardu protáčí Presslík. Na další střídání se již nedostane, poněvadž sudí utkání končí.

Po první půli by si na náš tým těžko někdo vsadil. Šanci na obrat v utkání nám dal Matyáš několika svými zákroky a nastartovala nás rychlá vyrovnávací branka po přestávce, zatímco hostující soubor byl myšlenkami ještě v šatně. Zatímco soupeř se najednou nemohl dostat znovu do zápasu, my jsme si dokázali vytvořit hned několik možností k tomu, abychom překvapeného soupeře dokonce dorazili. To se nám bohužel nepovedlo a po hostujícím vyrovnání v nás byla malá dušička. Za výkon ve druhé půli jsme ale byli nadmíru odměněni Frantovým vítězným volejem. Doufejme, že si naši hráči po dnešku opět uvědomí, že hratelný je opravdu každý soupeř a při troše štěstí, a hlavně při obětavém týmovém výkonu můžeme minimálně potrápit i velkého favorita, který nás může převyšovat jak technicky, tak svojí průměrnou výškou. Přejme si tedy, aby se nám vyprázdnila marodka, a pojďme se zodpovědně připravit na další důležitý souboj, do kterého půjdeme s otevřeným hledím.

Vždycky, když ten zápas pánové odjezdíte po zadku jako dnes, ta reportáž se najednou píše úplně sama! Vono to prostě pude!!!