27.4.2019 23. kolo ČDD U19 A

sestava: Muknšnábl (10), Vrbata (9), Nesveda (8), Hlinka (8), Barac (8), Otto (8), Strnad (9), Brejcha (9), Ranš (9), Janda (9), Vámos (9)

lavička: Klocperk (9), Volek (-)

branky: Vámos 2x, Ranš

Měli jsme dva týdny na to, abychom ze svých hlav vytěsnili strakonickou šaškárnu a připravili se na další těžký zápas. Dnes jsme zajížděli do nedalekých Přeštic, kde nás rozhodně nečekalo nic lehkého. V živé paměti jsme ještě měli, jak nás v podzimním vzájemném utkání na našem trávníku náš dnešní soupeř rozebral na součástky. Na jaře ale většinou nepůsobíme odevzdaným dojmem a v koutku duše jsme doufali v nějaký ten malý zázrak. Bohužel trenér Dejmek musel nejdříve spočítat padlé. Před 14ti dny jsme přišli o zraněného Tesaře a potrestaného Chudobu. Po dnešních ranních esemeskách potom o zvracejícího Poláka a nevyspalého Krejču. Fakt výborné vyhlídky. Když koučovi dalo před zápasem navíc košem pár frajerů z kádru mladých pušek, v mládencích se zřejmě nastartovalo něco, co bylo jednou z příčin dnešního pozdějšího úspěchu.

Podle očekávání na nás domácí hráči nastupují od úvodního hvizdu sudího a jejich snažení přináší ovoce hned v 6. minutě. To přicházíme na levé straně o balón a k odraženému míči se dostává jeden ze soupeřů, který má spoustu prostoru ke střele zpoza šestnáctky. Nepříjemně tečovaný pokus jedním z našich zadáků Fíla konečky prstů vyráží před sebe, ale tam dobíhá pouze další ze soupeřů, který zahraje našemu zasahujícímu gólmanovi na housle – 1:0. :-@ A domácí tlak pokračuje. Za další dvě minuty zbytečně ztrácíme balón na soupeřově polovině a jeden z místních kopáčů si následně pohodlně obhazuje vystoupivšího Hlínu a peláší směrem k naší šestnáctce. Tváří v tvář vysunutému Fílovi ale zaváhá a jeho nepovedený slabý pokus končí vedle levé tyče. Ve 12. minutě se další ze soupeřů proháčkovává středem hrací plochy až na hranici našeho vápna. Jeho následná střela z nebezpečné pozice ale končí pouze v náruči dobře postaveného Fíly. Počáteční nápor soupeře přeci jen poněkud opadá a nám se daří postupně vyrovnávat hru v poli. Ve 23. minutě jsme ve větším počtu v soupeřově šestnáctce. Nejdříve po levé straně prochází domácí obranou Saša, ale svojí zpětnou příhrou nenachází žádného spoluhráče. Soupeřem odvrácenou kouli svým typickým důrazem vybojuje na levé straně Mates a po prakticky stejné akci jako před pár vteřinami tentokráte svoji příhru adresuje před branku Sašovi. Ten se dokáže zbavit svého strážce a z hranice malého vápna posílá přízemní balón k pravé tyči – 1:1. (so) A heleme se. Domácí hráči jsou naší vyrovnávací brankou trochu vyvedeni z konceptu a na hřišti je to znát. Ve 31. minutě Mates vystihuje na levé straně přihrávku soupeře a namíří si to přes dalšího protihráče do šestnáctky. Bohužel odtud v tísni nedokáže vyzrát na vystoupivšího gólmana domácího celku – tentokráte ještě ne. Ve 34. minutě Fery kope přímák od levé brankové čáry. Z ostrého úhlu zkouší balónem přes stojící zeď překvapit gólmana. Ten má skutečně co dělat, aby nepříjemnou kouli nególmansky vykopl nohama alespoň před sebe. Tam bohužel nedobíhá žádný z našich kopáčů a soupeř dostává míč do bezpečí. Ve 38. minutě domácí získávají balón ve středu hrací plochy a poněvadž se před jedním z nich otevírá prostor, dostávají se s balónem u nohy až před naši šestnáctku. Nápřah soupeře, rána, Fílův skok poslední záchrany do prázdna, břevno naší svatyně, dorážka dalšího ze soupeřů a balón v naší síti. Naštěstí dorážející hráč domácího celku využil svého ofsajdového postavení. Oddechli jsme si, ale soupeř je na konci poločasu znovu na koni. Ve 41. minutě má výhodu rohového kopu z levé strany (svého prvního v dnešním utkání). Na centrovaný balón si nabíhá jeden ze soupeřů a skluzem jej sklepává k levé tyči. Tam dobře postavený Bary (zřejmě) zaskakuje za svého gólmana a míč v posledním okamžiku vyráží alespoň do šestnáctky. Bohužel pouze k dalšímu ze soupeřů, který se svojí tutovkou naloží prachbídně. V dalším okamžiku již pouze sleduje, kterak balón od jeho kopačky letí daleko na tréninkové hřiště. Začátek a konec první půle patřil domácímu celku. Podařilo se nám ale přežít několik příležitostí soupeře a navíc i zaskórovat. Otazník ale visí nad dalším působením Feryho, kterému se bohužel po jednom ze zákroků ozývá koleno. Dnes ale není čas na odstoupení ze zápasu. I když jsou možná domácí fotbalovější, atletičtější a rychlostně dobře vybavení, mládenci jejich výhodu dorovnávají bojovností a zarputilostí. Ještě je ale před námi celý druhý poločas.

Očekávaný tlak domácího celku tentokráte trvá pouze několik úvodních minut. Kolem 53. minuty naopak zahráváme hned čtyři rohy po sobě a vše korunujeme přímým kopem z pravé strany. Dostáváme balón do šestnáctky a Saša to najednou má nalité přímo proti noze. Bohužel z hranice malého vápna ve velké šanci trefuje pouze domácího gólmana. V 60. minutě domácí snajpr pálí zpoza šestnáctky a Fíla opět prokazuje své umění, když balón vytahuje od své pravé tyče. V 70. minutě se nám podaří kolmicí vysunout Pepu po pravé straně. Ten vletí do šestnáctky, ale svým pokusem obstřeluje s vysunutým gólmanem i vzdálenější tyč. V další minutě Martina protáčí Klocpy. Mates dnes již dvakrát na trávníku hledal svůj vyražený dech. V 72. minutě vytahuje za svých zásob snad svůj pátý, když zasprintuje a vystihuje na levé straně příhru jednoho ze soupeřů. V rychlosti si krásně obhazuje zadáka domácího celku, nechává ho za sebou a postupuje z levé strany na vystupujícího gólmana. Vzápětí nachází skulinku mezi bližší tyčí a brankářovým tělem. A po nádherné akci se jde radovat – 1:2. (so) Fantazie. Domácí hráči mohou odpovědět ihned po svém rozehrání. Naši kopáči ustupují, soupeř nás vykombinovává na pravé straně a posílá balón do vápna. Protihráč nic nevymýšlí a okamžitě posílá svoji navštívenku na naši svatyni. Rána naštěstí není příliš umístěná, ale díky její razanci ji Fíla musí zkrotit nadvakrát. Opět ustojíme domácí pokus o odpověď a přichází 79. minuta. Zahráváme přímák z pravé strany. Balón letí do vápna, kde jej špičkou kopačky prodlužuje nabíhající Klocpy za sebe, kde operuje Saša, který nekompromisně dopravuje kouli do sítě – 1:3. (so) Tak to je již hodně nadějné, ale domácí vrhají všechny svoje síly do útoku. V 81. minutě vidí jeden ze soupeřů žlutou kartu za nemístný komentář. V 84. minutě Hlína zpracovává balón v naší šestnáctce pouze pro jednoho z dotírajících hráčů soupeře. Ten okamžitě pálí, ale opět do středu naší svatyně do rukavic připraveného Fíly. Valí se to nyní na nás ze všech stran. V následující minutě sledujeme rychlý brejk soupeře po levé straně a po zpětné příhře další tentokráte o poznání přesnější střelu. Fíla je ale rychle na zemi a konečky prstů vytlačuje gólovku na svoji pravou tyč a do rohu. V 87. minutě Klocpy dostihuje na pravé straně balón, uvolňuje se a posílá jej před branku. Tam dobíhá tísněný Brejchy, jehož dorážce z první chybí pár čísel, aby zapadla k pravé bližší tyči. Výhře jsme čím dál tím blíže. V poslední minutě řádné hrací doby Pepu střídá Venca, s jehož pomocí silou vůle přežíváme i tři minuty nastavení.

Dnes si mládenci opět zaslouží absolutorium. V papírově ne zrovna nejsilnější sestavě po vedoucí brance soupeře neztratili hlavu a poctivým bojovným výkonem si šli za svým cílem. Měli jsme sice chvílemi pořádnou porci štěstí, ale chtělo by se říci – konečně. Domácí předváděli podobně jako na podzim kvalitní atletickou hru, kdy jim ale jednak poněkud zvlhl střelecký prach a jednak dnes narazili na tým ve zcela jiném rozpoložení. Tým, který měl chuť se prostě o úspěch v utkání porvat a minimálně neprodat svoji kůži lacino. To, že jsme nakonec dokázali urvat dokonce všechny tři body, je našim chlapcům krásnou odměnou za dnešní předvedený poctivý a obětavý výkon. Možná, že nemáme ve svém středu ty nejlepší techniky bez nervů, ale pokud každý z našich kopáčů přistoupí i k následujícím zápasům jako účastníci dnešního zájezdu, není co řešit. Z takového představení, byť by nakonec bylo bez bodového přínosu, musíme a budeme mít radost. Tak za týden mládenci se pojďme připojit k oslavám svobody dalším parádním sebevědomým výkonem. Máme na to.