7.5.2017 20. kolo KPSD

sestava: Karpíšek (8), Kořan (8), Ženíšek (8), Bušek (5), Toman (6), Gashi (6), Puchoň (8), Krejča (8), Kopáček J. (7), Vokáč (6), Šural (7)

lavička: Kutlák (6), Kopáček L. (-), Vámos (-), Chudoba (-), Lukasch

branky: slepé patrony

Na zápas s pravděpodobným letošním vítězem krajského přeboru a vlastně i naším následníkem na pomyslném trůnu jsme se zprvu velmi těšili. Bohužel náš tým v současné době ale spíše než fotbalový klub připomíná nemocniční lazaret. Kromě dlouhodobě vážně zraněných dobrá polovina hráčů nastupovala s nějakým zdravotním problémem – někteří opravdu pod obrovským rizikem, poněvadž si nechtěli nechat ujít jeden z letošních nejkvalitnějších zápasů. Po zpackaném utkání z minulého týdne jsme si dnes chtěli navíc dokázat, že se umíme kousnout a přistoupit odpovídajícím způsobem k zápasu.

Podle očekávání již od úvodních minut sledujeme obrovsky kvalitní zápas, kde si soupeři sice nic nedarují ale vše probíhá férově, poněvadž znají kvalitu svých protihráčů. Obě strany si vytvářejí zatím pouze náznaky příležitostí, ale do nějakého vážnějšího zakončení je pozorné obrany nepouštějí. Až ve 20. minutě Schürrle nachází krásnou příhrou za domácí obranu rozběhnutého Šuryho, který tak má rázem možnost postupovat na domácí branku. Náš útočník ale bohužel místo samostatného postupu volí zcela jinou možnost. Dle jeho pozápasových slov si všímá vysunutého soupeřova gólmana a chce jej pokořit nepředvídatelnou střelou z velké vzdálenosti. Tu střelu opravdu nešlo předvídat – balón totiž končí zcela mimo domácí zařízení – prý mu to skočilo – asi vítr. Ve 25. minutě se na nás valí pohroma po našem rozehrávaném přímém kopu. Domácí hráči vyhrají po našem centru do vápna několik osobních soubojů a okamžitě podnikají bleskurychlý výpad do naší nezformované obrany. Rychlostně disponovaní protihráči využívají svých předností a nechávají naše bránící hráče za sebou. Na konci tohoto brejku je potom střela z pravé strany naší šestnáctky k zadní tyči, na kterou vybíhající Karpy nemá nárok – 0:1. :-@ Ve 31. minutě se nejdříve Pepík dostává do velké šance, když postupuje po levé straně do šestnáctky, ale před finálním řešením celé situace si kouli přeci jen posune před sebe poněkud více, než by bylo potřeba. To má za následek okamžitý soupeřův výpad až do našeho vápna. Naši zadáci jsou na soupeřovu příhru až příliš krátcí, Karpy musí proti jednomu ze soupeřů a dostává se po jeho příhře zcela mimo hru. Před zakončujícím protihráčem je již pouze prázdná branka a dva naši zadáci před brankovou čarou. Soupeř ale naštěstí svoji megašancí pohrdá, když zbrkle obstřeluje naše zařízení. Hned v další minutě Ejdy zkouší malou domů, ale nedokáže přitlačit na balón. Míč se tak dostává přímo na kopačky jednoho ze soupeřů, který okamžitě postupuje na vybíhajícího Karpyho. Žéňa jej ještě stíhá dostat alespoň trochu pod tlak a střelecký pokus zakončujícího soupeře je příliš slabý na to, aby jej Karpy nestačil zachytit. Jsme po tlakem. O minutu později se to na nás valí opět z pravé strany. Jeden ze soupeřů má trochu prostoru ke střele z přehuštěné šestnáctky, ale Karpy skvělým vyběhnutím vykopává tvrdý soupeřův přízemní pokus daleko do pryč. Ve 41. minutě posílá jeden z protihráčů krásnou příhru z levé strany do naší šestnáctky, kde Kuba nestíhá hlídat svého hráče. Proti soupeři okamžitě startuje Karpy, který dalším výborným zákrokem vyráží jeho střelu do pole. Vyražený balón si stahuje další z neobsazených protihráčů, který okamžitě trefuje prázdnou branku. Na brankové čáře se ale duchapřítomně vrhá po hlavě do střely Žéňa, který s konečnou platností pacifikuje obrovskou příležitost domácího celku. Za další dvě minuty sledujeme další nájezd domácích hráčů, kteří si před naší šestnáctkou předávají balón, když naše zadní řady propadají. Zakončující hráč letí do vápna, ale proti vybíhajícímu Karpymu zaváhá a posílá kouli kolem pravé tyče naší branky. Domácí tlak naštěstí přerušuje hvizd píšťalky sudího, který tak ukončuje první náročnou půli. A my začínáme počítat padlé. Žéňa jako obvykle na sobě nedává nic znát, Pepík kulhá již nějakých dvacet minut, ale se sebezapřením bude pokračovat v utkání. Kuba musí ze hřiště – tam to již zkrátka nejde. Ostatní zatím vydýchávají. Soupeř po první půli zaslouženě vede, ale naše situace zatím není vůbec beznadějná. Bohužel zřejmě bude rozhodovat aktuální rozložení sil v pokračujícím těžkém zápase – a to nejsou optimistické vyhlídky.

Do druhé půle tak tedy musí na hrací plochu nedoléčený Kulti, který protáčí nejvíce zraněného Kubu. Šury se zatahuje na Kubovo místo a jdeme na věc. Hned v úvodní minutě se nám daří zaskočit poněkud nekoncentrované domácí kopáče. Dostáváme balón do domácí šestnáctky, kde vyplavává Pepík na levé straně, ale svoji střelu posílá do pouze do gólmana. K odraženému míči se dostává Schürrle, kterému se sice podaří obstřelit přesouvajícího se gólmana, ale trefuje pouze levou tyč, od které si domácí gólman balón srazí za brankovou čáru, ale pouze vedle své svatyně. To byla obrovská příležitost k dramatizaci utkání. V 52. minutě nejdříve Voky nabíjí Schürrlemu, jemuž střela ale příliš nesedne. Hned vzápětí máme opět problémy v našich zadních řadách. Nestíháme jednoho ze soupeřů, který po svém postupu pálí z levé strany. Karpy je ale připravený a nachází balón pod svým tělem. Utkání se začíná lámat. Bohužel některým našim hráčům zdravotní stav nedovolí podat optimální výkon. Třeba do té doby výbornému Schürrlemu viditelně docházejí síly, dnes vynikající Koři polehává po několika tvrdých soubojích, Voky viditelně kulhá a Žéňa na sobě nedává stále nic znát. Přichází 66. minuta, která zřejmě rozhoduje o osudu utkání. Domácí podnikají rychlý výpad do naší přetížené obrany. Nedokážeme přerušit soupeřův postup. První střelu se našim zadákům ještě daří zblokovat, ale soupeř má balón stále na svých kopačkách. Zakončující hráč se v naší šestnáctce obtáčí kolem Ejdyho a míří přesně k pravé tyči – 0:2. :-@ Ze hřiště odkulhává Voky, kterého nahrazuje Saša. V 75. minutě Kořiho utrpení dosahuje vrcholu, když jej lýtko nenechává pokračovat v utkání. Střídá jej Láďa. V 78. minutě chybuje náš přetížený kapitán, který pod tlakem posílá balón zprava na opačnou stranu přímo na kopačky jednoho z nabíhajících soupeřů. Ten sice svůj samostatný postup zužitkovat nedokáže, ale po jeho příhře další z protihráčů pálí z otočky přesně k pravé tyči – 0:3. :-@ Žéňa sotva chodí, ale Mára, který jej má vystřídat si prostě zapomněl svůj dres v šatně. Vydává se tedy sprintem (2x300m) do šaten a zpět, aby byl konečně k dispozici. Náš kapitán se musí vytáhnout na hrot, poněvadž nemůže udělat prakticky žádný krok. Na jeho místo se zatahuje Schürrle. V 82. minutě tedy konečně střídáme – po běhu do kabin zatavený Mára nahrazuje Žéňu. Poprvé v letošní sezóně si pásku musí nasadit jiný hráč – je to Schürrle. Domácí se již spokojují pouze s kontrolou utkání a nechávají naše zdecimované hráče relativně na pokoji.

I když jsme nebyli v optimálním rozpoložení, k zápasu jsme přistoupili zodpovědně a přeci jen svým výkonem přispěli k jeho nadstandardní kvalitě. Po neproměnění našich šancí v úvodu druhé půle jsme ale již neměli žádné síly na zdramatizovaní utkání. Pokud bychom podobně zahráli minulý týden, kdy naši hráči na tom byli zdravotně přeci jen lépe než dnes, nemohli jsme na Smíchově přijít o body. Je to zkrátka o přístupu. Polovina hráčů dnes jela na hranici svých možností, ostatní utkání rozhodně nevypustili, ale přeci jen tam byl znát kvalitativní rozdíl. V letošní sezóně jsme sice s Petřínem sehráli dvě obrovsky náročná utkání, ale musíme sportovně uznat, že kvalita našeho soupeře je bohužel nad naše současné síly. Hráči se ale za svůj dnešní výkon nemusí vůbec stydět. Chce to ale jediné – musí na něj navázat v dalších utkáních, která ještě zbývá odehrát. Stále hodláme dosáhnout na co nejvyšší příčku, a to bez takovéhoto přístupu nepůjde. Tak chlapci, dejte se pokud to bude jen trochu možné pořádně do kupy, a za týden zahrajme tak, aby všechny body zůstali doma.