SK Rapid Plzeň - SŠ Plzeň MD 2:2 (0:0) 3:2 na p.k.

15.10.2016 8. kolo KPMD

sestava: Volek (7), Vrbata (7), Štěpánek (7), Janda (8), Santner (7), Novotný (7), Chudoba (8), Krejča (8), Tesař (8), Tichý (7), Vámos (7)

lavička: Brejcha V. (6), Sloup, Lukasch

branky: Krejča 2x

Dnes měli naši mladíci další možnost k tomu, aby konečně vystoupili ze svého stínu a proti tabulkově silnějšímu soupeři se pokusili prodat své schopnosti. Trenér Konopík musel znovu látat sestavu, když měl k dispozici přesně jedenáct kopáčů. Několik hráčů chybělo ze zdravotních důvodů a Sloupa na hřiště nepustil hlavní sudí, poněvadž se mu nepozdávalo sádrové zařízení na jeho zraněné ruce. V roli žolíka tedy musel za naše mladé pušky nastoupit Krejča z kádru staršího dorostu.

Již ve 4. minutě už už zvedáme ruce nad hlavu. Miči se rozběhne po pravé straně, zbaví se protihráče a od pravé brankové čáry posílá střílený centr do vápna. Tam se z náběhu prosazuje Cigi, který ale bohužel snad kolenem balón posílá zblízka pouze nad domácí zařízení. Jsme aktivnější a v 9. minutě opět po pravé straně uniká Mára, který nasměruje svoji zpětnou příhru do šestnáctky. Tam se balón po několika odrazech dostává na Sašovy kopačky, který ho nekompromisně přes jednoho ze soupeřů posílá na branku. Domácí gólman se ale  vytasí s famózním reflexivním zákrokem, kterým míč vytahuje nad branku. Oproti minulému utkání se snažíme o střelbu, ale několik střel zpoza šestnáctky není zrovna z nejpřesnějších. Domácí hrají jednoduše a většinou si vystačí s nakopávanými dlouhými balóny. V 17. minutě ale vymýšlejí ideální ulici středem hřiště na jedno z tykadel, které má možnost samostatného postupu na naši branku. Od pohromy nás zachraňuje vybíhající Vašek, který v poslední chvíli vystihuje kličku soupeře a vyplácne mu kouli od kopačky. Ve 24. minutě se po pravé straně uvolňuje Pažout a centruje do šestnáctky. Na jeho nabídku si nabíhá Saša, který míč hlavou lehce tečuje bohužel pár čísel vedle vzdálenější tyče. Prakticky po celý první poločas působíme aktivnějším dojmem, ale kýžená trefa, která by nás ještě více nakopla, stále nepřichází. Každopádně naše hra konečně snese přísnější parametry a je vidět, že kluci dnes chtějí. Ve druhé půli ale hrozí, že nám budou rychle ubývat síly i díky naší prázdné střídačce.

Do druhé půle vstupuje aktivněji soupeř a my se dlouho nemůžeme dostat do tempa. Ve 46. minutě vidí Cheby žlutou kartu za přerušení postupu jednoho ze soupeřů. V 54. minutě ho napodobuje Miči, který si v dalším souboji pomáhá rukama. Hraje se zatím bez větších příležitostí spíše ve středu hrací plochy. Již několikrát v dnešním utkání se pokouší prosadit individuálně Cigi, ale svoji akci do konce dotahuje až v 61. minutě. To se vrátí pro balón až na naši polovinu a postupně prochází přes několik hráčů soupeře až do domácí šestnáctky. Tam si sice dá balón dále od nohy, ale ke kouli má blíže Saša, který v obrovské příležitosti zkouší poslat míč do protipohybu gólmana. Ten mu bohužel ještě stíhá míč vykopnout nohou. Navíc vyražený balón získávají domácí, kteří okamžitě otáčejí hru a letí směrem k naší brance. Naši zadáci nejsou schopni zastavit jedno z rychlých tykadel, které se rázem ocitá za naší obranou a před sebou má tak pouze našeho gólmana. Vašek soupeře svým pohybem ještě dokáže vytlačit z ideálního střeleckého úhlu, ale ten přesto zkouší prakticky z levé brankové čáry doklepnout kouli do prázdné branky. Naši zkoprnělí obránci vůbec nevyvíjejí žádnou aktivitu a nevěřícně sledují, kterak se míč odráží od pravé brankové tyče, chvíli putuje po brankové čáře a po odrazu od druhé tyče se líně došourá do sítě – 0:1. :-@ Klasické nedáš – dostaneš v dokonalém slova smyslu v celé své nahotě nás posílá do kolen. Několik minut se nedokážeme vyrovnat s aktuální situací. V 64. minutě Saša reaguje podrážděně na další přerušení hry zakopnutím balónu. Zblízka si vzápětí prohlédne žlutou kartu. V 67. minutě sledujeme další Cigiho individuální pokus. Daří se mu proniknout po levé straně do vápna, když využívá své rychlosti a zkouší zakončit. Svoji střelu sice namíří přímo do stojícího domácího gólmana, ale ten tentokráte prudký balón ztlumit nedokáže. Koule propadá za něj a ve snaze dostihnout ji ještě před brankovou čarou se gólman navíc sráží s jedním svým spoluhráčem, který se také snaží zabránit brance. Balón tak domácí hráči setrvačností svých těl dotlačují až za brankovou čáru – 1:1. (so) Zatímco jsou hned dva domácí hráči ošetřováni, přistupujeme k jediné naší možnosti vystřídat. Pažouta protáčí Venca. Domácí mají o poznání plnější střídačku, čehož vzápětí také využívají. Konečně jsme snad po 250 odehraných minutách dokázali vstřelit branku, což nám znatelně vlévá novou energii do žil. Jsme nyní živější a aktivnější. Snažíme se utkání otočit úplně. Situace se ale komplikuje několik minut před koncem řádné hrací doby. Další Cigiho průnik domácí hráči přerušují nedovoleným zákrokem a náš špílmachr zůstává na dlouhou chvíli ležet na hrací ploše, poněvadž ho chytají křeče hned do obou dolních končetin. Není jiná možnost než stáhnout jej ze hřiště bez náhrady. Vypadá to, že budeme bránit remízu, ale Cigi prokazuje velkou osobní statečnost a po několika minutách, když mu bolesti přeci jen poněkud ustupují, se vrací do hry, aby se pokusil svým pobytem na hřišti trochu zaměstnat domácí obranu. Běží poslední minuta řádné hrací doby a Mára dostává od domácích hráčů prostor k centru do šestnáctky z levé strany. Nadýchaný míč si přímo hledá hlavu dobře postaveného Cigiho, na kterého domácí hráči pozapomínají. Cigi snad ani přesněji hlavičkovat nemůže, když trká z velkého vápna balón přesně k pravé tyči mimo dosah zasahujícího gólmana – 2:1. (so) V následné euforii úplně zapomíná na křeče a naši slavící kopáči mají co dělat, aby ho na jeho triumfálním úprku vůbec dohonili. Nezaznamenáváme sice, o kolik minut sudí utkání nastaví, ale počítáme s tím, že budeme muset přestát kvůli častým ošetřováním ještě nějakých pět minut nastavení. Bohužel se nyní naplno projevuje nezkušenost našich mladíků. Úkoly jsou sice jasně dané – z posledních sil ubránit výsledek. Přesto se až bezhlavě snažíme rozehrávat balón, místo abychom kouskovali hru a drželi míč v uctivé vzdálenosti od naší šestnáctky. Sice to vypadá, že máme situaci pod kontrolou, ale v poslední minutě nastavení se nakumuluje hned několik chyb, což nás stojí kýžené vítězství. Venca podstupuje souboj u pravého soupeřova rohového praporku, neudrží balón a navíc zůstává ležet na hrací ploše, místo aby se pokusil přerušit soupeře. Ten samozřejmě balón okamžitě křížem nakopává dopředu. Mimi se Santim na naší levé straně již melou z posledního a nepomůže jim ani několik náhodných odrazů balónu. Soupeř posílá kolmici dopředu kolem střídaček na dalšího rozběhnutého protihráče. Ten sice piluje lajnu, ale Cheby má ještě dostatek příležitostí, aby jeho postup jakýmkoliv způsobem přerušil. Bohužel se rozvzpomíná na svoji žlutou kartu a snaží se situaci vyřešit fotbalově pouze tělem. Soupeř ale využívá své rychlosti a důrazně se dostává před našeho stopera, kterého nechává za sebou. S balónem u nohy dosprintuje až k pravé brankové čáře, kam mu v ústrety vybíhá Vašek. Soupeř vzápětí posílá svoji zpětnou příhru podél našeho gólmana až na zadní tyč, kde se světe div se nacházejí hned dva absolutně bezprizorní domácí kopáči. Kde se zapomněli někteří naši hráči – to nám skutečně hlava nebere. Co tedy mají soupeři dělat jiného, než se v poslední sekundě zápasu radovat z vyrovnání do prázdné branky – 2:2. :-@ Na penalty tak jdeme absolutně rozklížení.

Začínáme. Mára jako správný kapitán nekompromisně posílá balón pod víko – 1:0. (so) Soupeř si ale posílá Vaška na druhou stranu 1:1. :-@ Pepovi gólman vystihuje stranu a konečky prstů klíčovým zákrokem vytahuje balón na tyč a do pryč – 1:1. :'( Další soupeř si počíná stejně jako jeho spoluhráč, když si našeho gólmana znovu posílá na opačnou stranu – 1:2. :-@ Cigi se dnes již vystřílel, a i když trefuje přesně, je z toho pouze levá tyč – 1:2. :'( Soupeř jej ale napodobuje, když svojí pumelicí málem přeráží břevno – 1:2. Miči poté bohužel nechytá svoji šanci za pačesy a domácí gólman vychází z minisouboje vítězně, když mu stranu vystihuje – 1:2. :'( Další ze soupeřů nás ale nechává stále ve hře, když zařízení překopává – 1:2. Saša poté vykřesává jiskřičku naděje, když bez problémů proměňuje – 2:2. (so) Vašek sice vzápětí soupeři stranu vystihuje, ale je příliš krátký na ideálně umístěný balón – 2:3. :-@ Tři neproměněné penalty je bohužel příliš.

Dnes musíme naše kluky pochválit za předvedený výkon a přístup k utkání. Je pravda, že Cigi se ukázal jako skutečný žolík a hlavně díky jemu jsme dokázali bodovat, ale ostatní hráči přispěli svým zodpovědným přístupem do společného mlýna. Samozřejmě nedotažený zápas obrovsky mrzel, což se poté projevilo při penaltovém rozstřelu. Utkání mimo jiné také ovlivnila naše málo početná střídačka, ale ten poslední soupeřův výpad jsme prostě vyřešit měli. Budiž to našim kopáčům velkou zkušeností a poučením do budoucna. Již minulé utkání jsme odehráli na určité úrovni a z toho dnešního se můžeme odrazit ještě dále. Začneme si zkrátka více věřit a za týden se pokusíme naše snažení dotáhnout do vítězného konce. Máme k tomu po delší době všechny předpoklady. Nebo se snad nechceme po zápase konečně znovu radovat?