9.6.2015 10. kolo KPSD o postup

sestava: Faltus (7), Přibáň (8), Spišský (9), Janda F. (8), Jelínek (7), Milan (7), Janda V. (8), Lintner (9), Dušička (9), Podolník (8), Rossmann (8)

lavička: Gruncl (7), Kodar (8), Konárek (5), Mader (6), Vokhmintsev (5), Černý (2), Sklenář (8)

branky: Rossmann, Podolník, Kodar

Tak máme za sebou další fotbalovou sezónu. Poslední kolo naši starší dorostenci předehrávali v Klatovech. Zatímco vloni jsme na stejném místě za krásného počasí slavili hattrick, dnes jsme hráli již pouze o svoji čest. Samozřejmě, že jsme se chtěli s nepovedenou sezónou rozloučit důstojně a ukázat, že Sportovka fotbal hrát nezapomněla. Trenér Dejmek hodlal poslat na mokrý trávník všechny hráče širšího kádru staršího dorostu. K dispozici nebyli pouze ze zdravotních důvodů Kopač a ze studijních důvodů Dušák s Graslem. Již cesta na místo utkání stála za to, poněvadž dopravní společnost se zřejmě doslechla, že se jedná o náš poslední zápas sezóny a vypravila přibližovadlo, kterým se normálně přepravují kopáči plzeňské Viktorky. Tímto autobusem se samozřejmě body zpátky do Plzně většinou přivážejí – již pro tuto okolnost jsme ostudu zkrátka nesměli dopustit.

Nevíme, co se stalo, ale hned od úvodních minut jsou naši hráči v pohybu, presují soupeře a žádný balón pro ně není ztracený. Po pár vteřinách od úvodního hvizdu sudího získává balón ve středu hřiště Víťa a vysouvá po levé straně Rossiho. Ten si strčí kouli do vápna a zkouší překvapit vybíhajícího gólmana střelou mezi nohy. Domácí brankář ale našemu útočníkovi výborně zmenšuje střelecký úhel a v pravý čas sklapne podpatky, takže akce končí pouze naším rohem. V 8. minutě startuje opět Rossi po levé straně a posílá kouli na s ním běžícímu Podyho. Ten míč potáhne, zhodnotí situaci a nacentruje ideální balón do šestnáctky přímo na hlavu mezitím naběhnutého Rossiho. Náš útočník si tentokráte počíná přímo ideálně, když kouli trkne přesně k pravé tyči domácí svatyně mimo dosah marně se natahujícího gólmana – 1:0. (so) V posledním utkání sezóny tak střílí svůj premiérový soutěžní gól. Za další dvě minuty ale může být srovnáno. Falty vybíhá proti balónu, ale situaci špatně odhaduje, když soupeř si míč kolem něj předkopává a vzápětí centruje před naši prázdnou branku. Tam sice další ze soupeřů vyhrává hlavičkový souboj, ale naštěstí kouli posílá pár čísel vedle pravé tyče naší opuštěné svatyně. Sledujeme utkání hrané ve velkém tempu, kdy se hra přelévá ze strany na stranu. Ve 25. minutě letí balón za naši obranu. Jeden ze soupeřů se utrhne a postupuje na naši branku z pravé strany. Naštěstí pro náš tým míč v zajímavé pozici netrefuje vůbec ideálně. Ve 35. minutě domácí zahrávají roh z pravé strany. Míč posazují přímo na hlavu jednoho ze soupeřů, ale ten hlavičkuje těsně vedle naší pravé tyče. Ve 42. minutě dostává trochu prostoru ve středu hřiště Víťa. S jeho pokusem z nějakých 25ti metrů má domácí brankář dost práce, ale balón nakonec s obtížemi vyráží do prostoru. V posledních vteřinách první půle propadáme ve středu hrací plochy. Jeden z domácích kopáčů dostává ideální balón na hranici naší šestnáctky. Svůj samostatný postup ale jakoby okopíroval od našich střelců v několika posledních zápasech. Bezmyšlenkovitě totiž pálí přímo do vybíhajícího Faltyho, který situaci ustojí a nadvakrát balón dostává přesvědčivě pod svoji kontrolu. Na naši hru se dá konečně koukat. Sice se několikrát nedokážeme vyvarovat chyb, když nám rychlá domácí tykadla zle zatápí, ale do kabin jde s jednobrankovým náskokem náš tým. Naši hráči se snaží v rychlosti kombinovat, zjednodušují hru a hlavně hrají s chutí. Ještě je ale před námi těžký druhý poločas.

Podobně jako v několika předchozích utkáních protáčíme gólmany. Falty se tak ve svém posledním dorosteneckém utkání loučí stylově – vychytaným čistým kontem. Ve 49. minutě Pody kope roh z levé strany. Balón se nám daří na přední tyči přizvednout. K hlavičce se dostává Fery, ale míči udělí v nadějné pozici příliš razance a poté již jen sleduje, kterak kulatý nesmysl prolétá nad domácí brankou. V 55. minutě letí míč z pravé strany na vzdálenější tyč. Tam se bohužel Lukymu nepodaří soupeře vystavit do ofsajdu, když od něj zbrkle odbíhá. Protihráč má dost času si balón zpracovat a vypálit. Sklínka první střelu ještě dokáže vykrýt, ale poněvadž se koule odráží zpět k nehlídanému soupeři, ten napodruhé míří přesněji – 1:1. :-@ Lukyho poté střídá Kóďa. Za další dvě minuty jde na hrací plochu místo Rossiho Rest. V 62. minutě podstoupí tvrdý souboj ve středu hřiště Dejv, kterému se podaří balón vypíchnout jednomu ze soupeřů a navíc ho ideálně poslat Kóďovi. Ten po pár krocích vymýšlí ideální ulici mezi domácími zadáky na Podyho. Naše tykadlo má poté před sebou již pouze vybíhajícího gólmana, kolem kterého posílá míč přesně k levé tyči domácí branky – 2:1. (so) Naši hráči zřejmě ještě oslavují, poněvadž ihned po rozehrání ze středového kruhu si soupeř vytváří obrovskou příležitost. Jeden z protihráčů dostává balón za naši obranu a sype si to proti vybíhajícímu Sklínkovi, kolem kterého si kouli posouvá a ihned ji posílá na zadní tyč. Tam v poslední chvíli před dalším ze soupeřů zaskluzuje Fery, který s pořádnou porcí štěstí posílá míč do rohu. V 65. minutě střídá Jelena Grunclík a v 71. minutě Víťu Oskar. Trenér Dejmek dále protáčí posty, když jako další si jde v 77. minutě zahrát Slávista místo Příby a za další dvě minuty Maxim místo Podyho. V 84. minutě se můžeme rázně přihlásit o všechny tři body, když využíváme toho, že soupeř začíná hrát na riziko. S balónem u nohy tlačí domácí zadáky před sebou Dejv, který vymýšlí krásnou ulici na levou stranu domácí šestnáctky, kam si nabíhá Rest. Ten krásnou kličkou na levou stranu dělá z domácího gólmana statistu, ale místo aby v klidu zasunul balón do prázdné branky, nevěřícně sleduje, jak koule z jeho kopačky v tisíciprocentní šanci končí metr vedle bližší tyče. V 87. minutě trenér Dejmek hodlá ze hřiště stáhnout nevyzpytatelného Slávistu a posílá na hrací plochu zpátky Podyho. Domácí zrovna zahrávají přímák z nějakých 25ti metrů a sudí nechává akci rozehrát, aniž by se přesvědčil, že náš tým dotáhl zamýšlené střídání do konce. Pody je již pomalu v naší šestnáctce, zatímco Slávista vůbec netuší, že z placu má jít právě on. Kouč se může uřvat, ale náš bek na opačné straně hřiště se zapojuje do dění na hrací ploše. Zkrátka dobrou půlminutu máme na hřišti 12 hráčů. Navíc když Slávista konečně dokráčí k naší střídačce, vůbec si neuvědomuje, co se v přechozích okamžicích na hřišti odehrálo. Hra ale mezitím pokračuje a balón nakopáváme až do šestnáctky soupeře. Tam Kóďa zkouší zatlačit na gólmana s jedním z obránců. A skutečně – domácí hráči si dávají přednost při zpracování balónu, čehož využívá aktivní Kóďa, který jim míč vypichuje a uklízí ho do opuštěné domácí branky – 3:1. (so) Také on si svůj první zářez schovával až na poslední utkání v sezóně. Na hřišti ale až do samotného závěru nezůstane, poněvadž po nakopnutí, které mu uštědřil jeden ze soupeřů, musí být střídán Lukym.

Po výkonu, kterým jsme konečně nechali vzpomenout na některé výborné podzimní zápasy, zakončujeme letošní sezónu vítězně, což v konečném účtování znamená brambory. Musí nás mrzet přístup k většině jarních utkání, poněvadž stačilo mít o výhru více a stříbrná příčka by nás neminula. Jaro nás vůbec nezastihlo připravené bojovat o vyšší stupně, i když jsme soutěž neměli rozjetou zrovna nejhůře. Na druhou stranu nejsme kapela, abychom stále vyhrávali. Nyní je již na další generaci našich hráčů, aby přes léto dokázali vytvořit konkurenceschopný soubor, který se pokusí navázat na úspěchy našich předchozích výběrů. Naši hráči přesto letos dokázali předvést několik vynikajících výkonů, nad kterými srdce fanoušků zaplesalo. Nezbývá než popřát loučícím se kopáčům mnoho úspěchů v jejich další fotbalové kariéře, nyní již v mužské kategorii, což bude hlavně zpočátku hodně obtížné. Velké díky za výkony, které jste předváděli v dresu Sportovky, a doufáme, že si po těch několika letech strávených ve školním klubu odnášíte spoustu zkušeností, které zužitkujete ve svém dalším působení v kopačkách. Potrhaný, spoustou zápasů prověřený dres Sportovky již neobléknou Jirka Černý (Slávista), Derek Faltus (Falty), Luboš Konárek (Rest), Honza Kopač (Kopy), David Lintner (Dejv), Daniel Podolník (Pody), Dominik Spišský (Spíša) a Maxim Vokhmintsev (Maxim). Díky chlapci a hodně štěstí!!! (yn)