FK Junior Strakonice - SŠ Plzeň SD 4:2 (3:2)

13.4.2019 21. kolo ČDD U19 A

sestava: Muknšnábl, Polák, Nesveda, Hlinka, Barac, Vrbata, Strnad, Brejcha, Ranš, Vámos, Tesař

lavička: Janda, Krejča, Chudoba, Otto, Riska

branky: Ranš, Vámos

Dnešní zápas jsme odehráli u dudáků ve Strakonicích. K důležitému utkání se tentokráte dostavili i někteří nedoléčení marodi, abychom se pokusili urvat nějaký ten bod na místní horké půdě. Na upravený trávník nakonec vyběhla až na jednu změnu totožná základní sestava jako o minulém víkendu. Očekávali jsme, že půjde o velmi náročné utkání, ale průběh vzájemného souboje v chladném počasí nakonec daleko předčil naše očekávání. Zimou jsme se ale netřásli.

Začátek utkání se nese ve znamení naší aktivní hry. Bohužel domácí hráči hned svoji první příležitost zužitkovávají – anebo ne? Soupeř totiž zahrává rohový kop z levé strany. Poněvadž se kolem rohového praporku motají hned dva domácí kopáči, Bary je jde pohlídat. Ano – náš zadák je příliš blízko praporku a pomalu zařazuje zpátečku. To se nelíbí sudímu, který !foukne! do svojí píšťalky a důrazně Barymu nařizuje ústup. Vzápětí se jeden z místních chasníků vydává na cestu k naší brance a Bary jej začíná stínovat. Teprve nyní sudí dává slovní pokyn druhému kopáči k rozehrání standardky. Ten to také po chvíli udělá, ale tím způsobem, že překvapivě sám zaveze balón k naší brance a pálí. Bohužel po jedné z tečí v našem malém vápně míč končí na zadní síti – 1:0. :-@ To, zdali se balón zjevně pohnul je v tuto chvíli podle našeho názoru nepodstatné. Hra byla hvizdem sudího přerušena a pozdější rozehrávka se měla opakovat – ale možná, že máme nějaká zastaralá pravidla. Samozřejmě, že jsme měli na situaci lépe reagovat – i konsternovanému trenérskému týmu bohužel trvalo delší dobu, než si uvědomil, proč se domácí kopáči radují z perfektně realizovaného signálu. Se sudím poté již nebyla žádná řeč. Bohužel naše kopáče obdržená branka na hezkých pár minut vyvádí z tempa. V 18. minutě domácí kopou přímák od levé lajny. Na nebezpečný centr si v naší šestnáctce naskakuje nepokrytý soupeř a svým kladivem navyšuje vedení svého týmu – 2:0. :-@ Teprve poté se naše hra pomalu začíná zvedat. Vše vrcholí ve 25. minutě, kdy Mates vystihuje soupeřovu rozehrávku ve středu hrací plochy a vletí do domácí šestnáctky z levé strany. Odtud svojí příhrou vybídne ke skórování nepokrytého Sašu. Ten ale trestuhodně selhává, když z hranice malého vápna balón nakouří pouze do gólmana. Než se trenér Dejmek stihne rozčílit, balón se odráží k nohám dobíhajícího Matese a ten svojí pumelicí trhá síť – 2:1. (so) Za další dvě minuty ale jeden ze soupeřů využívá svojí rychlosti a uniká po levé straně až do naší šestnáctky. Odtud zkouší svojí přihrávkou nalézt svého spoluhráče na zadní tyči. Ten se v tísni k balónu skutečně dostane, ale jeho doklepávačku Fíla famózním zákrokem vytahuje ze své šibenice. Míč se sice opět dostává na kopačky dalšího ze soupeřů, ale ten z ostrého úhlu naše zařízení netrefuje. Ve 32. minutě domácí kopou roh z levé strany a opět nedokážeme dostoupit jednoho ze soupeřů, který další nepříjemný centr prudkou hlavičkou proměňuje v další branku – 3:1. :-@ Ve 39. minutě zahráváme roh z pravé strany tentokráte my. Balón se v domácí šestnáctce odráží k Sašovi, který si jej zpracuje, obtáčí se kolem svého stínu a levačkou jej posílá ideálně ke vzdálenější levé tyči – 3:2. (so)V poslední minutě první půle musí ze hřiště Mimi, kterému jeden ze soupeřů při nedovoleném zákroku nepříjemně přišlápl prsty na ruce. V první chvíli to vůbec nevypadalo dobře. Uvidíme až jak dopadne lékařské vyšetření – snad to nebude tak zlé. Poločas dohráváme o deseti. Bohužel nedokážeme pohlídat domácí standardky, ze kterých soupeř neustále hrozí. Stále ale žijeme.

Do druhé půle místo zraněného Mimiho nastupuje Jandís. Hned v úvodní minutě vidí jeden ze soupeřů žlutou kartu za stažení Feryho na polovině hřiště. Ve 49. minutě propadá dlouhý balón za domácí obranu a Saša zčistajasna postupuje zcela sám na vybíhajícího gólmana. Toho zkouší lobovat, ale trestuhodně selhává, když balón posílá nad branku. Od této chvíle je pro nás stále těžší se dostat na soupeřovu polovinu. Prakticky jakýkoliv náš kontakt s domácím hráčem je pískán. Sudímu navíc neuvěřitelně pomáhá jedna baletka, které se snad minutu nedokáže udržet na vlastních nohách. Domácí samozřejmě využívají každé přerušení hry k natahování času. V další minutě hlavní sudí na pokyn pomezního píská nedovolený zákrok stojícímu Barymu. Tomu začínají povolovat nervy a míč posílá soupeři nazpět střílenou příhrou. Žlutá karta je mu odměnou. Vzápětí žlutý napínák vidí i jeden ze soupeřů, který se trochu naveze do našeho vracejícího se zadáka. Domácí tuto standardku poté málem proměňují, když si na centr nabíhá další neobsazený soupeř a zachraňuje nás pouze famózní zákrok Fíly, který vyráží prudkou střelu do bezpečí. V 54. minutě Vrbyče střídá Cigi, který jde na hrací plochu přes svoji zdravotní indispozici. Tentokráte přečkáme domácí šňůru několika rohových kopů, ale na soupeřovu polovinu se stále nemůžeme dostat. V 64. minutě Matese střídá Mára Chudoba. Konečně si vytváříme šance. Nejdříve pálí z levé strany Cigi a po pár minutách se do Cigiho přetaženého rohu z pravé strany opírá Brejchy. Oba pokusy selhávají, ale vše je navíc přesto pojištěno zvednutým praporkem na opačné straně. Na našich hráčích je vidět narůstající bezmoc a frustrace. V 82. minutě přichází očekávané rozuzlení. Neuhlídáme další roh z levé strany. Opět nepokrýváme jednoho z místních chasníků, který přetažený centr trká ke vzdálenější tyči – 4:2. :-@ Odevzdaně vyhlížíme konec utkání, v jehož závěru vidí žlutou kartu Tomáš. Zápas má bohužel ještě nepříjemnou dohru, když se naši hráči bohužel nevyvarují vzájemné strkanice s kopáči domácího týmu. Sudí tak ještě oflekuje Máru Chudobu za údajné plivnutí na záda jednomu ze soupeřů – prý celou situaci pečlivě sledoval. Vodu do ohně poté přilijí i přihlížející diváci, kteří si také neodpustí několik nepříjemných poznámek na adresu hráčů. Tak do šatny a zchladit horké hlavy.

Po fotbalové stránce jsme dnes propadli při bránění standardních situací soupeře, ze kterých jsme obdrželi všechny branky. Hlavně kvůli této okolnosti jsme museli odjet bez bodů. Bohužel některé okolnosti jsme ovlivnit nemohli, ale i tato zkušenost každého hráče může posunout dále. Zvýšenou pozápasovou frustraci některých našich kopáčů lze sice chápat, ale nemůžeme si prostě dovolit zbytečné nervózní výlevy, byť by se mohly jevit jako oprávněné. Můžeme sice cítit křivdu, ale do toho kulatého nesmyslu přeci sakra kopeme pro radost – rozeberme si proto hlavně svoje chyby, kterým jsme mohli předejít a na to ostatní zkusme příště odpovědět svým výkonem. Nedávno se nám to přeci povedlo. Stále ještě platí, že bereme prohru po kvalitním bojovném výkonu, než tým, který se nechá rozhodit několika frajery na jakémkoliv postu. Nyní máme 14 dní, abychom si doléčili šrámy a potom si to pojedeme rozdat na férovku do Přeštic.