SK Slavia Vejprnice - SŠ Plzeň SD 0:3 (0:0)

17.4.2016 15. kolo KPSD

sestava: Sklenář (9), Přibáň (8), Dušák (7), Ženíšek (9), Janda (7), Milan (8), Puchoň (8), Grasl (9), Fakan (7), Vokáč (9), Dušička (9)

lavička: Kutlák (8), Mader (-), Kopáček L. (-), Bušek (-), Karpíšek

branky: Grasl, Puchoň, Dušička

V soutěži staršího dorostu se začíná lámat chleba. Hned pět týmů mlsně pošilhává po samotném čelu tabulky. Pokud naše staré pušky chtěli udržet kontakt se svými soupeři, museli se pokusit bodovat na horké vejprnické půdě, kde jsme již tři roky nepoznali opojné pocity vítězství. Tento vzájemný zápas je takové malé derbíčko. Týmy se dost dobře znají a navzájem se hecují, kdo se bude smát po utkání. Nejinak to bylo i tentokrát. Oproti minulému utkání musel trenér Dejmek bohužel oželet účast Gruncla (zranění) a Kodara (studijní volno). Krátce před zápasem však kouč byl donucen sáhnout do již připravené základní sestavy, když hvězda minulého zápasu Josef Kopáček nemohl nastoupit kvůli svalovému zranění. To byla asi největší komplikace. Naštěstí jsme již mohli počítat s uzdraveným Fakanem, který měl jít původně do zápasu až jako trenérův žolík. Každopádně naši kopáči hodlali potvrdit zlepšený výkon z minulého utkání.

Již od začátku zápasu je možné vysledovat, že oba týmy za žádnou cenu nechtějí udělat nějakou zbytečnou chybu, která by soupeře posadila na koně. Na mokrém trávníku se hraje ve velmi svižném tempu, kde obrany zatím vyčnívají nad útočníky. Do šancí se žádný z týmů prakticky nedostává. Brankáře občas poškádlí nějaká ta propagační střela ze střední vzdálenosti. Centrované balóny ze sporadických standardních situací si oba gólmani jistě sbírají. Vzhledem k důležitosti utkání se hraje velice slušně. Výjimkou je situace ve 13. minutě, když domácí kapitán přerušuje Příbu, který se už už chystá podniknout rychlý kontr, tvrdým zákrokem zepředu. Postupem času se zdá, že si naši hráči začínají počínat aktivněji a stále častěji jsou na návštěvě na soupeřově polovině. Bohužel vytváříme si pouze náznaky příležitostí, když si špatně počínáme ve finální fázi. Směrem dozadu jsme koncentrovaní a soupeřovy občasné nebezpečné výpady dokážeme včas zachytávat. Po celý první poločas si žádný ze soupeřů nevytvoří jedinou skutečně vážnější příležitost. „Jakoby“ oba týmy vyhlížely druhou půli, kde se rozhodne kdo z koho. Se hrou našich hráčů ale musí panovat spokojenost, poněvadž je po přestávce na co navázat.

Začíná trochu pršet, ale to je voda na mlýn spíše našim hráčům. Hned v úvodní minutě Voky prostrkává balón z pravé strany na střed hřiště nabíhajícímu Bejkovi, který je sice u balónu dříve než vybíhající gólman, ale prostřelit ho již nedokáže. V 52. minutě zahráváme již několikátý roh tentokráte z levé strany. Všechny naše předchozí centry zatím domácí gólman stahoval s klidem do náruče. A ani nyní to nevypadá, že by to bylo jinak. Fakyho centr letí znovu brankáři přímo do rukavic, ale tentokráte se mu do cesty připlete jeden z bránících hráčů, který balón zřejmě lehce tečuje. Gólmanovi koule vypadává z rukou jako horký brambor. Nejrychleji se na malém vápně orientuje Graslík, který podtrhuje svůj dnešní dosavadní výborný výkon a zblízka trhá síť – 1:0. (so) Naše vedoucí branka dává utkání nový náboj. Nyní je na domácích hráčích, aby se pokusili dostat nás pod tlak. A skutečně začínají přicházet šance. V 56. minutě letí do našeho vápna po pravé straně jeden ze soupeřů, ale balón mu naštěstí zůstává až příliš pod nohou, takže slabý pokus nachází Víťa pod svým tělem. V 59. minutě se domácí štírek dokáže efektně obtočit kolem jednoho našeho zadáka na levé straně vápna a má před sebou již pouze našeho gólmana. V posledním okamžiku ale další z našich kopáčů využívá chvilkového zaváhání soupeře a balón mu vypichuje od kopačky přímo do Víťovy náruče. Hned v další minutě zahráváme standardní situaci z pravé strany. Fakyho přetažený centr hledá hned tři naše volné hráče. Nejvýše vyskakuje Duši, který hlavičkuje vedle levé tyče. Vypadá to, že jsme přečkali největší domácí tlak po našem vedoucím gólu, když jsme přeci jen působili bázlivějším dojmem, a počínáme si opět aktivněji. V 63. minutě letí do souboje s vybíhajícím gólmanem a jedním ze zadáků soupeře Bejk, který si dokáže balón píchnout až příliš na pravou stranu. Je v dost velké vzdálenosti a navíc hodně z úhlu, přesto zkouší trefit prázdnou branku. Jeho slabý pokus ale pouze proběhne domácí šestnáctkou na opačnou stranu. Snažícího se soupeře nyní držíme v uctivé vzdálenosti od naší branky. V 73. minutě vyfoukaného Vokyho nahrazuje Kutli. Do konce utkání zbývá ještě spousta času. Pojišťovací branku bychom velice přivítali. V 75. minutě ji odmítá Schürrle. Bejk u levé brankové čáry nevypustí souboj a obírá soupeře o balón. Po pár krocích posílá svoji přízemní přihrávku na penaltu, kde si právě Schürrle může vybrat, kam balón umístí. Je až tragicky přesný, když ošetřenou placírkou trefuje pouze levou tyč. To by nás mohlo velice mrzet. V 80. minutě ale podnikáme rychlý brejk po pravé straně. Luky svoji nabídkou vybízí rozběhnutého Příbu. A znáte to – když se již náš pravý bek rozběhne, nikdo ho nezastaví. Většinou to ale končí okamžitým brejkem soupeře na opačnou stranu. Tentokráte znovu hoří pravá lajna. Příba nechává utavené soupeře za sebou a dokonce centruje na zadní tyč. Balón je sice přetažený, ale Kutli ho dostihuje u levého rohového praporku. Náš štírek zvedá hlavu a mezi dvěma domácími hráči ho prostrkuje na nabíhajícího Schürrleho. Ten využívá podklouznutí svého strážce a z úhlu postupuje na vybíhajícího gólmana. Vzápětí pálí takřka ideálně, když nachází škvírku mezi tělem gólmana a bližší tyčí domácí svatyně – 2:0. (so)Obrovsky důležitá branka přistřihuje domácím křídla. Hned po rozehrání ze středového kruhu, obíráme soupeře o balón a dereme se dopředu. S trochou štěstí přetlačíme domácí zadáky a balón putuje až k Bejkovi, který již v pádu nedokáže prostřelit vybíhajícího gólmana. Domácí hráči vrhají poslední síly do útoku. Naše obrana drží a naopak podnikáme brejky do otevřených zadních řad soupeře. V 85. minutě tak kombinujeme ve více hráčích před soupeřovou šestnáctkou, aby se do Kutliho zakončení v poslední chvíli položil jeden ze zadáků a zblokoval střelu na roh. Za další dvě minuty posíláme přímák do zdi, od které se balón odráží k volnému Schürrlemu. Toho ale v dalším okamžiku vychytává gólman. Ještě v téže minutě opět získáváme balón, když neúnavný Bejk platí na soupeře svojí rychlostí. Jeho postup do šestnáctky poté domácí kopáči přerušují žlutým faulem. Schürrleho střídá Ejdy a v další minutě Lukyho Láďa. V 89. minutě dostává balón na levé straně Faky, který si rozhýbá soupeře, aby mu vzápětí ukázal záda. Poté kouli zatáhne do šestnáctky a zcela sám před gólmanem zřejmě zavírá oči a nakouří statického gólmana přímo na komoru. Po zápase náš hračička sice vyprávěl něco o tom, že počítal s gólmanovým pohybem, ale my, kteří ho známe, víme svoje (prostě bum-bum-Faky). V poslední minutě zastavuje Kutli rozběhnutého soupeře na pravé straně žlutým faulem. V nastavené minutě Příba získává balón po soupeřově standardní situaci a posílá do brejku Bejka. Ten bere nohy na ramena, utíká již odevzdaným domácím hráčům a z levé strany prostřeluje gólmana k zadní tyči – 3:0.  (so) Na posledních pár vteřin ještě Fakyho nahrazuje Oskar. Ale to si již po chvíli naši hráči mohou vychutnat ty slastné vítězné pocity.

Před zápasem bychom zřejmě brali jakýkoliv bodový zisk, poněvadž jsme si byli vědomi síly domácího týmu. V první půli si ale naši zodpovědně hrající hráči dokázali, že dnes mají na víc. Samozřejmě, že nám velmi pomohla naše poněkud šťastnější vedoucí branka, po které domácí hráči přeci jen museli více otevřít hru. To nic ale nemění na tom, že všichni naši kopáči dnes podali velice soustředěný a zodpovědný výkon, kterým dovedli dnešní přetěžké utkání do vítězného konce. Již v prvním poločase jsme soupeře začali přehrávat. Možná se dokonce zdálo, že domácí hráči začínají odpadat fyzicky. Po přestávce nás potom mohly mrzet naše zahazované tutovky, ale obrana s Víťou v čele působila kompaktním dojmem. Pokud takto jako dnes přistoupíme k dalšímu obrovsky důležitému utkání proti Petřínu, mohla by naše tvrz zůstat nedobyta. Pozor, abychom nedopadli jako na podzim, kdy po podobné euforii přišlo velké vystřízlivění právě na Petříně. Dnes jsme dokázali udělat krok k našemu snu. Jak velký krok to byl, uvidíme až na konci sezóny. Na dnešní výkon musíme přidat razítko v podobě příštího vítězného zápasu!!! FORZA SPORTOVKA !!!