23.4.2017 18. kolo KPSD

sestava: Karpíšek (9), Kopáček L. (7), Ženíšek (9), Bušek (8), Toman (8), Gashi (8), Puchoň (9), Krejča (8), Kopáček J. (8), Vámos (7), Kutlák (8)

lavička: Šural (7), Kořan (7), Tesař (-), Janda (-), Brejcha V. (-), Volek

branky: Kutlák 3x, Vámos, Šural

Dnes náš starší dorost čekal soupeř, který nás již na podzim notně potrápil, a jehož jarní výkonnost vzbuzovala velký respekt. Navíc trenéru Dejmkovi přišlo v týdnu několik omluvenek, a tak musel sáhnout do kádru mladšího dorostu, aby doplnil lavičku. Bohužel, kvůli nastávajícímu šampionátu dívčího EURA jsme utkání nemohli odehrát na domovské trávě našeho soupeře, ale o kousek dále v nedalekých Radkovicích. Vesnický areálek tu sice je útulný, příroda vůkol nádherná, v krbu zatopeno, ale hřiště bylo mírně řečeno svažité, povrch hrbolatější a foukal ostrý vítr ze západu (alespoň myslím). Zkrátka podmínky přesně pro naše technické hráče ;-). S drsným prostředím se ale dnes musely vyrovnat oba týmy. Náš soubor v týdnu sehrál na umělce v Luční tréninkový zápas proti šestnáctce Viktorky, ve kterém jsme po odježděné první půli dostali po přestávce pořádně za uši. I když jsme si z tohoto zápasu odnesli mnoho šrámů (umělka v mrazu je holt umělka v mrazu), viktoriánští mladíci nás dokázali posadit na zadek, což se právě před dnešním důležitým utkáním velmi hodilo.

Žéňa prohrává los, a tak první půli hrajeme proti větru. Naplňují se předzápasová očekávání - žádné technické finesy dnes zřejmě k vidění nebudou. Zápas se nese ve znamení spousty osobních soubojů a nepřesností. V 7. minutě ale Ben zatáhne balón po pravé straně. Sice o kouli vzápětí přichází, ale nevzdává se a u brankové čáry dostává míč opět pod svoji kontrolu. Na nic nečeká a posílá nabídku pod sebe na hranici malého vápna, kde nabíhající Kutli sice nechává letící míč za sebou, ale ještě stíhá natáhnout nohu zpět skoro až za své uši a krásnou patičkou doklepává zdánlivě ztracený balón do sítě – 1:0. (so) Že by to šlo technicky i za těchto podmínek? Bohužel se z vedení neradujeme dlouho a domácí proměňují hned svoji první velkou příležitost. Ve 13. minutě po naší ztrátě míče ve středu hrací plochy, soupeř ihned vymýšlí ideální průnikovou příhru na levou stranu našeho vápna, když si naši zadáci nestíhají přebrat místní tykadlo. Domácí snajpr dělá s balónem pár kroků a prostřeluje vybíhajícího Karpyho k zadní tyči – 1:1. :-@ Na soupeřovu vyrovnávací branku ale nacházíme téměř okamžitě odpověď. Hned v další minutě vyváží balón z vlastní poloviny Ejdy a posílá ho Cigimu. Ten tahá naší akci pěkných pár metrů a vzápětí zkouší poslat kolmici za domácí obranu. Prudký balón je naštěstí tečován jedním z domácích zadáků a sprintující Pepík tak využívá vzniklou možnost dostihnout kouli ještě před vybíhajícím gólmanem. Náš levý křídelník si kouli píchne doleva ponad padajícím brankářem, dostihuje ji ještě před brankovou čarou, a i když by se zřejmě mohl pokusit trefit opuštěnou domácí svatyni z ostrého úhlu, volí raději jistotu – posílá jednoduchou příhru před prázdnou branku, kam dobíhá Saša a doklepává balón do sítě – 2:1. (so) Také soupeř může odpovědět prakticky okamžitě. V 16. minutě domácí využívají špatné komunikace našich zadáků, přízemní míč letí z pravé strany na střed hřiště a Karpy musí ven ze své branky. Vytvoří tak tlak na jednoho z volných soupeřů, ale balón propadá až k dalšímu zcela osamocenému kopáči, který z hranice šestnáctky trestuhodně přestřeluje naši prázdnou branku snad o dva metry. Konečně se alespoň trochu uklidňujeme, jsme pozornější a do další vážnější příležitosti domácí hráče nepouštíme. Naši hru směrem dopředu docela ovlivňují ostré poryvy větru – hlavně při dlouhých nákopech. Hra plná osobních soubojů je kouskovaná zakopnutými míči. Na rozdíl od minulého utkání proti tvrdým Domažlicím ale dnes naši hráči dokáží se silovým soupeřem držet krok i v těchto herních situacích. Sice se prosazujeme hrozně těžko, stojí nás to mnoho sil, ale jdeme si krok po krůčku za svým cílem. Do konce první půle si žádný ze soupeřů nedokáže vytvořit nadějnější příležitost, která by stála za zaznamenání. Do šaten tak odcházíme za nadějného stavu a s pocitem, že po přestávce tentokrát náš tým bude hrát s větrem v zádech.

Od začátku utkání Sašův výkon limituje koleno zraněné ve středečním přátelském utkání. Nedá se nic dělat a v 52. minutě musí náš snajpr ze hřiště. Na hrací plochu vbíhá natěšený Šury. Balón držíme více na svých kopačkách a soupeř se proti větru zatím těžko prosazuje. Navíc jsou na některých domácích hráčích znát jisté známky únavy. Naše případná další branka by byla zřejmě rozhodující. V 60. minutě udrží Schürrle ve středu hřiště balón na svých kopačkách, udělá s ním několik rychlých kroků a kolmou příhru adresuje na levou stranu domácí šestnáctky nabíhajícímu Kutlimu. Ten se ocitá za domácí obranou a vybíhajícímu gólmanovi nedává šanci, když svojí střelou nachází místečko u jeho bližší tyče – 3:1. (so) A začíná sněžit. Hned v další minutě sledujeme další důležitý okamžik, když Ben posílá balón středem hřiště na nabíhajícího Šuryho. Ten přebírá míč a začíná nabírat rychlost, aby se pokusil zužitkovat svůj samostatný únik. Kde se vzal tu se vzal, přibíhá jeden z domácích zadáků a ukázkově našeho útočníka přepálí. Počíná si navíc tak důsledně, že se při své kose ještě sám zraní. Sudí si sahá do svojí levé kapsy, aby na Cigiho upozornění po chvíli vytáhl obsah kapsy pravé. Máme tady flek na hru – a jejej to bude drahé – je to v červených! Přerušení samostatného postupu hráče by ani jinak být ohodnoceno nemělo. Následný přímák sice posíláme do pařeniště, ale soupeř hraje od této chvíle v deseti. Po pravdě řečeno i na některých našich hráčích jsou již vidět stopy únavy. Středeční odježděný zápas si spolu s dnešním fyzicky velmi náročným utkáním bere svoji daň. Několik následujících minut se necháme zlákat ke hře nahoru a dolů. Balón létá z jedné poloviny hřiště na druhou a obě obranné řady mají plné nohy a ruce práce s dotírajícími útočníky. Domácí nemají co ztratit a prakticky zcela vyklízejí střed hrací plochy, aby se vrhly na taktiku dlouhých nakopávaných balónů. Naši hráči mají několikrát příležitost využít rychlý kontr, ale zradí nás finální přihrávka. Až v 70. minutě dostává balón před šestnáctkou Kutli. V situaci jeden na jednoho obchází domácího zadáka, proniká po pravé straně domácí šestnáctky a kolem vybíhajícího gólmana posílá míč k zadní tyči – 4:1. (so) V 73. minutě musí ze hřiště vyfoukaný Timmy, kterého nahrazuje Koři. Soupeř stále ještě větrá svými výpady naši obranu a naši hráči odpovídají rychlými kontry. Na konci jednoho z nich v 80. minutě zatáhne Ben balón až k pravé brankové čáře a posílá příhru pod sebe. Na jeho nabídku si nabíhá Cigi, ale z velkého vápna nekompromisně pálí nad domácí svatyni. V 83. minutě má odpracováno Pepík, místo kterého na hrací plochu vbíhá Mimi. Hned v další minutě Žéňa posílá dlouhý balón dopředu. Míč si zpracovává Cigi, který využívá svojí rychlosti a zatáhne jej středem hřiště až na pravou stranu šestnáctky. Gólman vybíhá proti našemu záložníkovi, který si všímá volného Šuryho, jemuž vzápětí adresuje příhru. Šury tak má před sebou již pouze prázdnou branku a jednoduchý úkol – 5:1. (so) V 88. minutě odchází ze hřiště dnešní Mr. Hattrick Kutli, který přepouští svoje místo Pepovi. Trenér Dejmek se domnívá, že do konce utkání ještě nějaké dvě minuty zbývají, a proto posílá na hřiště Vencu vychutnat si svoji premiéru v dresu staršího dorostu. Sotva Venca stíhá zaujmout Láďovo místo na opačné straně hrací plochy, sudí utkání ukončuje. Zatímco trenér hraje překvapeného, opodál stojící Žéňa si začíná mnout ruce, poněvadž počítá, jak velké zápisné mu právě spadlo do pokladny.

Dnešního utkání jsme se přece jen poněkud obávali. Chlapci k němu ale přistoupili tak, jak by to mělo být proti každému soupeři. Sice s respektem, ale i když nám dnešní podmínky nehrály vůbec do karet, hráči nevypustili snad jediný souboj. Zápas nás stál hodně sil, ale snad každý kopáč si dnes může říci, že na hrací ploše nechal prakticky všechno. Snad poprvé se stalo, že nešlo určit smolaře zápasu – to hovoří za vše. Vyrovnali jsme se soupeři v důrazu, několikrát jsme využili rychlostních předpokladů a poctivě jsme si šli za svým cílem. Náskok na ve formě hrající tabulkově šesté Přeštice se nám dnes tedy podařilo ještě navýšit. Bylo to první utkání ze série proti výborným soupeřům. Po krátkém odpočinku se ale již znovu musíme začít připravovat na dalšího velmi těžkého protivníka z Doubravky. Utkání musíme ze stejných důvodů jako dnes odehrát místo na domácím trávníku v areálu slovanského Smíchova. Tak snad dokážeme v azylu podat výkon srovnatelný s tím dnešním.