TJ Jiskra Domažlice - SŠ Plzeň SD 2:4 (0:3)

18.10.2015 9. kolo KPSD

sestava: Karpíšek (7), Přibáň (7), Grasl (8), Ženíšek (8), Janda (8), Milan (7), Fakan (6), Puchoň (7), Kopáček J. (6), Kodar (7), Dušička (7)

lavička: Kopáček L. (7), Gruncl (7), Kutlák (6), Bušek (7), Lukasch

branky: Kodar, Kopáček J., Dušička, Gruncl

V dnešním nevlídném nedělním dopoledni jsme zavítali na umělku loňských krajských přeborníků z Domažlic. Samozřejmě, že jsme domácím kopáčům chtěli dát pocítit, jak těžká je pozice obhájců titulu. Nedávná historie ale byla proti nám. Naposledy jsme Chodské chasníky na jejich půdě obrali o body v březnu L.P. 2012 – tedy před více než třemi roky. Oproti minulému víkendu mohl trenér Dejmek počítat s Jandou, ale bylo potřeba hrát rychleji, poněvadž hned několik našich kopáčů se ihned po zápase chystalo honit autobus, se kterým měli odcestovat na Britské ostrovy. Dal se očekávat tuhý boj o každý balón, ve kterém mohla rozhodnout jediná chyba.

Sice se naši hráči poctivě rozcvičili, ale v úvodní minutě jsou zřejmě myšlenkami ještě v šatnách. Domácí kombinují před naší šestnáctkou, zatímco naši kopáči pouze stínují. Následuje lehký oblouček za naši obranu a jeden ze soupeřů si to okamžitě šine na naši branku. Karpy se ani nerozkoukal a již musí předvést své umění, když bleskurychle vybíhá a střelu protihráče reflexivně vyráží. Koule se sice ještě odráží na kopačky domácích borců, ale balón nakonec náš gólman nachází ve svém koši. Hned v úvodu tedy musíme děkovat našemu brankáři, že stav utkání je stále nerozhodný. Hra se poté přelévá ze strany na stranu a oba týmy zkoušejí nutit soupeře k chybám. Ve 13. minutě posílá Bejk svůj trestný kop ze středu hřiště do šestnáctky soupeře. Domácí zadáci balón hlavičkují na hranici vápna, kde ale za bukem číhá filuta Kóďa, který má trochu času podívat se na postavení hráčů před ním, a vzápětí již posílá kouli přesně k levé tyči domácí svatyně – 1:0. (so) V 18. minutě znovu Kóďa podstoupí souboj u pravého rohového praporku, nechává za sebou ležícího soupeře, kterého obral o balón a namíří si to kolem pravé brankové čáry do vápna. Proti němu vybíhá domácí zadák, kolem kterého si náš hračička ladně píchne kouli a hledá před brankou Bejka. Ten tísněný v pádu zakončuje, ale domácí gólman výborným zákrokem ránu našeho šutéra vyráží na zadní tyč. Tam dobíhá pozapomenutý Pepík, který trefuje odkrytou část domácího zařízení – 2:0. (so) Na tomto místě se sluší ocenit práci domácího asistenta sudího, který nejdříve zvedá praporek na znamení Pepíkova ofsajdu. Naši hráči včetně lavičky si zklamaně povzdechnou, když hlavní sudí nařizuje kop od branky. Asistent ale vzápětí opravuje svůj verdikt, poněvadž si všímá před ním ve hřišti ležícího domácího kopáče, který odnesl předchozí souboj s Kóďou pohmožděným kotníkem a na kterého při vyhodnocení předchozí situace zapomněl. Ležící hráč byl tedy stále ve hře, což rušilo avizovanou Pepíkovu ofsajdovou pozici. Opravdu klobouk dolů a palec nahoru. (Y) Takto se tedy dostáváme do nadějného dvoubrankového trháku. Ve 23. minutě posazuje Faky svůj roh z levé strany na Graslíkovu hlavu u zadní tyče. Bohužel míč končí asi půl metříku nad brankou. Je možné vysledovat, že našim hráčům přeci jen dělá místní umělka zejména při zpracování balónu větší problémy než domácím. Přesto si v obraně zatím počínáme pozorně a hlavně se zatím vyvarováváme větších chyb. Ve 29. minutě Luky centruje z pravé strany do vápna, kde se nejvýše vyšplhá Bejk, který hlavičkou hodlá přehodit poněkud více vystoupivšího gólmana, ale balón končí nad břevnem. Stále sledujeme urputný boj o každý balón a alespoň náznaky příležitostí si oba týmy vytvářejí velice sporadicky. Ve 40. minutě podstupuje Bejk vítězný sprinterský souboj kolem levé lajny. Sice má svého strážce stále na zádech, ale přesto vbíhá s balónem na kopačkách do domácí šestnáctky. Zkouší poté střílenou příhrou trochu pod sebe nalézt nějakého ze svých spoluhráčů před domácí brankou. Tam se ale žádný z našich kopáčů nevyskytuje – naopak před svým gólmanem přebíhá jeden z domácích zadáků, čímž svého brankáře poněkud rozhodí a ten si Bejkův střílený centr lehkou tečí sráží za svoje záda do vlastní branky – 3:0. (so) Naši hráči ale poté mají stále v hlavách oslavu přechozího střeleckého úspěchu a doslova prospí rychlou domácí akci ihned po rozehrání ze středového kruhu. Jeden ze soupeřů tahá balón po pravé straně a podobně jako před pár okamžiky na druhé straně hřiště zkouší přihrávat pod sebe tentokráte před naši branku. Tam nabíhá zcela volný nehlídaný chasník, který se zřejmě lekne toho, že by mohl doklepnout balón do prázdné branky a pouze ho nešikovně tečuje hezkých pár metrů vedle vzdálenější tyče Karpyho svatyně. V poslední minutě první půle ještě sudí nepřechází familiární oslovení „Vole!“ od jednoho z domácích hráčů a autorovi uděluje žlutou kartu. Díky naší střelecké produktivitě jdeme tedy do šaten s velmi nadějným tříbrankovým náskokem. O tolik branek jsme ale určitě lepší nebyli a je potřeba i po přestávce se prezentovat zodpovědnou hrou s minimem chyb. Stačí kontaktní branka a domácí budou na koni.

Krátce po přestávce v 50. minutě Pepíka střídá Kutli. Obraz hry se stále nemění, ale domácí jsou postupem času přeci jen aktivnější ve svém snažení. V 59. minutě vbíhá na hrací plochu Grunclík místo Lukyho. Po dlouhé mezihře bez větších příležitostí nejsme schopni vyřešit v 66. minutě lacinou ztrátu balónu na pravé straně. Soupeř totiž ihned po jeho získání přenáší hru a posílá křížný centr za naši obranu, kam si nabíhá jeden z domácích rychlíků. Proti němu vybíhá Karpy, a i když je u balónu pozdě, stačí si na něj alespoň sáhnout a posunout ho k pravé brankové čáře. Domácí kopáč ale má rychlost, kouli si dobíhá, a poněvadž není daleko široko žádná překážka, z ostrého úhlu míč zasouvá do naší opuštěné branky – 3:1. :-@ V 73. minutě vidí Graslík žlutou kartu za sestřelení jednoho z rozběhnutých soupeřů ve středu hrací plochy. Domácí koušou, ale dalšího zaváhání se zatím nedopouštíme a aktivní hrou zkoušíme zaměstnávat domácí obranu. V 79. minutě musí ze hřiště Bejk, kterého přeci jen po jednom z předchozích soubojů limituje koleno. Do hry se tak zapojuje Láďa. Za další dvě minuty kopeme roh z pravé strany. Balón se několikrát odráží v domácí šestnáctce, aby se nakonec dostal na zadní tyč ke Grunclíkovi, který je chvilku nehlídaný, nic nevymýšlí a z první posílá kouli k levé tyči – 4:1. (so) To by mělo domácím hráčům vzít chuť na závěrečný nápor. V 84. minutě ale jeden z domácích kopáčů operuje na pravé straně naší šestnáctky pár čísel od brankové čáry. V tísni poté volí jediné možné řešení situace – zkouší pálit z ostrého úhlu na naši branku. Bohužel Karpy se již zřejmě vidí v autobusu na cestě do Londýna a nepohlídá si bližší tyč, kolem které míč proklouzne za jeho záda – 4:2. :-@ Ejdy ihned poté střídá Fakyho. Domácí sice ještě zkouší utkání zdramatizovat, ale skóre zápasu se jim již změnit nepodaří.

I když nám místní umělka moc neseděla a bylo vidět, že našim hráčům činí nemalé problémy, šli jsme si za svým cílem. Dokázali jsme na rozdíl od soupeře proměnit naše brankové příležitosti, což na naše kopačky přeci jen přineslo tolik potřebný klid do dalších minut. Branky jsme naštěstí obdrželi pro domácí hráče příliš pozdě na to, aby s utkáním ještě stihli něco udělat. I když nám po celé utkání vázla kombinace, většina našich hráčů dokázala tuto okolnost nahradit bojovností a nasazením. Velmi důležité tři body je ale znovu potřeba potvrdit v příštím domácím utkání proti papírovému outsiderovi. Pozor – příští týden nebude k dispozici hned několik hráčů. Zbylí kopáči tak vůbec nic nesmí podcenit a naopak musí k utkání přistoupit opět velmi zodpovědně, abychom se vyvarovali podobné ostudy, s jakou jsme se už už skoro vraceli ze Sušice!!!

P.S.: Zřejmě jsme se sudím objevili černou díru v elektronické evidenci zápisů o utkání. Omylem byla vyplněna i exekuce pokutových kopů po remízovém utkání (4:2 v náš prospěch). Náš tým tedy do aktuální tabulky obdržel celých 5 bodů !!! (3 za vítězství v základní hrací době a 2 za úspěch při kopání z penaltového puntíku), domácím byl navíc připsán bodík za prohru při penaltách. S bodovým ziskem tak může být spokojen jak náš soubor tak chodský výběr - protestovat asi nikdo nebude. Příště to zřejmě uděláme podobně. :-p Dejte vědět zapřisáhlému nepříteli informačních technologií kouči Dejmkovi, že občas je ten počítač k něčemu dobrý. ;-)