Jiskra Domažlice - SŠ Plzeň SD 0:5 (0:1)

19.9.2016 4. kolo KPSD

sestava: Karpíšek (8), Kopáček L. (5), Ženíšek (8), Bušek (7), Toman (6), Krejča (7), Fakan (6), Puchoň (6), Kopáček J. (7), Šural (5), Kutlák (6)

lavička: Vokáč (6), Kořan (7), Vámos (7), Santner (-), Červík (7)

branky: Kutlák, Bušek, Vokáč, Krejča, Vámos

Několikatýdenní letní slunné počasí skončilo. V dnešním sobotním dopoledni nás v Domažlicích přivítaly nekonečné provazce vody. Jak jsme se obávali místní umělky, museli jsme ji při těchto povětrnostních podmínkách s povděkem přivítat. Trenér Dejmek se dnes při skládání sestavy musel obejít bez několika hráčů, kterým vystavily stopku různé zdravotní problémy. Z tohoto důvodu povolal na lavičku Vámose se Santnerem z kádru mladšího dorostu. Podle dosavadních výsledků jsme opět do zápasu vstupovali v roli favorita, ale věděli jsme, že umělá tráva nám moc nevoní a ani výkon v posledním utkání nebyl zrovna přesvědčivý. Pokud jsme chtěli uspět, poctivý výkon s adekvátním přístupem byl bezpodmínečný.

Bohužel již od začátku utkání je jasné, že syndrom umělé trávy budeme horkotěžko překonávat. Vše vlastně začíná vyhranou střižbou našeho kapitána, který si může zvolit stranu. Žéňovi je asi příjemné, kterak mu obličej vlivem celkem čerstvého větříku bičuje zářijový deštíček. Jinak si vůbec neumíme vysvětlit, proč hodlá hrát proti větru – asi nějaká nová finta. Místo abychom na tomto povrchu hráli jednoduše, pouštíme se do rádoby fotbalových akcí s prakticky okamžitou ztrátou balónu. Domácí kopáči samozřejmě vědí, jaký styl mají na místním povrchu praktikovat. Okamžitě nás dostupují a vůbec nám nedovolí rozvinout byť jen náznak nějaké kombinace. Ve 13. minutě se jeden ze soupeřů odhodlává ke střele z nějakých 25ti metrů a jeho nebezpečný pokus líže shora břevno našeho zařízení. Náš tým se vůbec nemůže dostat do hry a domácí soubor je dokonce v určitých fázích první půle opticky lepší. Ve 29. minutě ale sudí pouští sporný vzájemný souboj Šuryho s jedním domácím zadákem, kdy si naše tykadlo přeci jen trochu více pomáhá rukama než by bylo záhodno, a i když se vzápětí oba hráči ocitají na zemi, hra pokračuje. K balónu se na pravé straně dostává nabíhající Cigi, který zkouší příhru adresovat k hranici šestnáctky sprintujícímu Kutlimu. Míč sice není z nejpřesnějších ale Kutli využívá své rychlosti a ke kouli se dostává dříve než domácí zadák i vybíhající gólman. Následně jistě obstřeluje brankáře a posílá kouli bezpečně do domácí sítě – 1:0. (so) Vedoucí branka by nás měla uklidnit, ale není tomu tak. Naopak jsou to domácí hráči, kteří ještě zvyšují svoje úsilí a nebýt Žéni, který operuje na obrovském prostoru a je prakticky u každé soupeřovy akce, a také Karpyho, který svými výběhy výborně čte hru, nebyla by na našem kontě obdržených branek stále nula. V 39. minutě tak Karpy musí daleko ze své branky, aby zabránil samostatnému postupu místního útočníka. S pořádnou porcí štěstí poté Karpym zblokovaný balón dostáváme do bezpečí. Ještě v téže minutě vidí za svůj faul nefaul Faky žlutou kartu. Směrem dopředu jsme marní a vzadu jsme zatím všechny ošemetné situace dokázali vyřešit. Do kabin tak jdeme v dané situaci za pro nás velmi lichotivého stavu. Pokud ale budeme po přestávce stále produkovat tuto svoji nepřesvědčivou hru, nepojede se nám do Plzně vesele. Však si k tomu v kabině řekl trenér Dejmek svoje. Dokonce se adresně přidal i jinak málo hovorný trenér gólmanů Berger, který si povšiml Ejdyho, jak se vyhýbá hlavičkovým soubojům – zřejmě klíčová poznámka.

Do druhé půle zkoušíme oživit naši hru hned dvojím střídáním, když místo Šuryho jde na hrací plochu Voky a Láďu nahrazuje Koři. Že by to ale přineslo nějakou zázračnou změnu v naší hře – to tedy skutečně ne. Domácí cítí svoji šanci a stále si počínají aktivněji. Až v 55. minutě máme konečně možnost rozehrávat rohový kop z pravé strany. Faky posílá na hranici malého vápna na přední tyč ostrý střílený centr, na který, si světe div se, naskakuje Ejdy. Dokonce je v souboji důraznější než jeho stín a balón ideálně lízne přesně k zadní tyči – 2:0. (so) Že by alespoň někdo v šatně o poločasové přestávce poslouchal? Každopádně je tady nová situace a obraz hry se pomalu ale jistě začíná měnit. V 58. minutě vidí jeden ze soupeřů žlutou kartu za stažení Kořiho na levé straně. V 62. minutě se dostáváme do šestnáctky soupeře. Na levé straně operuje Pepík, který se obtočí kolem soupeře, jenž si v dalším souboji pomáhá rukama. Sudí posuzuje zákrok jako penaltový. Balón si bere Voky. Trenér Dejmek nemá daleko ke kolapsu, když sleduje jeho následnou exekuci nařízené penalty. Blovický Cavani si vybírá levou stranu, stejně tak ale domácí gólman. Ten má ale pořádnou porci smůly, když mu prudký mokrý balón proklouzává mezi prsty za jeho záda – 3:0. (so) Viděli jsme tak zřejmě na dlouhou dobu Vokyho poslední penaltu. Za další dvě minuty navíc domácí hráče dorážíme další akcí, kdy Schürrle zaváží balón po levé straně do šestnáctky. S notnou dávkou štěstí se mu daří přetlačit postupně dva hráče soupeře a od levé brankové čáry posílá kouli před branku. Tam Kutli v souboji posouvá míč za sebe až na zadní tyč, kam si zabíhá nehlídaný Cigi, který razantní střelou nedává snažícímu se gólmanovi žádnou šanci – 4:0. (so) Rázem tak máme utkání pod kontrolou, navíc domácími hráči obdržené branky viditelně otřásly. V 76. minutě ale jeden ze soupeřů zkouší pálit z úctyhodné vzdálenosti. Karpy se nachází pár metrů před svojí svatyní a musí se hodně snažit, aby tygřím skokem nebezpečnou střelu vyrazil alespoň na roh. Za další dvě minuty nezachytáváme dlouhý centr do naší obrany. Jeden ze soupeřů přesprintovává naše zadáky, ale Karpy znovu výborně přečte situaci, jde ven z branky a podstoupí vítězný souboj s protihráčem. V 80. minutě posílá Voky balón do ideální ulice Kutlimu. Ten má možnost jít sám středem šestnáctky do zakončení. Trochu zbrkle ale volí střelu z první. Míč mu sklouzává po kopačce a končí pár metrů vedle levé tyče domácí branky. V téže minutě protáčíme gólmany. Karpyho, který si dnes odvedl své, střídá Červ. V 83. minutě Kutliho nahrazuje Saša a v 86. minutě Fakyho Santi. Minutu před koncem si na levé straně šestnáctky pohrává s jedním ze soupeřů Pepík, který vzápětí natáhne a pálí. Jeho táhlá jedovka končí na břevně domácí branky a balón se odráží zpět do pole. Na zadní tyči číhá na svoji příležitost Saša, který volný balón nekompromisně uklízí do sítě – 5:0. (so) A Žéňa okamžitě naznačuje, že zápisné nebude z nejlevnějších. Sudí naposledy píská do píšťalky a chlapci mohou konečně pod střechu a do sprch.

I když výsledkově to příliš neodpovídá, sehráli jsme dnes zatím nejnáročnější utkání s houževnatým soupeřem. Nečekali jsme sice procházku růžovým sadem, ale svým výkonem hlavně v první půli jsme se sami dostali pod pořádný tlak. Ke kombinaci nebyl prostor, zvláště když jsme si nemohli zvyknout na vlastnosti místní umělky a na rychlé kontry jsme zkrátka neměli. Některé situace jsme řešili až nesmyslně. Naštěstí několik hráčů si udrželo svůj herní standard, což nám dalo šanci do druhé půle. Po darované brance zřejmě rozhodla naše první standardka po přestávce, po které jsme poněkud rozklíženého soupeře dokázali dorazit. Musíme si vážit dnešního tvrdě vybojovaného vítězství, ale s nosy nahoru chodit v žádném případě nemůžeme, poněvadž náš výkon rozhodně neodpovídá výsledku. Doufejme, že hráči neodnesou dnešní nefotbalové podmínky zdravotně a řádně se připraví na další utkání. Proti Přešticím bude potřeba optimálně se naladit na zápasy, které budou zřejmě jedny z nejnáročnějších v letošním soutěžním ročníku. Trenéři určitě vědí, jakou formu přípravy v týdnu zvolit, aby naši kopáči příště k zápasu nenastupovali jako mistři světa. Tak příště doma netradičně v neděli.