TJ Jiskra Domažlice - SŠ Plzeň SD 5:1 (1:0)

4.4.2015 18. kolo KPSD

sestava: Sklenář (5), Přibáň (5), Janda V (7)., Dušák (6), Janda F. (6), Kodar (6), Kopač (7), Lintner (6), Spišský (6), Dušička (6), Podolník (6)

lavička: Milan (6), Vokhmintsev (5), Toman (6), Jelínek (5), Filipovský (-)

branky: Dušička

V posledním kole základní části jsme zavítali na promrzlou umělku lídra soutěže – do Domažlic. Naše aktuální situace byla zcela jasná. Pokud jsme to s útokem na čelo tabulky mysleli vážně, byl dnes před námi přetěžký úkol – obrat domácí tým o body. Po tragických výkonech v předchozích dvou utkáních by se tato okolnost ale rovnala velkému zázraku. Přesto jsme se chtěli pokusit o naše zmrtvýchvstání. Na podzim jsme s obrovskou marodkou dokázali s favoritem držet krok, i když soupeř nás po zásluze dostal na lopatky. Všichni byli zvědavi, jak dnešní klání dopadne.

Začátek utkání nám příliš nevychází a sami se několika špatnými přihrávkami dostáváme pod tlak. Domácí mají zpočátku více ze hry, ale nám se daří postupně hru alespoň opticky vyrovnat. Každý ze soupeřů si vytvoří několik náznaků příležitostí, které obě obrany s pozornými gólmany dokáží zpacifikovat. Na rozdíl od našich předchozích utkání je u našich hráčů tentokráte vidět více bojovnosti a snahy porvat se o balón. Bohužel přichází 20. minuta a v ní si jednu z hlavních rolí střihne nepřesný sudí. Do naší obrany letí dlouhý balón na jedno z rychlých domácích tykadel. Místní kopáč si kouli evidentně posouvá rukou kolem našeho obránce, kterážto okolnost sudího nechává absolutně klidným. Snajpr se s pomocí této výhody dostává před našeho zadáka a z velkého vápna pálí ideálně k naší pravé tyči mimo dosah zasahujícího Sklínky – 0:1. :-@ Protesty nic neřeší, ale třeba nás to nakopne. V další minutě muž v černém naopak nechává bez povšimnutí náš zákrok na jednoho z domácích kopáčů na polovině hřiště, a i když postižený hráč zůstává ležet na hrací ploše, hra pokračuje. Podnikáme tedy rychlý útok po levé straně. Spíša si poradí s jedním ze zadáků, ale z velkého úhlu pouze nastřeluje dobře postaveného gólmana. Ve 25. minutě Víťa poněkud přehání svoji snahu při odebírání balónu a přeruší postup jednoho z domácích hráčů ve středu hřiště. Žlutá karta je mu odměnou. Ve 29. minutě vidí žlutý napínák za svůj nedovolený zákrok naopak jeden ze soupeřů. Sledujeme bojovné utkání se spoustou osobních soubojů, kde každý chvilku tahá pilku. Ve 35. minutě musí z hrací plochy vyfoukaný Příba, kterého nahrazuje Luky. Ve 41. minutě tahá za záchrannou brzdu Duši, když nedovolí rozjet chodský expres. Sudí rozsvěcuje další žlutý semafor. Nařízený přímák posílá soupeř z nějakých 25ti metrů k naší levé tyči, ale Sklínka je na místě a přidá exhibiční tygří skok. Dvě minuty před přestávkou letí krásný balón za naši obranu. Tam si zabíhá jeden ze soupeřů, proti kterému startuje Sklínka. Domácí kopáč pálí z levé strany naštěstí hodně nepřesně, když balón z jeho kopačky letí někam k rohovému praporku na opačné straně hřiště. Zatím sledujeme velkou přetahovanou, kdy si o něco více příležitostí nebo jejich náznaků vytvořili domácí hráči, ale doposud jediná branka zápasu nám ještě stále leží v žaludku. Nám znovu nevychází finální fáze našich pokusů o zteč soupeřovy svatyně. Chlapci ale tentokráte opravdu bojují, tak uvidíme, na co to dnes bude stačit.

Začátek druhé půle je z naší strany bohužel katastrofální. Soupeř zahrává přímák z nějakých 35ti metrů. Do středu naší šestnáctky letí načechraný lehký oblouček a nachází v ní trestuhodně zcela nepokrytého protihráče. Ten se poté v klidu otočí kolem pozdě přicházejícího zadáka a pohodlně skóruje – 0:2. :-@ Hned po rozehrání ze středového kruhu lacině přicházíme o balón a jeden ze soupeřů proniká do naší překvapené obrany. Lehce se dostává za naše zadáky a pouze bravurní Sklínkův zákrok nás po následné střele zachrání od další pohromy. V další minutě jeden ze soupeřů žlutě zajíždí do Kódi. V 50. minutě je nám ještě hůře, když nám opět nadělá neřešitelné problémy standardní situace. Centr z pravé strany letí na zadní tyč, kde si při bránění soupeře ustele Kóďa a chodský chasník má úlohu notně usnadněnou, když z bezprostřední blízkosti nemůže minout naši odkrytou branku – 0:3. :-@ V 53. minutě chce Kóďa napravit své předchozí zaváhání, když efektně přechází po pravé straně přes tři hráče soupeře, ale z nějakých 20ti metrů pálí pouze přímo do koše připraveného gólmana. V 55. minutě kopeme přímák z pravé strany. Podyho centr propadává přes několik dvojic hráčů až na zadní tyč, kde se nejrychleji orientuje Bejk, který doklepává kouli do odkryté části domácí svatyně – 1:3. (so) Dokázali jsme soupeři vstřelit branku po šílených 327 (slovy třistadvacetisedmi) soutěžních minutách – rekord, který nás bude ještě dlouho strašit. Střídáme, když posilujeme útok stažením Ferryho a nasazením Kuby. V 58. minutě kopeme přímák z nějakých 30ti metrů. Do balónu se opírá Pody, jehož pumelice trefuje pravou tyč domácí branky. Obrovská škoda – mohli jsme se dostat zpět do zápasu. Domácí totiž viditelně přestali šlapat na plyn a v těchto minutách je to náš tým, který drží balón déle na svých kopačkách a snaží se tvořit hru. V 62. minutě Kóďu střídá Jelen. Přichází 68. minuta, která nás sráží o pořádný kus zpět a prakticky tak rozhoduje utkání. Zahráváme malou domů, ale Sklínka to má na levou nohu. Jeho snaha o odkopnutí balónu končí přímo na kopačce jednoho ze soupeřů kousek před naší šestnáctkou, který nabídkou nepohrdne a pamlsek mu vrátí ke vzdálenější tyči, kam Sklínka ani při nejlepší vůli nemá šanci doplachtit – 1:4. :-@ V 77. minutě střídá Maxim Bejka. Chvíli poté domácí zahrávají také malou domů, kterou ale vystihuje Kuba, jenž je u balónu dříve než vybíhající gólman soupeře, ale bohužel si kouli píchne příliš daleko, takže je po šanci. V 79. minutě střídáme gólmany, když Sklínku střídá Kuba. Za další dvě minuty jeden ze soupeřů trestuhodně uniká po pravé straně Jelenovi, který ho nedokáže chytnout ani u naší brankové čáry. Soupeř má tak dostatek času poslat balón pod sebe na malé vápno, kde operuje jeho nehlídaný spoluhráč, který prostřeluje Kubu v naší brance – 1:5. :-@ Naši hráči ještě předvedou několik slibných kombinací, ale pouze ve středu hřiště. Prostě finální fáze je pro nás obrovským problémem. Utkání pravdy tak končí více než nelichotivým výsledkem pro náš tým.

Nedokázali jsme překročit svůj stín. I když tentokráte náš přístup k utkání byl diametrálně odlišný než v předchozích střetnutích, paradoxně jsme utrpěli debakl. Opticky jsme se domácím hráčům možná vyrovnat dokázali, ale srazily nás ke dnu naše hloupé chyby. Výsledek je možná až příliš krutý, ale jak se ukazuje, náš tým je zatím jen stínem toho hladového souboru z první části sezóny. Domažlický soubor se po právu nachází tam, kde je. Bohužel jeho kolaps objektivně řečeno očekávat nemůžeme, takže je potřeba se soustředit na boj o další příčky. Stále je oč hrát. Pokud jsou naše výpočty správné, v redukované tabulce máme stejný počet bodů jako Vejprnice, o dva body více než čtvrté ZČE a o čtyři body více než páté Klatovy. Ve hře je ještě plných 24 bodů z osmi náročných zápasů s nejtěžšími soupeři. Tato těžká utkání mohou dát každému hráči spoustu zkušeností, které může zužitkovat ve svém dalším působení ve fotbale. Možná, že následná dvoutýdenní pauza nám pomůže k tomu, abychom se dokázali zkonsolidovat a předvést na hrací ploše ještě spoustu zodpovědných a bojovných výkonů. Na konci sezóny pak uvidíme, zdali necháme zapomenout na naše více než nevýrazné výkony ze začátku jara.