26.10.2014 10. kolo KPSD

sestava: Faltus (7), Černý (8), Grasl (5), Dušák (6), Janda F. (8), Milan (7), Janda V. (8), Spišský (6), Dušička (8), Toman (6), Podolník (6)

lavička: Vokhmintsev (6), Kodar (7), Gruncl (7), Přibáň (6), Sklenář

branky: Dušička, Černý

Po čtrnáctidenní neplánované herní pauze nás dnes čekal nepříjemný soupeř na snad ještě nepříjemnějším hřišti. Po vejprnickém fiasku a odloženém utkání s Domažlicemi jsme se chtěli vrátit pokud možno na vítěznou vlnu právě v Rokycanech. Místní miniaturní umělka nás však strašila již před zápasem. Bylo jasné, že nebude rozhodovat ani tak fotbalové umění ale spíše bojovnost, nasazení a možná i trocha štěstí. Bohužel na marodku se vedle dlouhodobě zraněného Lintnera zapsal i druhý střední záložník Kopač a jedno z tykadel Konárek. Na druhou stranu byl po dlouhé herní pauze připraven nastoupit Spišský. Trenér Dejmek, který dnes držel pouze silou vůle, udělal své dnešní nejdůležitější rozhodnutí ještě na cestě do místa konání zápasu, když se rozhodl počkat na Černého, jenž ne zrovna ideálně vychytal spojení mezi Prahou a Plzní.

Na začátku utkání zkoušíme zatlačit soupeře a ve 3. minutě si vytváříme obrovskou příležitost, když Spíša vymýšlí oku lahodící ulici na Podyho, který se dostává za soupeřovu obranu a postupuje na domácího gólmana. Tomu nejdříve naznačí a posouvá si balón kolem něho. Bohužel finální fáze Podymu nevychází podle jeho představ, když kouli netrefuje ideálně, a ta prolétá deset čísel vedle pravé tyče domácí svatyně. Hned v další minutě Kuba z pravé strany nabíjí Bejkovi na hranici šestnáctky, který placírkou z první pálí metr nad branku. Několikrát se ještě dostaneme do palebné pozice, ale naše střely končí u domácího gólmana, který je většinou nadvakrát likviduje. Náš počáteční tlak je ten tam a hra je plná osobních soubojů hlavně ve středu hřiště. Ke kombinaci se na zdejším malém prostoru prakticky nedostáváme a oba týmy čekají na chybu soupeře. Ve 27. minutě vidí za protesty jeden ze soupeřů žlutou kartu. Ještě v téže minutě si na Faltyho výkop naskakuje jeden ze soupeřů a hlavičkuje balón za naši obranu. Mezi našimi zadáky, kteří se nezabezpečují, se protáhne jeden z místních kopáčů, a poněvadž je náš gólman venku ze své branky, zkouší ho lobovat. Bohužel úspěšně – 0:1. :-@ Na tuto studenou sprchu zkoušíme ihned odpovědět, ale nejsme schopni na malém prostoru dostat balón do nebezpečné pozice. Navíc ve 35. minutě si Pody při jednom ze svých střeleckých pokusů poranil koleno a ze hřiště mu musí pomoci spoluhráči. Místo něj tak na hrací plochu vbíhá Maxim. Ve 40. minutě ale srovnává skóre Bejk, který svým průnikem dělá čest své přezdívce. Sice nejdříve lacině přichází na svojí levé straně o balón, aby se vzápětí k němu koule opět vrátila. Bejk se odhodlává k rychlému a důraznému průniku. Využívá svojí rychlosti, proskakuje mezi dvěma zadáky soupeře do domácí šestnáctky a svoji střelu umísťuje přesně k levé tyči mimo gólmanův dosah – 1:1. (so) Možná jsme měli balón o něco více na svých kopačkách, ale kromě úvodu utkání jsme se do nějakého soustavného tlaku nedostávali. Navíc jsme byli donuceni dohánět náskok soupeře, který bojuje o každý balón.

Do druhé půle jdeme na hrací plochu s tím, že soupeře prostě musíme přetlačit. Obraz hry se nemění – spousta osobních soubojů po celém hřišti a balón létá od vápna k vápnu. V 52. minutě Kubu nahrazuje Kóďa. V další minutě Víťa přerušuje soupeřův postup ve středu hrací plochy za cenu žluté karty. V 54. minutě zahrávají domácí roh z pravé strany. Balón letí na zadní tyč, kde se do vzduchu šponuje jeden ze soupeřů, který zůstává trestuhodně neobsazený. Naštěstí protihráč je až příliš překvapen volností, kterou mu poskytují naši hráči, a v jasné příležitosti hlavičkuje snad dva metry vedle levé tyče. Domácí hráči hrozí hlavně ze standardních situací po mnoha našich faulech. V 57. minutě se koule po jedné takové standardce snáší z pravé strany na zadní tyč, kde jeden ze soupeřů v akrobatické pozici efektně zakončuje naštěstí pár čísel vedle levé tyče naší branky. V 62. minutě tady máme další vynucené střídání na naší straně, když Graslík si po jednom z tvrdých soubojů stěžuje na bolesti v oblasti hrudníku. Na řadě je tak Příba. V další minutě vyrábí soupeřův gólman obrovskou chybu, když mu jasný balón zůstává pod nohou a před dotírajícím Spíšou najednou zívá branka jako vrata. Náš kopáč ale kouli pouze zlehka pohladí, takže jeden z domácích zadáků ji celkem v klidu před brankovou čarou dobíhá a uklízí ji do strany. Akce ještě pokračuje, když vzápětí letí míč zleva před branku, kde zůstává nehlídaný a hlavně zkoprnělý Spíša, který v další jasné pozici sám před domácí svatyní tentokráte balón prakticky vůbec netrefuje. V 67. minutě se nám daří odvrátit další soupeřovu standardku a dokonce míč letí doleva na rozběhnutého Spíšu. Ten má možnost samostatného postupu na soupeřovu branku. Tentokráte je jeho střelecký pokus o poznání razantnější, ale z hranice velkého vápna míří pouze přesně do středu branky, kde trefuje statického gólmana. A trenér Dejmek začíná přicházet o hlas. V další minutě přeskupujeme řady, když místo Maxima jde na hrací plochu Grunclík. Ten zaujímá post Lukyho, který se posunuje do středu zálohy a Spíša jde na hrot. V 72. minutě si Spíša pěkně přehodí jednoho ze zadáků, a i když může s balónem na svých kopačkách postupovat dále, volí slabou střelu, ještě než vběhne do šestnáctky soupeře. V 76. minutě si vytváříme v krátké době po sobě dvě příležitosti. Nejdříve Luky pálí v nadějné pozici z hranice vápna na branku, ale trefuje pouze nohy stojícího gólmana, aby vzápětí po rychlém brejku vyslal Bejk pumelici z levé strany. Tentokráte ale soupeře podrží gólman, který reaguje včas a těžkým zákrokem tahá Bejkovu ránu nad břevno své svatyně. Když se pomalu oba týmy začínají smiřovat s remízou, přichází 82. minuta a situace před domácí brankou. Všichni hráči mimo Faltyho jsou buď v domácí šestnáctce, nebo poblíž. Příba hází dlouhý aut z pravé strany. Balón si doslova nachází na malém vápně u přední tyče hlavu Slávisty, od které si to namíří k bližší tyči. Opařený gólman na změnu směru míče vůbec nereaguje – 2:1. (so) Tři body jsou najednou hodně blízko, ale musíme tomu ještě trochu pomoci. V 87. minutě je stažen ze hřiště Luky, místo kterého jde bojovat Kuba a Spíša se stahuje zpátky do zálohy. Domácí samozřejmě vrhají všechny síly do útoku, ale čas hraje pro nás. Naštěstí nic nevymýšlíme a ctíme pravidlo – balón pošli co nejdále od našeho vápna. Navíc v nastaveném čase zajíždí jeden ze soupeřů do Grunclíka, za což je odměněn žlutou kartou. Sudí poté utkání končí.

Utkání samozřejmě velice ovlivnila malá hrací plocha, na které prakticky nebylo místo pro kombinaci. Soupeře jsme hlavně ve druhé půli zbytečně pouštěli ke standardním situacím, které jsme horkotěžko bránili. Nedokázali jsme využít několik vyložených příležitostí, což nás stálo spoustu nervů. Domácí sice také mohli strhnout zápas na svoji stranu, ale dnes jsme byli zkrátka šťastnějším týmem my. Dnešní těžké utkání jsme potřebovali, poněvadž jsme si dokázali, že je v našich silách otočit jeho vývoj. Bohužel stínem zápasu bylo zranění dalšího z našich klíčových hráčů. Ve středu nás čeká odložený zápas s Domažlicemi, do kterého tak půjdeme bez některých opor. To ale neznamená, že bychom stahovali kalhoty dopředu. Hrát budeme doma na přírodní trávě, kde můžeme ukázat další zodpovědný týmový výkon. Hráči si dnešním vítězstvím zasloužili pondělí bez klasické předzápasové tréninkové porce a navíc dali svému trenéru čas k rekonvalescenci, aby se do středy dostal do své obvyklé formy. Nyní je vše pouze na nich, aby se na přetěžký zápas adekvátně samostatně připravili. Doufejme, že každý jednotlivý člen týmu přispěje svým výkonem ke společnému rozdávání další fotbalové radosti.