31.10.2015 11. kolo KPSD

sestava: Karpíšek (1), Přibáň (7), Grasl (6), Ženíšek (7), Janda (7), Milan (7), Fakan (5), Bušek (6), Kodar (6), Dušák (7), Dušička (7)

lavička: Puchoň (6), Kopáček J. (6), Vokáč (2), Gruncl (7), Kutlák (6), Lukasch (6), Kopáček L.

branky: Milan 2x, Grasl, Puchoň, Gruncl

Tak máme za sebou celou podzimní část letošní sezóny. Dnes nás čekala třešnička na dortu v podobě souboje dvou aktuálně nejlepších celků celé soutěže. Trenér Dejmek měl kupodivu k dispozici prakticky všechny hráče podzimního kádru až na dlouhodobě zraněného gólmana Sklenáře a Cábu, který se bohužel nevešel na soupisku. Již dopředu jsme měli určité obavy z místní miniaturní rokycanské umělky, kteréžto se nakonec ukázaly jako oprávněné, ale zdaleka ne rozhodující. Věděli jsme, že bez ohledu na dnešní výsledek, budeme přezimovat na samotném čele tabulky. Pouze bylo potřeba vyřešit takovou maličkost – s jakým náskokem. Chtěli jsme samozřejmě uspět, ale to domácí hráči také. První drobnou komplikací bylo Puchoňovo zaspání, čímž se náš záložník sám vyautoval ze základní sestavy. Překvapivým tahem se potom ukázalo zařazení našeho kapitána na samotný hrot.

Náš kapitán vyhrál los a takticky se rozhodl hrát po slunci, což, jak se později ukázalo, nám nakonec bylo úplně k h…u. Do utkání vstupujeme aktivně a poněkud zaskočené domácí hráče nepouštíme na dostřel naší branky. Naopak v 5. minutě vhazujeme aut na levé straně. Duši sklepává kouli Bejkovi, který si balón strčí do středu hřiště a pálí ke vzdálenější pravé tyči. Domácí gólman střelu s obtížemi vyráží na zadní tyč. Tam si nabíhá nehlídaný Luky, který z těžkého úhlu dokáže balón doklepnout do sítě – 1:0. (so) Na jeho premiérovou branku se mu po chvíli dokonce daří navázat dalším zásahem. V 11. minutě se nám totiž opět podaří protečovat dlouhý balón z autu až na domácího gólmana, který míč pouze vyráží před sebe. V domácí šestnáctce si nejaktivněji počíná právě Luky, který svým důrazem posouvá volnou kouli pod zasahujícím gólmanem až do sítě – 2:0. (so) V 15. minutě zahráváme dva rohy po sobě z pravé strany. Bejk ten druhý posílá na zadní tyč, kde hledá hlavu připraveného Graslíka, který svůj druhý dnešní pokus trefuje ideálně – 3:0. (so) Řeklo by se pohoda, klídek, tabáček, utkání držíme pevně v rukách a pohodlné tříbrankové vedení nám dává křídla. Bohužel přichází 23. minuta a domácí zahrávají přímák z pravé strany. Místní kopáč posílá balón do ideálního prostoru před naši branku, kam si pohodlně nabíhá jeden z domácích, na kterého naši hráči trestuhodně zapomínají. Pro něj pak není žádný problém poslat kouli pod víko ponad vybíhajícím Karpym – 3:1. :-@ Hned v další minutě přichází jedna z klíčových situací, když máme možnost ihned odpovědět na domácí snížení. Příba centruje z pravé strany do šestnáctky, kam si zabíhá Bejk, který v těžké pozici v pádu sklepává balón na branku. Domácí gólman ale reflexivně vytrčí nohu proti balónu a vykopává ho do bezpečí. A opět tady máme tolikrát omílané nedáš – dostaneš. Domácí snad poprvé v utkání (a bohužel zdaleka ne naposledy) mají možnost vhazovat blízko naší šestnáctky. Dlouhý aut propadne až na zadní tyč, kde si Kóďa počíná více než nedůrazně a soupeř se vůbec nerozpakuje napálit balón až do naší sítě – 3:2. :-@ Jestli toto byla studená sprcha, tak ta ledová měla teprve přijít. Obraz hry se najednou mění. Tam, kde jsme na domácí hráče platili svým důrazem a chutí do hry, je situace úplně opačná. Jsou to domácí hráči, kterým narostla křídla a začínají vyhrávat osobní souboje, což je na malém prostoru jedna z rozhodujících okolností. Naši kopáči zatím vůbec nepochopili (a bohužel to nepochopili až do konce utkání), že každé soupeřovo vhazování na naší polovině smrdí obrovskými problémy. V 31. minutě to navíc svým spoluhráčům zřejmě hodlá zdůraznit Karpy. Jak jinak si vysvětlit situaci, když soupeř opět posílá svůj dlouhý aut přímo na jeho branku. Karpy balón ukázkově podbíhá a místo, aby se jej snažil při svém zaváhání vůbec netečovat a nechat ho propadnout přímo do sítě, plácne do něj konečky prstů, čímž si kouli krásným obloučkem pošle přímo do sítě – 3:3. :-@ Začíná se tedy prakticky od nuly, s tím rozdílem, že na koni jsou nyní zákonitě domácí. Co je nám platné, že zkoušíme kombinovat a tvořit hru, když jednoduše hrající znovuzrozený domácí tým je prostě nyní úplně jinde než na začátku utkání. Snažíme se dostat zpátky do zápasu, ale jde to viditelně ztuha. Navíc ve 41. minutě musí ze hřiště Kóďa, který nosí na noze posledních několik minut místo kopačky hezky rozšklebeného žraloka a náhradní obuv samozřejmě nemá. Na hřiště tak bez většího rozcvičení musí Pepík. Ve 43. minutě nám zle zatápějí domácí hráči, když na nás nalezou a zahrozí hned dvěma nebezpečnými centry na volné kopáče. Poslední střela z hranice malého vápna ale naštěstí míjí naši svatyni. Úvodních dvacet minut bylo z našeho pohledu vpravdě ideálních. Výborným pohybem jsme hledali prostor a dokonce jsme byli důraznější než soupeř. Bohužel neomluvitelně jsme ještě do přestávky ztratili tříbrankový náskok, což bylo způsobeno jednak ztrátou koncentrace a hlavně propadáváním v osobních soubojích. Když se navíc přidaly obrovské individuální chyby, je to náš tým, který se najednou musí snažit vrátit se zpátky do zápasu.

Špatně jsme končili první půli, ještě hůře začínáme tu druhou. Ve 47. minutě Graslík míjí v pozici posledního balón a jeden ze soupeřů jde okamžitě sám na Karpyho. Ten se ale snaží napravit své obrovské zaváhání z prvního poločasu a skokem ke své levé tyči vyráží soupeřovu střelu na roh. Následný roh ale domácí posílají na zadní tyč přímo na hlavu jednoho trestuhodně pozapomenutého protihráče, jehož hlavičku musí dalším výborným zákrokem v krátké chvíli likvidovat skokem tentokráte ke druhé tyči Karpy. V 55. minutě zkoušíme něco udělat s naší málo agresivní zálohou a místo Ejdyho vbíhá na hrací plochu zaspávač Schürrle. V 58. minutě Karpy bohužel dalším kolapsem flekuje své předchozí světlé chvilky. Soupeř hází velkým obloukem aut z levé strany opět přímo až na naši branku. Náš gólman to sice má proti slunci, ale místo toho, aby nikým neobtěžován jasný balón chytil nebo alespoň vyboxoval, si ho prostě hodí za sebe až do branky – 3:4. :-@ V další minutě reaguje na předchozí situaci trenér Dejmek střídáním Graslíka a navíc posílá rozcvičit Jirku. Do hry jde Kutli. V 60. minutě vidí žlutou kartu jeden ze soupeřů za zajetí do Příby. V 62. minutě potom přichází čas na ukončení Karpyho trápení, když se do branky jde postavit Jirka. V následující minutě poté ještě zkoušíme oživit hru dalším střídáním, když Lukyho protáčí Voky. Ve druhé půli jsme ale zatím prakticky vůbec nedokázali ohrozit soupeřovu branku. Náš čas ale přichází v 73. minutě, když se nám podaří vysunout do ulice Schürrleho. Ten nejdříve poněkud prováhá ideální okamžik pro zakončení, ale stále drží balón na svých kopačkách. Položí si hned dva hráče soupeře a přízemní ne příliš prudkou střelu posílá vzápětí do protipohybu vysunutého gólmana. Balón trefuje pravou tyč domácího zařízení a líně se odrazí pár čísel za brankovou čáru – 4:4. (so) Po dlouhé době máme důvod k radosti. Bohužel v 78. minutě musí ze hřiště Žéňa, kterému soupeř při jednom ze soubojů řádně zvalchoval kotník. Na hřiště vbíhá Grunclík. V další minutě domácí hráči opět hrozí jak jinak než dlouhými auty. Jirka v poslední chvíli balón vyráží alespoň nad sebe a tentokráte vyražený míč dostáváme do bezpečí. O minutu později je ale vše při starém. Míč po dlouhém autu z levé strany se v našem vápně odrazí do břevna a od něj pár čísel před brankovou čáru. Tam ale jeden z domácích hráčů s širokým úsměvem doklepává kouli popáté do naší sítě – 4:5. :-@ V 85. minutě vidíme konečně důraz i u našeho hráče. Balón letí za domácí obranu a Grunclík svým pohybem nutí domácího gólmana k chybě. Obírá ho o balón a přes velkou snahu dalších dvou místních zadáků prostřeluje z pravé strany vše, co mu stojí v cestě – 5:5. (so) Hektický závěr zápasu je ale ještě před námi. V 87. minutě si prostě znovu nedáme říct a vůbec si neporadíme s dalším domácím autem z levé strany. Tentokráte je ale změna. Vhazující hráč totiž nachází úplně volného svého spoluhráče v naší šestnáctce. Ten v obrovské šanci ale selhává, když balón letící z jeho kopačky nachází Jirka nějakým záhadným způsobem pod svým tělem. Bohužel přežitím této klinické smrti nejspíše urážíme fotbalového pánaboha, když v poslední minutě již poněkolikáté v utkání úplně zbytečně uklízíme balón do autu na naší polovině. Soupeř tentokráte vhazuje z pravé strany. To je mu ale jedno, protože k balónu letícímu do naší šestnáctky se není nikdo z našich kopáčů schopen dostat a korunu tomu potom nasazuje Voky, který místo těsného bránění jednoho ze soupeřů, k němuž se koule mezitím dostala, se nesmyslně otáčí zády. Soupeř tak má spoustu času dokonce ještě požádat o autogram, zamířit a najít obrovský kus volného prostoru v naší brance – 5:6. :-@ Poslední podzimní minuta nás tak přichází velmi draho.

Bohužel místo toužebně vyhlíženého několikabodového náskoku jsme v dnešním utkání málo vídaným kolapsem zabili naše jinak vynikající podzimní soutěžní tažení. Pořádně jsme si tak v posledním zápase zkazili náladu. Někteří naši hráči sice dnes podali až nadprůměrný výkon, ale dolů nás bohužel srazily individuální chyby několika jedinců. Fotbal je týmová hra a my dnešní porážku, která naše kopáče určitě hodně bolí, také musíme jako tým vzít. Dnes nebylo nač se šetřit, přesto se někteří hráči nedokázali více se obětovat pro tým. Věděli jsme, že právě dnes na miniaturní hrací ploše nebude rozhodovat ani tak naše fotbalové umění, což si naši kopáči určitě myslí, že jim nechybí, ale právě bojovnost, zarputilost a důslednost po celý zápas. A v těchto vlastnostech byli právě domácí hráči lepší než řada našich mládenců. Dnešek zkrátka musíme zkousnout a opět se z tohoto zápasu poučit. Na naši odpověď si ale nyní budeme muset počkat několik měsíců zimní přestávky. Pokud hodláme ukázat, že dnešní šílenost byla z naší strany prostě pouze ojedinělým úletem, musíme se přes zimu pokusit se připravit takovým způsobem, abychom svým soupeřům dokázali vnutit svoji hru ne pouze na dvacet minut, ale po celý zápas.