SŠ Plzeň SD - SK Petřín Plzeň B 1:2 (1:1)

19.8.2017 2.kolo ČDD U19 A

sestava: Volek (9), Šura (6), Krejčí (7), Lihm (7), Toman (6), Gashi (6), Krejča (8), Skopový (8), Frýbert (6), Šural (6), Vámos (6)

lavička: Tesař (6), Vrbata (5), Brejcha V. (-), Chudoba, Muknšnábl

branky: Krejčí

Tak jsme opět na začátku dalšího soutěžního ročníku – a že to tentokráte bude jiné než v předchozích letech, o tom nemůže být pochyb. Naše soubory si vydobyly právo startu v obnovených dorosteneckých divizích. To, že se zvedne úroveň většiny utkání, by mělo mít obrovský vliv na další výkonnostní růst všech hráčů. Po odchodu 98ček do mužů kádr staršího dorostu doplnily 2000vky. Navíc se k nám vrátily staré známé tváře (Skopový, Šura) a náš soubor doplnili i dva nově příchozí hráči (Frýbert, Lihm). Na jaké umístění v tabulce to bude stačit, na to si musíte vypůjčit křišťálovou kouli. Každopádně tým má za sebou poctivou přípravu včetně výživného soustředění a je připraven se porvat o body s každým soupeřem.

Musíme se zmínit o dvou zásadních změnách pravidel v letošním ročníku znovuzavedené soutěže. Trenér Dejmek může v průběhu utkání vystřídat maximálně tři hráče! To je obrovská změna oproti minulým ročníkům a co to bude znamenat si každý může vyhodnotit sám. Další podstatnou okolností je, že po udělení žluté karty si potrestaný hráč jde odpočinout na deset minut za postranní čáru a jeho tým je tak po tuto dobu oslaben o jednoho hráče. Během zápasu tak může docházet k opravdu zajímavým matematickým situacím a bude hodně záležet na citlivosti rozhodování hlavního sudího. Každopádně hráči se budou muset s těmito změnami pravidel co možná nejrychleji vyrovnat. Máme se asi na co těšit.

Nyní ale již k úvodnímu zápasu samotnému. Naším prvním soupeřem byl starý známý celek z Petřína, hrající pod hlavičkou tzv. „Béčka“, které je složeno z hráčů ročníku 2000. Je to soubor, který v loňské sezóně ukořistil pohár pro vítěze krajského přeboru mladšího dorostu, navíc doplněný o několik nových hráčů. Očekávali jsme hned na úvod náročné utkání, kde mohou rozhodovat maličkosti.

V samotném úvodu utkání nás hosté poněkud zatlačují před naši branku, ale náznaky příležitostí dokážeme přečkat bez ztráty květinky. Naopak v 5. minutě si vytváříme obrovskou příležitost, když po našem rohovém kopu z pravé strany se balón vrací k Ráďovi, který pár metrů před šestnáctkou nachází Cigiho. Náš špílmachr si prohodí balón mezi vystupujícími zadáky soupeře a rázem jde zcela sám z pravé strany do vápna. Bohužel místo příhry na své nabíhající a lépe postavené spoluhráče bere vše na sebe a z úhlu trefuje pouze bližší tyč z vnější strany. V 9. minutě hosté podnikají pěknou kombinační akci po pravé straně, odkud také vzápětí letí balón před naši branku. Na penaltovém puntíku vyplavává zcela neobsazený soupeř, který ale naštěstí svojí megašancí pohrdá a naši svatyni přestřeluje. Ve 12. minutě sledujeme náš rychlý výpad do soupeřovy otevřené obrany, který zakládá svým výhozem Vašek. Ben poté vysouvá podél pravé lajny Cigiho, který kouli předává Sašovi. Tomu se vzápětí podaří již v hostující šestnáctce míč přes obránce poslat osamocenému Šurymu. Bohužel ten si na střelu z první nevěří a balón si ještě hodlá připravit. Jeho následná střela je ale zblokována jedním z vracejících se obránců soupeře. Hra se přelévá ze strany na stranu, ale bez vážnějšího ohrožení branky. Až ve 31. minutě hosté vymýšlejí ideální průnikovou příhru ze své poloviny na rozběhnuté tykadlo, na které naši zadáci zcela pozapomínají. Soupeř si to okamžitě namíří přímo k naší brance. Vašek vybíhá a protihráč poněkud zbrkle zkouší zakončit ještě před šestnáctkou. Jeho nepovedený pokus míjí naštěstí naši pravou tyč. Neuběhne ani minuta a hosté si vytvářejí další tutovku, když si na příhru z levé strany nabíhá na zadní tyč další z protihráčů. Sám před naší brankou ale svojí placírkou nedokáže doklepnout balón do sítě. Ten končí opět vedle vzdálenější tyče. Ve 40. minutě máme možnost zahrávat přímák z pravé strany. Cigi pošle balón na přední tyč, kde jej lehce tečuje Šury. Míč propadá přes klubko hráčů přímo k nabíhajícímu Fílovi, který jej nekompromisně napálí do hostující branky – 1:0. (so) První branka vstřelená v divizi je tedy na světě. Navíc v další minutě Cigi posílá krásný balón za obranu Benovi do běhu. Ten letí do vápna z pravé strany a ideálně přihrává pod sebe na nabíhajícího Šuryho. Na toho zívá prázdná branka s jediným hostujícím nešťastníkem na brankové čáře. Bohužel právě tohoto hráče naše tykadlo nemilosrdně trefuje. Naše pokusy o dorážku již soupeřovi zadáci s gólmanem v čele dokáží zneškodnit. Viděli jsme právě zřejmě jeden z klíčových okamžiků utkání. Bohužel minutu před koncem po zbytečné ztrátě balónu ve středu hřiště dostávají hosté kouli na pravou stranu, odkud vzápětí letí centr před naši branku na zcela nepokrytého protihráče. Tomu prakticky stačí pouze nastavit svoji hlavu, aby balón trknul k pravé tyči – 1:1. :-@ Oba týmy v první půli pohrdly několika tutovkami, ale dva míče nakonec přeci jen propadly za záda gólmanů. Bohužel naše hráče musí velmi mrzet vyrovnávací branka prakticky v poslední minutě. Utkání je vyrovnané a uvidíme, komu se podaří strhnout skóre na svoji stranu ve druhé půli.

Ve 48. minutě Domino vysouvá kolem pravé autové čáry Bena, který nachází zpětnou příhrou Cigiho. Bohužel jeho střela z hranice šestnáctky končí vysoko nad hostující brankou. Kdo by si pomyslel, že jsme nyní viděli naši poslední vážnější příležitost v dnešním utkání. V 52. minutě se nepodaří Kubovi zastavit jednoho ze soupeřů, který jde najednou zcela sám z pravé strany do šestnáctky. Následnou jednovku na zadní tyč Vašek výborným zákrokem dostává na roh. V 64. minutě hosté centrují z pravé strany do vápna, ale zakončující hráč má balón na dlouhou nohu a pouze jej sklepává připravenému Vaškovi do náruče. Na některých našich hráčích začíná být znát únava. V 65. minutě smolaře Šuryho nahrazuje Mimi. V jedné statistice jsme rozhodně lepší – v počtu ofsajdů odpískaných našim hráčům. V 72. minutě se hosté po kombinační akci dostávají až do vápna, kde jeden ze soupeřů nerušeně pálí na naši branku. Vašek ale vytáhne další výborný zákrok a zachrání nás tak od pohromy. Za další dvě minuty nezachycujeme kombinaci dvou hráčů soupeře na levé straně, odkud vzápětí letí balón před naši branku. Tam bohužel Kuba nereaguje včas na náběh svého hráče, který v dalším okamžiku kouli pohodlně doklepává za záda bezmocného Vaška – 1:2. :-@ V další minutě kulhajícího Kubu střídá Vrby. Nedostává se nám sil na nějakou kloudnou akci. Hosté sice také již šlapou vodu, ale odrážet naše nepřesně zakládané útočné akce jim žádnou těžkou práci nedá. V 84. minutě vyfoukaného Kennyho prostřídává Venca. V následující minutě hosté dokáží prostrčit balón do naší šestnáctky na jednoho z nabíhajících hráčů, který se najednou ocitá zcela sám před vybíhajícím Vaškem. Ten znovu potvrzuje svoji formu, když jeho střelu dokáže blokovat. Balón sice míří do sítě, ale naši vracející se zadáci jej dostihnou ještě před brankovou čarou a dostávají ho do bezpečí. Z naší strany jde již pouze o křeč. Na naší straně nejsou jak fyzické, tak psychické síly na to, aby se nám podařilo skóre dorovnat.

Úvodní zápas nám tedy výsledkově nevyšel. Oba týmy si byly vědomy nového pravidla o žlutých kartách a způsob hry tomu odpovídal. Zatímco v první půli jsme si dokázali podobně jako soupeř vytvořit několik jasných příležitostí, z nichž se ujala pouze jediná, po přestávce byli důraznější, a hlavně měli více sil hosté, což zřejmě rozhodlo. Je jasné, že v této soutěži budou takto vyrovnané zápasy často rozhodovat fyzické síly. Bohužel několika našim hráčům poněkud došlo. Rozhodně ale nemá cenu věšet hlavu po prvním neúspěchu. Na sezónu jsme se těšili a nesmíme se nechat rozhodit hned prvním problémem. Rozhodně je na čem stavět a při zodpovědném výkonu, když se dokážeme vyvarovat zbytečných chyb, se klidně můžeme pokusit o úspěšný reparát hned příští týden v Písku. Samozřejmě, že ani tam nás nebude čekat nic lehkého, ale pojďme znovu do práce. Rozjeďme ten válec SPORTOVKA!