SK SENCO Doubravka - SŠ Plzeň SD 2:2 (1:1) 2:3 na p.k.

9.11.2014 12. kolo KPSD

sestava: Faltus (9), Janda F. (9), Dušák (9), Grasl(9), Přibáň (7), Milan (8), Janda V. (7), Kopač (8), Dušička (9), Spišský (7), Vokhmintsev (7)

lavička: Gruncl (7), Konárek (6), Bušek (7), Kutlák (6), Sklenář

branky: Vokhmintsev, Gruncl

V předposledním podzimním kole jsme zavítali na tradiční nepříjemnou umělku doubraveckého SENCa. Náš dnešní soupeř se zatím potácí na hraně postupového pátého místa, takže mu v každém utkání jde o hodně. Podobně jako ve velmi důležitém jarním vzájemném zápase proto sáhl do svých „rezervních“ týmů, aby vyztužil svoji sestavu. Náš soubor samozřejmě nechtěl ztratit body se soupeřem, který se nakonec velmi pravděpodobně do elitní skupiny přeci jen dostane. Oproti minulému utkání trenéru Dejmkovi konečně ohlásili návrat alespoň dva marodi – Kopač a Janda F. Přesto si musel opět vypomoci dvěma borci z mladšího dorostu.

Utkání oba týmy rozehrávají ve velikém tempu. Nezaujatému divákovi se představení musí rozhodně líbit. Hra se přelévá ze strany na stranu, je plné tvrdých osobních soubojů, ze kterých se nikdo neodváží uhnout. Bohužel domácí nás nachytávají na švestkách již v 7. minutě. Rozehrávají přímák z pravé strany. Balón se snáší na hranici šestnáctky, kde se odráží k nohám jednoho ze soupeřů, který okamžitě pálí na branku. Nepříjemná umístěná střela se snáší k Faltyho pravé tyči, ale náš gólman se vytáhne, když ji s námahou dokáže vyrazit před sebe. Bohužel ani jeden z našich kopáčů poté vůbec nereaguje na novou situaci a náš starý dobrý známý Maty má spoustu času, aby se volnou kouli pokusil doklepnout do sítě. Sice mu jeho doklepávačka bůhvíjak nesedne, ale balón se do naší branky přeci jen dokutálí – 0:1. :-@ Máme chvíli hlavy dole, ale postupně se začínáme dostávat do zápasu. Sledujeme bitvu hlavně o střed hřiště. V 15. minutě podstoupíme několik úspěšných soubojů kolem středového kruhu, aby vzápětí Spíša poslal z první balón za domácí obranu. Maxim jakoby Spíšovi četl myšlenky, startuje v pravý okamžik a uniká svým strážcům. Postrčí si kouli směrem k domácí brance, a i když je míč poněkud neposedný, napřáhne svojí levačku. Jeho krásná táhlá střela snad nemůže být přesnější, když míč zapadá přesně k levé tyči, kam marně se natahující dlouhán v domácí brance přes všechnu snahu není schopen dosáhnout – 1:1. (so) Vyrovnávací gól nám přeci jen zvedá sebevědomí a v urputném zápase získáváme více klidu na naše kopačky. Ani jeden tým si ale není schopen vytvořit nějakou vážnější příležitost. Obrany doslova kralují. Domácí často točí se sestavou a posílají na hřiště ze své plné lavičky stále nové síly. Naši hráči ale bojují nadoraz a chvílemi mají i více ze hry. Šance ale do přestávky nepřicházejí ani na jedné straně. Uvidíme, zdali v obrovsky fyzicky náročném utkání vydržíme se silami.

Bohužel hned tři minuty po přestávce soupeři poskytujeme roh prakticky zadarmo a to se nám vzápětí vymstívá. Přetažený centr letí na zadní tyč, kde trestuhodně nedostupujeme jednoho z protihráčů. Ten se zbavuje svého strážce, dostává se do střelecké pozice, a i když je v dost ostrém úhlu, posílá přízemní balón kolem našeho gólmana přesně k zadní tyči – 1:2. :-@ Stalo se to, co jsme nechtěli. Domácí se znovu a velmi brzy dostávají do vedení. Navíc vstřelená branka na ně působí jako živá voda a je jich najednou plné hřiště. V 50. minutě trefujeme při odkopu pouze jednoho ze soupeřů, který jede okamžitě k naší levé brankové čáře. Odtud možná přihrává, možná střílí – každopádně Falty vyráží na roh. V 55. minutě poprvé střídáme, když lehce nakopnutého Maxima točí Rest. Naše snaha vyznívá do ztracena. V 60. minutě Bejk přerušuje nebezpečný postup soupeře u levé lajny žlutým faulem. V 62. minutě jde ze hřiště Spíša, kterého premiérově střídá Kutli. Nedaří se nám podržet balón déle na kopačkách při přechodu do útoku. Navíc jeden z klíčových okamžiků zápasu sledujeme v 68. minutě, když po naší ztrátě míče se na osamoceného Dušiho hrne snad čtveřice hráčů soupeře. Těm se také před naším vápnem podaří přihrát si kouli a osamocený soupeř najíždí na vybíhajícího Faltyho. Do následné střely dokáže náš gólman reflexivně sáhnout rukou. Balón je ale pouze zpomalen a trochu vychýlen ze své dráhy. Jako poslední mohykán je tady ještě Duši, jenž naštěstí pokračuje ve svém pohybu zpět, a pár pověstných čísel před brankovou čarou dokáže obětavě změnit dráhu balónu, který posouvá kolem levé tyče do rohu. V další minutě se uvolňuje na levé straně Bejk, ale jeden ze soupeřů ho tvrdým zákrokem zepředu, aniž by se pokoušel hrát balón, nemilosrdně kosí. Žlutá karta je mu odměnou. V 70. minutě Lukyho střídá Grunclík. Hned v další minutě jde ze hřiště Víťa, který toho má již také plné zuby. Místo něj se na hrací ploše objevuje Ejdy. V 73. minutě si soupeřova desítka dělá z našich kopáčů před naší šestnáctkou dobrý den. Z nějakých dvaceti metrů poté posílá na Faltyho pumelici, kterou lehce přizvedává jeden z bránících hráčů. Nebezpečná střela líže břevno naší svatyně naštěstí shora. Potřebovali bychom se dostat do soustavnějšího tlaku, ale z naší strany jde spíše o křeč. Nedokážeme se vůbec dostat na dostřel domácí branky. V 83. minutě začínáme riskovat hrou na tři útočníky, když místo Příby se na hřiště vrací Spíša. Domácí hráči vcelku bez většího úsilí brání naše stále zoufalejší útočné snažení. Jsou dvě minuty do konce zápasu a konečně přichází naše chvíle. Taháme rychlý kontr po pravé straně a dokonce se nám tentokráte daří balón odcentrovat na zadní tyč. Tam soupeř zcela zapomíná na Kutliho, který ale odmítne být slavným, když v jasné příležitosti pouze slabě trefuje balón. Domácí gólman se šponuje do vzduchu a vyškrábne pomalou kouli alespoň před sebe. Naši hráči jsou tentokráte hladoví a zkoušejí míč dorazit do branky. Bohužel všechny naše pokusy z malého vápna domácí dokáží zblokovat a nakonec odkopávají balón daleko od své branky. Tam ale neutíkáme ze soubojů a Graslík ve spolupráci s Bejkem získávají kouli zpátky na naše kopačky. Důrazný Bejk poté tahá balón po své levé straně, letí do šestnáctky a od levé brankové čáry se mu míč daří dostat přes bránícího hráče na malé vápno. Tam se po kouli natahuje gólman, který ji pouze zlehýnka tečuje. Na zadní tyč se mezitím dostává úplně zapomenutý Grunclík, který se v důležitém okamžiku pekelně soustředí, aby balón doklepl do odkryté části domácí branky – 2:2. (so) Okamžitě střídáme, když Resta nahrazuje Příba, který přichází vyztužit obranu. Opaření domácí hráči se ale na další odpověď již nezmohou. Bod po bojovném výkonu bereme, ale ještě jsou tady penalty.

Měli bychom mít po vyrovnání na konci řádné hrací doby energie a sebevědomí na rozdávání, ale nikdo se k penaltám nechce hlásit. Až naše „staré“ musí zahanbit Kutli, který prohlásí: „Tak já jdu!“ Až poté trenér Dejmek dokáže sestavit pětici exekutorů. Začínáme a balón si bere právě Kutli. Bohužel jeho úmysl mu vytáhlý gólman prohlédne a vyplácne mu jeho polovysoký pokus od své levé tyče – 0:0. Falty ale poté také zaúřaduje, když vystihuje stranu a vyráží balón na svoji pravou tyč, od které se koule odráží do hřiště – 0:0. (Y) Na řadě je Duši, který může potvrdit svůj výborný výkon. Volí opačnou stranu než Kutli, ale domácí gólman činí totéž a střelu vyráží – 0:0. Až čtvrtý hráč v pořadí proměňuje. A je to bohužel domácí kopáč, který přes Faltyho snahu, jenž stranu znovu vystihuje, umísťuje kouli přesně k naší levé tyči – 0:1. :-@ Míč si bere Graslík, který dnes podal výborný výkon a dokázal několikrát řádně přitvrdit muziku. Navíc si ale ještě pro své fanoušky dokázal schovat pěknou kulišárnu. Náš stoper na nic nečeká, rozbíhá se přesně s hvizdem sudího a pálí. Jeho rána trefuje pravou tyč domácí branky, ale zdejší kýpr bohužel pro něj správně odhaduje stranu a natahuje se po balónu. Ten se odráží od tyče, trefuje zezadu nešťastného gólmana a od jeho těla se dostává za brankovou čáru – 1:1. (so) Že by klíčový okamžik? Na řadě je soupeř, proti jehož precizně kopnuté penaltě je Falty bez šance – 1:2. :-@ Fery musí dorovnat, což s klidem učiní, když se podívá, kam skáče gólman a pálí na druhou stranu – 2:2. (so) Domácí hráč nás poté dostává zpátky do hry, když svoji desítku umisťuje příliš blízko středu a Falty tam stačí nechat nohy – 2:2. (Y) Jako pátý si jde pro balón Ejdy, který zkušeně napodobuje Feryho, když si gólmana posílá na druhou stranu – 3:2. (so) Soupeř je na konci páté série poprvé pod tlakem, se kterým se nedokáže vyrovnat. Falty opět vystihuje stranu a svým zásahem krade domácím kopáčům bonusový bod – 3:2. (Y)

Po průběhu dnešního zápasu musíme dva vydolované body brát všemi deseti. Soupeře se nám podařilo přehrávat pouze chvílemi ve druhé části první půle. Jinak byli domácí silnější na balónu a nepouštěli nás do kombinace. Utkání bylo velmi fyzicky náročné, ale hráči bojovali až do konce, což se našemu týmu vyplatilo. Za celé utkání jsme si vytvořili prakticky pouze tři větší příležitosti, z nichž dvě se nám podařilo přetavit v branky. Stále nám chybějí někteří hráči základní sestavy, ale dnešní sestava si za svůj bojovný výkon pochvalu jistě zaslouží. Zbývá letos již jen poslední podzimní zápas proti Tachovu. I když termínově koliduje s maturitní trachtací čtvrtého ročníku, bylo by dobré rozloučit se s první polovinou sezóny poctivým výkonem.