SŠ Plzeň MD - SK Rapid Plzeň 3:3 (1:0) 4:2 na p.k.

14.5.2017 21. kolo KPMD

sestava: Lukasch (7), Vrbata (8), Santner (7), Hlinka (7), Brejcha V. (7), Tesař (7), Chudoba (7), Ranš (7), Brejcha J. (8), Tichý (8), Vámos (7)

lavička: Novotný (8), Uvízl (7), Bui (7), Volek

branky: Vámos, Tichý, Novotný

Naše mladé pušky již ve třech utkáních po sobě vyšly bodově naprázdno, a proto si dnes proti relativně hratelnému soupeři z Rapidu hodlaly zpravit chuť. Navíc jsme měli soupeři z podzimu co vracet. Trenér Konopík měl tentokráte k dispozici kromě potrestaného Jandy a Štěpánka k dispozici prakticky celý kádr.

Úvod utkání se nese ve znamení vzájemného oťukávání a pomalu přicházejí i náznaky příležitostí. Postupem času začínáme získávat optickou převahu. Běží 13. minuta. Naši hráči se natlačí na soupeře a několik desítek sekund obléhají hostující šestnáctku. Na konci našeho snažení je slabá Honzova střela z hranice velkého vápna. Na soupeřova gólmana ale balón působí jako horký brambor, poněvadž jej nedokáže zkrotit ve svých rukavicích. Kouli pouze vyráží před sebe přímo k nohám dobíhajícího Saši, který má svoji úlohu značně jednoduchou. Po jeho doklepávačce do odkryté části branky se tak ujímáme vedení – 1:0. (so) Jsme aktivnější, i když musíme několikrát čelit hostujícím rychlým výpadům, které naše obrana s pozorným Jirkou v naší brance dokáže zpacifikovat. I když jsme častějšími hosty na soupeřově polovině, více jak náznaky příležitostí si zatím vytvořit nedokážeme. Až ve 30. minutě Saša udrží balón na pravé straně a posílá ideální centr do vápna přímo mezi dva soupeřovy zadáky. Mezi ně si zabíhá Mára, který se pokouší míč sklepnout do sítě. Bohužel jej nasměruje přímo doprostřed branky pouze do připraveného koše soupeřova gólmana. Hned v další minutě se Miči pokouší uniknout po levé straně, ale jeden ze zadáků jej zastavuje na jeho úprku žlutým faulem. Ve 37. minutě taháme balón po levé straně. Honza vybízí k pohybu Mičiho, který si pohraje s jedním z obránců u levé brankové čáry, a posílá zpětnou příhru do vápna přímo na nohu nabíhajícího Matese. Ten bohužel střílí znovu pouze do středu branky, kde trefuje připraveného gólmana soupeře. I když jsme aktivnější, dokázali jsme v první půli proměnit pouze jednu z našich velkých příležitostí. Nesmíme ale zapomínat ani na zadní vrátka, poněvadž soupeřovi útočníci mají všechny dispozice k tomu, aby využili každé naše zaváhání.

Do druhého poločasu Pažout střídá Matese. Hned v úvodní minutě si Miči bere balón u půlicí čáry na levé straně, postupně při své individuální akci přechází přes tři hráče soupeře a vbíhá do šestnáctky. S trochou štěstí se mu balón od jednoho ze soupeřů odrazí zpátky před kopačky a v pádu dokáže doklepnout míč ponad vybíhajícím gólmanem až do sítě – 2:0. (so) Výborný vstup do druhé půle po skvělé Mičiho akci. Ve 47. minutě znovu na sebe upozorňuje Miči, když kousek za půlicí čarou žlutým faulem zastavuje jednoho ze soupeřů. Následný přímák sice posílá jeho exekutor přímo do postavené zdi, ale odražený balón napodruhé posílá do našeho vápna. Bohužel míč propadá za naši obranu, a poněvadž se některý z našich hráčů zapomíná daleko za ofsajdovou linií, snad tři hráči soupeře se ocitají zcela nehlídáni přímo před naší brankou. Jeden z nich poté nedává vybíhajícímu Jirkovi žádnou šanci, když pod jeho tělem posílá kouli do naší sítě – 2:1. :-@ Je tady tedy první zbytečná komplikace. Naši hráči přeci jen trochu znervózněli a již nejsme tak často na balónu. Hra je nyní z obou stran nepřesná a hektická. Nepřesnost střídá nepřesnost. Až v 60. minutě Miči udrží balón ve středu hrací plochy a svoji následnou příhru adresuje na pravou stranu, kde se rozbíhá Pažout. Ten s balónem na noze udrží soupeře na zádech a letí do šestnáctky. Z pravého rohu velkého vápna poté zkouší svoje štěstí přízemní střelou. Hostující gólman si sice stíhá na balón sáhnout, ale v cestě míče do sítě zabránit nedokáže – 3:1. (so) Premiérová Pažoutova trefa by tak měla našim kopáčům přinést trochu klidu na jejich kopačky. Hned v další minutě ale je na tahu soupeř, který rozehrává přímák z levé strany. Míč letí do naší šestnáctky, Jirka si sice zařve, ale je u něj pozdě. Jeden ze soupeřů si jej vychutnává kličkou na levou stranu a pokouší se zasunout kouli do prázdné branky. Naštěstí na brankové čáře svého gólmana zastupuje v poslední chvíli Santi, který svým odkopem trefuje otáčejícího se Jirku a tímto kulečníkovým majstrštykem odvrací balón alespoň na roh. Bohužel o minutu později smutníme. Situace je prakticky totožná s tou, po které jsme obdrželi naši první branku. Soupeř tentokráte svoji další standardku z větší vzdálenosti rozehrává nakrátko, ale druhý hráč okamžitě centruje do naší šestnáctky. Opět se za obrannou linií zapomíná jeden z našich kopáčů a znovu hned několik hostujících hráčů se Jirky může zeptat, kamže to chce – 3:2. :-@ V 66. minutě odchází ze hřiště zraněný Honza a trápící se Saša. Místo nich jde na hrací plochu Denis s Tomášem. Mezitím se zatáhlo a z oblohy se začíná snášet déšť. V 72. minutě propadá balón za naši obranu a jeden ze soupeřů se ocitá najednou v našem vápně přímo před vybíhajícím Jirkou. Ten špičkou kopačky dokáže vytěsnit soupeřův přízemní střelecký pokus na roh. V 76. minutě si Mára neodpustí zakopnutí balónu v přerušené hře a vidí zbytečnou žlutou kartu. Centr po nařízeném přímáku se nám sice podaří odvrátit, ale pouze k jednomu ze soupeřů, který se vůbec nerozpakuje a z nějakých 30ti metrů to tam prostě vypustí. Jirka plachtí vzduchem, ale na nádherný volej prostě nemá nárok – 3:3. :-@ Bohužel krásný fotbalový moment má na svědomí náš soupeř a naši hráči utkání dohrávají v křeči. Ztrácíme dvakrát v zápase dvoubrankové vedení a podobně jako na podzim jdeme do penalt.

V hustém dešti začíná náš tým. Márovi sice gólman stranu vystihuje, ale střela našeho kapitána končí přesně u levé tyče – 1:0. (so) Soupeř vyčeká Jirkův pohyb a pohodlně dorovnává – 1:1. :-@ Miči zavírá oči a pálí přímo do gólmana, který ani nemusí vynaložit příliš úsilí k vyražení balónu – 1:1. (N) Další ze soupeřů ale našeho smolaře napodobuje, když střelou do středu branky také trefuje našeho strážce svatyně – 1:1. (Y) Santi poté ideálně umisťuje balón přesně k pravé tyči, i když gólman stranu dokáže vystihnout – 2:1. (so) Soupeř poté znovu vyčeká Jirku – 2:2. :-@ Hlína si gólmana posílá na druhou stranu a střelou doprava proměňuje – 3:2. (so) Další ze soupeřů trefuje tvrdou střelou střed branky a Jirkovy nohy, které náš gólman nechává při svém pohybu za sebou – 3:2. (Y) Vrby má mečbol a sází vše na jednu kartu – pumelice do středu branky, na kterou si sice gólman stačí sáhnout, ale nestačí to – 4:2. (so)

Z dnešního utkání sice bereme dva body, ale je to málo. Obdrželi jsme dvě branky po netaktickém řešení soupeřových standardních situací. Někteří naši hráči dnes neodvedli výkon, který bychom očekávali. Zatímco ve většině našich předchozích jarních zápasů naši hráči hýřili aktivitou, dnes jsme působili spíše zabrzděným dojmem. Dolů nás také srážely některé neproměněné příležitosti, a hlavně laciné obdržené branky. Do konce sezóny je ještě několik utkání, ve kterých budeme mít šanci vylepšit si svoji pozici. I když příští utkání hrajeme s tabulkově slabším soupeřem, nesmíme pojmout cestu do Sušice jako výlet. Naopak se pojďme v podhůří Šumavy pokusit nastartovat vítěznou sérii.