TJ Jiskra Domažlice - SŠ Plzeň MD 4:3 (3:2)

18.10.2015 9. kolo KPMD

sestava: Lukasch (7), Toman (8), Frank (7), Chudoba (6), Budina (8), Krejčí (7), Krejča (7), Gashi (7), Skopový (7), Sarumyan (6), Malinský (8)

lavička: Štěpánek (7), Červík

branky: Krejča, Budina, Skopový

Dnes čekal naše mladé pušky zápas podzimu proti soupeři, který doposud ani jednou nezaváhal. Domažlicím na rozdíl od loňského ročníku, kdy jejich soubor nebyl konkurenceschopný, zřejmě dorostly velmi silné ročníky, které válcují jednoho soupeře za druhým. Náš tým rozhodně nechtěl na místní umělce prodat kůži lacino, ale musel se vypořádat s velmi citelným oslabením. Z různých důvodů, o kterých v tomto okamžiku nemá smysl spekulovat, nebyli k dispozici Jílek, Krob a Šura. Trenér Konopík tak mohl využít pouze 13 hráčů, z toho dva gólmany. Hrálo se o samotné čelo tabulky a dal se očekávat opravdu velmi kvalitní zápas.

Začalo se opravdu od podlahy a natěšení hráči obou týmů vlétli do zápasu jako utržení z řetězů. Bohužel první chybu vyrábíme my, když v 5. minutě nedokážeme zachytit postup jednoho z pronikajících hráčů. Budík na místě posledního vystaví metr před šestnáctkou soupeři stopku, i když u balónu by zřejmě byl vybíhající Jirka dříve. Žlutá karta je našemu hráči odměnou. Domácí naštěstí poté posílají přímák přímo do míst, kde je připravený Jirka, který nachází kouli ve svém koši. Hra se přelévá ze strany na stranu. V 16. minutě vletí další z protihráčů do naší šestnáctky a Mára až příliš využívá při jeho zastavování svoje horní končetiny. Penalta. Náš starý známý Kuba Selnar nezaváhá, když balón posílá přesně k pravé tyči – 0:1. :-@ V 19. minutě domácí zahrávají rohový kop v době, kdy je za postranní čarou ošetřován Frankie. Balón letí na zadní tyč, kde se jeden z místních chasníků dostává k balónu a pálí do břevna našeho zařízení. Koule se odráží pár čísel před brankovou čáru a naši hráči s pořádnou porcí štěstí ji poté dostávají do bezpečí. Hosté jsou v těchto minutách aktivnější. Ve 23. minutě Frankiemu při jeho snaze odkopnout balón koule podjíždí pod kopačkou. Tuto situaci jakoby očekával lišák Kuba, který využívá svojí rychlosti, okamžitě si vytváří několikametrový náskok, dělá ideální kličku doleva vybíhajícímu Jirkovi a uklízí balón do naší opuštěné branky – 0:2. :-@ Nevypadá to s naším celkem dobře, ale naši kopáči se nevzdávají. Hra se pomalu vyrovnává a občas se i zablýskne. Ve 30. minutě kopeme roh z pravé strany. K balónu se po několika tečích dostává Cigi, který ale ze zajímavé pozice pálí pouze nad břevno. Domácí hráči možná poněkud netakticky rychle rozehrávají do strany. Ráďa se natlačí na soupeře s balónem, obírá ho o kuličku a sype si to na branku. Na svojí cestě se popasuje hned se dvěma hráči soupeře, aby tím posledním, který mu zkouší zabránit v zakončení, byl domácí gólman. Ten ho ale nedovoleně atakuje rukama – penaltu bude kopat také náš tým. Míč si bere Cigi, a i když si gólman na balón sáhne, ten končí u levé tyče domácí svatyně – 1:2. (so) Jeden z nespokojených domácích kopáčů navíc vidí v rukou sudího žlutou kartu za nějaké nemístné protesty. Dostáváme se tedy zpátky do utkání. Za další dvě minuty ale domácí hráči podnikají po zpacifikování našeho útočného snažení rychlý výpad do našich zadních řad. Propadáme na naší pravé straně a jeden z místních kopáčů letí zleva do naší šestnáctky. Jirka včasným výběhem zmenšuje soupeři střelecký úhel a vynikajícím zákrokem vyráží střelecký pokus protihráče. Balón se ale dostává zpět na kopačky domácích hráčů a pouze obětavé pády našich zadáků do střel chodských chasníků zabraňují v cestě míče do naší sítě. Opět je tady staré známé nadáš – dostaneš. Domácí hráči si tak dlouho u svojí brankové čáry dávají přednost, kdo balón odehraje pryč, až ten skončí za čarou. V 35. minutě tedy kopeme roh z pravé strany. Balón letí na zadní tyč, ale domácí hráči ho pouze lehce posouvají do šestnáctky. Tam se k míči dostává Budík, který z otočky nachází místečko u levé tyče soupeřovy svatyně – 2:2. (so) Už už to vypadá, že se budeme moci o přestávce poradit, kterak strhující zápas, do kterého jsme se dokázali zázračně vrátit, otočit ve svůj prospěch, když přichází 38. minuta. Frankie si vypíjí svůj dnešní kalich hořkosti až do dna, když při snaze dostat balón do bezpečí napálí hráče před sebou. Od něho se míč odráží za naši obranu, kde je u něj okamžitě jeden ze soupeřů a vybíhajícímu Jirkovi tentokráte přízemní střelou nedává žádnou šanci – 2:3. :-@ Utkání bohužel zatím rozhoduje větší počet vcelku zbytečných chyb na naší straně. Naši hráči ale již jednou dokázali smazat dvoubrankové manko, a proč by se jim to při troše štěstí nemohlo podařit i napodruhé. Zápas má výbornou úroveň, kdy oba týmy dokazují, proč bojují o špici tabulky.

Do druhé půle Serzhe nahrazuje Cheby. Hned v úvodní minutě zaváhá naše obrana při bránění Kuby Selnara. Balón letí za naše obranné řady, kam si zcela jednoduše nabíhá právě místní štírek, který se okamžitě ocitá tváří v tvář vybíhajícímu Jirkovi. Tentokráte ho ale jeho střelecké štěstí opouští, když míjí pravou tyč naší svatyně. Ve 45. minutě jsou tady opět domácí se svojí troškou do mlýna, když po nedůrazu našich zadáků vletí do naší šestnáctky a následuje střela z velkého vápna. Jirka vytahuje ze svojí zásoby další skvělý zákrok, když letící projektil vyráží alespoň před sebe. S trochou štěstí balón poté dostáváme do bezpečí. V 55. minutě Malina využívá zaváhání jednoho ze soupeřů ve vlastní šestnáctce, krade mu balón a chystá se pálit. Než se tak stane, soupeř se mu trochu podívá na kotníky – další penalta. Tentokráte si míč bere Ráďa, který si gólmana posílá na druhou stranu a střelou doleva proměňuje – 3:3. (so) V 58. minutě nejdříve domácí kopou přímák z nějakých 25ti metrů. Balón končí pár čísel vedle levé tyče. Poté okamžitě podnikáme rychlý útok, na jehož konci Fíla centruje z pravé strany na zadní tyč. Tam si zabíhá Ráďa, který již poněkud z úhlu hlavičkuje z boku pouze do bližší tyče domácího zařízení. V 65. minutě kopeme roh z pravé strany opět na zadní tyč, kde Cigi ve velmi nadějné pozici míjí hlavou o pověstných pár čísel bližší tyč. Bohužel za další dvě minuty si naši zadáci opět nedokáží poradit s Kubou Selnarem. Jeden ze soupeřů vymýšlí ideální ulici z levé strany právě mezi našimi až příliš rozlezlými zadáky na svého spoluhráče, kterému poté stojí v cestě již pouze Jirka. Bohužel tentokráte je domácí kopáč opět úspěšný, když balón posílá neomylně k pravé tyči – 3:4. :-@ Opět se tedy musíme pokusit dotáhnout skóre. Síly ale viditelně ubývají a moc času také nezbývá. Přesto pár minut před koncem jsme nastěhováni před domácí šestnáctku, ale chybí nám přesnější zakončení. Domácí hráči se vysvobozují a dvě minuty před koncem letí do naší otevřené obrany. První soupeřův střelecký pokus Jirka vynikajícím zákrokem vyráží před sebe bohužel k nohám dalšího dobíhajícího kopáče, který si kouli zpracovává a trefuje naštěstí pouze pravou tyč naší branky. Více sil ke vstřelení vyrovnávací branky již naši hráči v sobě nenalézají.

Naše mladé pušky se nemají zač stydět. V utkání vynikající úrovně, kdy oba týmy hrály podlahu a nebylo nouze o křeče v závěru utkání, jsme byli tím méně šťastnějším souborem. Utkání z naší strany rozhodně ovlivnila naše nepočetná střídačka a absence několika klíčových kopáčů. Přes tyto okolnosti jsme byli domácím hráčům více než důstojným soupeřem, ale srazily nás dolů nešťastné individuální chyby. Každopádně z těchto těžkých zápasů si každý hráč může odnést hromadu zkušeností, které se bude snažit zužitkovat třeba hned příště. Uvidíme, jaká bude důležitost výsledku dnešního utkání v konečném účtování. Naši hráči se ale musí v týdnu nastavit na další zápas. Příští týden nám totiž bude k ničemu, že jsme s lídrem tabulky dnes sehráli vynikající utkání, když se nedostatečně soustředíme na další zápas. A určitě pozor na nevyzpytatelný Rapid, který jde výsledkově a zřejmě i herně v poslední zápasech hodně nahoru. Pokud chceme i nadále vyvíjet tlak na čelo tabulky, musíme stále poctivě pracovat a sbírat body.