SK SENCO Doubravka - SŠ Plzeň SD 2:3 (1:1)

1.10.2016 6. kolo KPSD

sestava: Karpíšek (8), Kopáček L. (6), Ženíšek (7), Bušek (6), Toman (10), Vokáč (7), Fakan (7), Puchoň (7), Kopáček J. (8), Šural (9), Kutlák (7)

lavička: Gashi (8), Krejčí (8), Frank (7), Volek

branky: Toman, Kopáček J., Kutlák

Po minulém nepřesvědčivém výkonu čekal náš výběr starších dorostenců soupeř o poznání silnější – tým Doubravky. Hrací plocha byla tradiční – umělá tráva. Tentokráte jsme ale poprvé zápas sehráli na zadním hřišti s novým a kvalitnějším povrchem. Nikdo se tedy nemohl vymlouvat na to, že mu to „skočilo“. Bohužel náš drýmtým se v tomto důležitém utkání dnes musel obejít bez svého trenéra, kterému se kryly zápasy a tak zastupujícím koučem byl demokraticky zvolen zkušený matador Schejbal. Tomu se na poslední chvíli ze zdravotních důvodů omluvili Krejča s Kořanem a co je horší – na zápas bez řádné omluvy nedorazil ani Červík. Trenér Schejbal rozjel svoji tradiční předzápasovou sázkovou kancelář s vědomím, že se hraje o jeho trenérskou židli. Doufali jsme, že naši hráči vzali zodpovědně přípravu na toto důležité utkání a právě probíhající PilsnerFest by tak neměl mít pražádný vliv na výkony jednotlivých kopáčů.

Již od začátku zápasu je patrné, že jedním z rozhodujících faktorů dnes bude bojovnost. Sledujeme vyrovnané utkání zatím s minimem příležitostí. Nám se vůbec nedaří přechod do útoku – přesnou přihrávku, abys pohledal. Stojí nás poté spoustu sil, když se hra okamžitě otáčí a naši hráči musí ihned mazat nazpátek. V 16. minutě tak lacině přicházíme o balón ve středu hrací plochy a jeden z domácích kopáčů dostává hodně času ke střele. Jeho pokus do protipohybu našeho gólmana však naštěstí o metr míjí pravou tyč naší branky. Ve 20. minutě konečně sledujeme rychlou kombinační akci našich hráčů. Schürrle vysouvá Kutliho po pravé straně, který od pravé brankové čáry příhru pod sebe adresuje na hranici malého vápna. Tam si nabíhá Pepík, který je sice u balónu dříve než soupeř, ale v tísni posílá skákající míč pouze nad domácí branku. Ve 27. minutě si jeden z místních maníků pohraje na levé straně s Vokym, který jej nedokáže zastavit ani za cenu faulu. Svoji zpětnou příhru od brankové čáry posílá zpět do šestnáctky, kde jsou naši hráči v menšině a absolutně nebráněný soupeř má před sebou prakticky prázdnou branku – 0:1. :-@ Někdo tam zkrátka chyběl. Ze šoku se dlouho vzpamatováváme a nejsme schopni žádné kloudné akce. A někde tady se začíná psát dnešní příběh Kuby Tomana. Od začátku utkání má náš levý bek co dělat, aby stíhal útočné výpady soupeře. Při nedostatečné podpoře svých spoluhráčů občas létá u lajny jak hadr na holi. Asi deset minut před pauzou navíc schytává ostrý nákop jednoho ze soupeřů přímo do obličeje. Po krátkém ošetřování se vrací do hry a od této chvíle neprohraje snad jediný osobní souboj. Navíc v poslední minutě první půle máme možnost právě po odpískání nedovoleného zákroku na jeho osobu zahrávat přímý kop z levé strany. Faky zakroutí balón do vápna, kde se koule chvíli nekontrolovaně několikrát odrazí, až se ocitá na zadní tyči. Tam po hlavě vletí Kuba do souboje, důrazně protlačí balón přes dva hráče soupeře, zavírá oči a doslova a do písmene prostřeluje vybíhajícího gólmana, kterému Kubův projektil prochází pod křídlem k pravé tyči – 1:1. (so) Sudí vzápětí posílá oba týmy do šaten. Ohromně důležitý okamžik v poslední sekundě prvního poločasu. Našemu týmu vyrovnávací branka do šatny samozřejmě vlévá novou krev do žil a větší klid do druhé půle. Nicméně s naší hrou to v prvních pětačtyřiceti minutách nebylo vůbec slavné. Cesta za vytouženými třemi body bude ještě pořádně klikatá. Bojovnost nám nechybí, ale potřebujeme se více zkoncentrovat na přihrávky a místo vzájemného se osočování, které občas v první půli zaznělo, soustředit se na svůj vlastní výkon a i povzbudit spoluhráče.

Do druhé půle jsme vstoupili o něco aktivněji než na začátku utkání, ale až do 53. minuty si nedokážeme vytvořit byť jen náznak příležitosti. Jenže v této minutě dostává na levé straně balón do běhu od Kutliho Pepík, který se prodírá před svého strážce a namíří si to do šestnáctky. I když není v ideálním střeleckém úhlu, se svojí možností naloží náramně. Gólman se Pepíkovi sice snaží vyběhnutím zmenšit střelecký úhel, ale náš záložník se ho zkouší technicky obstřelit na zadní tyč. Brankář si na balón sice konečky prstů sáhne, ale pouze ho posune na vzdálenější tyč svojí svatyně, od které se koule odráží do branky – 2:1. (so) Otáčíme tedy výsledek zápasu, ale ani zdaleka ještě není konec. V 61. minutě soupeř hází dlouhý aut z pravé strany až do naší šestnáctky. Hlavička našich zadáků je příliš krátká a domácí kouli ihned sbírají. Následuje příhra do středu vápna, kde Láďa po špatné komunikaci se spoluhráči nedostupuje jednoho ze soupeřů a ten má spoustu času si balón nadhodit a nádhernou střelou z první poslat nechytatelně do naší sítě – 2:2. :-@ Naši hráči se ale tentokráte neuchylují k hledání chyb, ale naopak se navzájem povzbuzují, což nese své ovoce hned v další minutě. Sotva soupeř stihne oslavit svoji vyrovnávací branku, nahrneme se dopředu. Dostáváme balón před šestnáctku, kde Pepík překvapivou patičkou posouvá balón za sebe na nabíhajícího Schürrleho, který kouli dlouhou nohou posouvá za domácí obranu. Tam si zabíhá náš štírek Kutli a sám před vybíhajícím gólmanem zachová chladnou hlavu, když si počká na pohyb kýpra a posílá míč do jeho protipohybu k levé tyči – 3:2. (so) Naše okamžitá odpověď nám vrací sebevědomí a zkoušíme uklidnit a zkonsolidovat hru. V 64. minutě Šuryho, který dnes oběhal, co mohl, střídá uzdravený Ben. Sudí několikrát pouští tvrdou hru a kartou odměňuje až zákrok jednoho ze soupeřů na našeho kapitána v 71. minutě. V 73. minutě Láďu protáčí Fíla. Soustřeďujeme se na udržení hubeného náskoku, což se nám vcelku daří a dlouho domácí hráče k ničemu nepouštíme. Bohužel v 82. minutě vinou špatné komunikace je tady obrovská komplikace. Soupeřův dlouhý balón letí do naší šestnáctky. Hlavičkovat se chystá Žéňa, ale i Karpy se chystá k zákroku. Bohužel náš gólman si zařve příliš pozdě až tehdy, kdy je již náš kapitán ve vzduchu a hlavou lehce posouvá míč na roh. Karpy následně Žéňu zbourá a ten musí okamžitě ze hřiště. Doufejme, že se bude jednat pouze o klasického koňara do zadního stehenního svalu. Na stopera tak musí Frankie. Bez základního pilíře našich zadních řad to ještě budou pořádně dlouhé minuty. Navíc sudí znovu pouští souboje a nepíská ani z našeho pohledu jasné fauly na našeho gólmana. Naštěstí se našim zadákům balón dostává na kopačky a nebezpečí je zažehnáno. Dvě minuty před koncem řádné hrací doby přivodí zástavu srdce celé naší lavičce Schürrle, který na posledním míjí jasný balón a jedno z domácích tykadel si to okamžitě namíří na naši branku. Vybíhající Karpy zkouší zmenšit soupeři střelecký úhel, což protihráče přece jen poněkud rozhodí a do jeho následného zakončení stíhá skluzem poslední záchrany vpadnout sprintující Fíla, po jehož zákroku je z obrovské příležitosti soupeře pouze roh domácího týmu. Sudí nastavuje nějaké tři minuty, ve kterých do nás domácí kopáči bezhlavě buší. Klinickou smrt přežíváme pár desítek sekund před závěrečným hvizdem. Soupeř má možnost zahrávat přímák z levé strany. Všechno je v našem vápně. K letícímu centru do naší šestnáctky se naši hráči nejsou schopni prodrat. Domácí dostávají kouli na trávu a mají několik možností k zakončení. První pokus vykopává z brankové čáry Schürrle od naší pravé tyče. Další střela je zblokována hradbou těl, ale balón se opět odráží k jednomu ze soupeřů, který z hranice malého vápna trestuhodně míjí naši prázdnou branku a posílá balón kolem pravé tyče do autu. Je dobojováno.

Zlaté tři body po sice bojovném výkonu ale také s hrou, plnou nepřesností. Pozitivní je, že naši hráči dokázali nepříznivě se vyvíjející utkání otočit a po soupeřově vyrovnání rychle strhnout znovu na svoji stranu. V závěru utkání při nás stáli všichni svatí, ale nemuselo k těmto situacím dojít při lepší vzájemné komunikaci. Chlapci vědí, že to dnes rozhodně nebyl vrchol jejich umění, ale za bojovnost, kterou zápas doslova dotáhli do vítězného konce bez účasti svého hlavního kouče, zaslouží pochvalu. Za týden nás čeká jedno z utkání podzimu – ne-li vůbec to nejtěžší. Soupeřem nám bude tým, který letos nebere nic jiného než celkové vítězství. Kvality letošního souboru z Petřína jsou nesporné, ale naši kluci rozhodně nehodlají prodat svoji kůži lacino. Doufejme, že se naši kopáči po dnešním tvrdém utkání dokáží dát zdravotně natolik do pořádku, aby se poctivě připravili na toto tradiční derby. Na úspěch v tomto mači se bude muset sejít několik okolností najednou. Ta zásadní, která většinou rozhoduje, je ale v hlavách našich mládenců. Tak se pojďme naladit na pokračování naší úspěšné cesty soutěží.