SŠ Plzeň SD - SK Slavia Vejprnice 1:0 (0:0)

12.9.2015 4. kolo KPSD

sestava: Sklenář (10), Přibáň (8), Grasl (9), Dušák (9), Janda (9), Milan (7), Fakan (8), Ženíšek (7), Kodar (9), Bušek (8), Dušička (8)

lavička: Gruncl (7), Kutlák (8), Kopáček J. (8), Kopáček L. (-), Karpíšek

branky: Fakan

Dnes jsme za ideálního počasí sehráli další památný zápas proti tradičnímu soupeři z Vejprnic. Minulou sezónu jsme ani v jednom ze čtyř vzájemných utkání nedokázali nalézt recept na výborného protivníka a i v předchozích sezónách jsme povětšinou tahali za kratší konec. Zkrátka – pomalu se dalo hovořit o Vejprnickém syndromu. Trenér Dejmek dnes postrádal nemocného Vokáče a výletníka Puchoně. Soupeř přijel prakticky se všemi svými hvězdami. Hrálo se o samotné čelo aktuální tabulky a hráči obou týmů byli připraveni nechat na hřišti úplně všechno.

Od samotného začátku utkání je vidět, že se dnes potkala dvě výborně připravená a namotivovaná mužstva. Sledujeme spoustu tvrdých, ale férových osobních soubojů, ve kterých nikdo nechce uhnout. Oba týmy se sice snaží dostat se do šestnáctky soupeře, ale obrany hrají pozorně a diváci sledují výborný zápas, který prozatím postrádá gólové příležitosti. Chvíli se zdá, že začínáme mít optickou převahu, ale po pár minutách je to naopak soupeř, který drží balón více na svých kopačkách a pomalu nás začíná přehrávat. Ve 20. minutě si hosté vytvářejí první velkou příležitost, když se jim daří poslat balón za naši obranu a jeden z protihráčů samostatně postupuje z levé strany na naši branku. Sklínka mu svým vyběhnutím zmenšuje střelecký úhel a následný pokus soupeře končí naštěstí metr vedle vzdálenější pravé tyče našeho zařízení. Náš tým se do nadějné situace dostává až ve 32. minutě, kdy Bejk dostává balón z pravé strany, ale místo aby kouli ještě potáhl, zakončuje. Jeho střela z hranice šestnáctky míjí o pěkný kus soupeřovu branku. Ve 35. minutě si jeden ze soupeřů pohraje s vyšťaveným Příbou, který v předchozích minutách absolvoval hned několik sprinterských soubojů, a z levé strany šestnáctky pálí k bližší tyči. Sklínka konečky prstů vytahuje nebezpečný balón na roh. Na konci první půle je tady první komplikace. Luky si při jednom ze soubojů přivodil zranění kotníku a hezkou chvíli musí kulhat kolem své pravé lajny. Pepík si totiž s sebou nevzal na lavičku dres, čímž samozřejmě zavdal příčinu k tomu, aby si trenér Dejmek k dané situaci řekl své. Ve 42. minutě nejdříve Bejk vidí žlutou kartu za svůj zákrok na jednoho ze soupeřů ve středu hrací plochy, abychom vzápětí konečně vystřídali, když zraněného Lukyho nahrazuje Grunclík, zatímco Pepík se vítězně vrací ze šaten i se svým dresem – pozdě. Dvě minuty před pauzou Bejk dobíhá míč na levé straně a centruje ho na malé vápno. Tam balón přelétne domácí zadáky, ale hlavičkující Ejdy si s nadějnou situací mohl poradit rozhodně lépe než poslat kouli pryč od soupeřovy branky. Hosté nám v první půli několikrát zle zatápěli, ale zatím držíme čisté konto. I náš tým si vytvořil několik náznaků šancí, které jsme ale nedokázali dotáhnout do úspěšnějšího konce. Utkání je, co se týče skóre, vyrovnané, ale hostující tým nás v určitých fázích utkání začal přehrávat. Uvidíme, zdali dokážeme po přestávce obraz hry alespoň trochu změnit.

Do druhé půle ale musíme poněkud přeskupit naše řady, poněvadž Žéňu chytly záda. Místo něj tak na hřiště vbíhá Kutli a Ejdy se zasouvá na Žéňovo místo. Hned v úvodní minutě druhého poločasu si Kutli poradí se svým strážcem na pravé straně a od lajny posílá balón pod sebe na malé vápno. Tam si nabíhá Bejk, který je ale příliš blízko vybíhajícímu gólmanovi, kterého z půl metru trefuje. V další minutě je na tahu soupeř, který nás vykombinovává před naší šestnáctkou a jeden z protihráčů jde sám na naši branku z pravé strany šestnáctky. Zkouší najít mezírku mezi Sklínkovými betony, ale ten dokáže včas sklapnout podpatky a balón vyráží alespoň na hranici velkého vápna. Tam se ke kouli bohužel dostává další ze soupeřů, před kterým najednou zívá celá naše odkrytá branka. Jeho následný pokus přelobovat naše zoufale blokující zadáky končí naštěstí pouze na břevnu naší svatyně. Běží 49. minuta, Kóďa se uvolňuje ve středu hřiště a vymýšlí ideální ulici na nabíhajícího Kutliho, který si to rázem sype na vybíhajícího gólmana. Svoji střelu ale nasměruje pouze právě do strážce vejprnické svatyně. Balón se odráží před hostující šestnáctku, kde operuje Faky. Ten v okamžiku vyhodnotí situaci, když hostující gólman je daleko pryč ze svého zařízení a posílá technicky dokonalou kouli přímo do levé šibenice hostující branky – 1:0. (so) Před oběma brankami se odehrály obdobné situace, ale naši hráči tu svoji příležitost na rozdíl od soupeře proměnit dokázali. Sebevědomý soupeř je vstřelenou brankou viditelně otřesen. Na jeho kopačky se vkrádá nervozita a nepřesnost, zatímco naši hráči jsou naopak nahoře. Daří se nám zastavovat soupeřovy výpady v dostatečné vzdálenosti od naší branky. V 61. minutě Kóďa opět krásně prostrkává balón Kutlimu na levou stranu, který si obíhá posledního zadáka a zakončuje. Jeho pokus z úhlu o obstřelení vybíhajícího gólmana míjí o pár čísel vzdálenější tyč. Za další dvě minuty Bejk propíchne kouli přes posledního hráče soupeře a valí to na hostující branku. Při zakončení svého samostatného úniku je přeci jen poněkud rozhozen jedním ze soupeřů, kterého si s sebou nese na zádech a přízemní balón posílá kousíček vedle levé tyče hostujícího zařízení. Po chvíli je tady znovu Bejk, který je při svém dalším postupu sejmut jedním z protihráčů v hostující šestnáctce, ale poněvadž svému pádu přeci jen trochu dodá něco ze svého hereckého umění, sudího píšťalka zůstává němá. Hosté zatím hrozí pouze ze standardních situací. Sklínka je ale při svých zákrocích dnes obrovskou jistotou. Jeden z přímáků z levé strany soupeř posílá ideálně do naší šestnáctky, kde právě Sklínka vytahuje fantastický zákrok, když neohroženě vletí do mlýnice a nabíhajícímu soupeři kouli doslova ukradne zpod kopaček. V 77. minutě Graslík snad poprvé v dnešním utkání nepřesně odhlavičkovává balón a hosté mají možnost jít do zakončení. Naši zadáci ale obětavě padají do střely a i když se balón odráží zpět na kopačky soupeře je tady ještě Sklínka, který vzápětí nachází kouli ve svém koši. V 81. minutě Fery využívá svojí rychlosti a levá lajna hoří. Následuje centr do vápna, kde Bejk v záklonu hlavičkuje pár čísel vedle pravé tyče. Střídáme, když Grunclíka nahrazuje Pepík. V 85. minutě se právě Pepík uvolňuje na prvé straně a posílá ideální balón pod sebe na nabíhajícího Bejka, který si ještě zřejmě nevybral celou porci své dnešní smůly. Ve skluzu snad z metru posílá balón do břevna hostující branky. Navíc se naše tykadlo při svém snažení zranilo a místo něj vbíhá na hřiště Láďa. Hubený náskok tedy musíme bránit až do samotného konce utkání. Minutu před koncem ještě Kutli natáhne pár čísel před šestnáctkou a trefuje pravou tyč vejprnické svatyně. Mrzet nás to ale nemusí, poněvadž odoláme všem pokusům soupeře o vyrovnání.

Nádherný souboj jsme tedy dotáhli až do vítězného konce. Diváci dnes mohli sledovat výborné výkony hráčů obou týmů. V první půli byli fotbalovější hosté, ale vstřelená branka dění na hrací ploše změnila. Měli jsme sice ještě několik výborných možností jak skóre navýšit, ale i soupeř dokázal párkrát zahrozit. Po pár letech jsme tedy prolomili vejprnické prokletí. Hráči si dnes opravdu hrábli na dno svých sil, ale získané tři body jsou tou nejlepší regenerací. Pokud ke každému utkání budeme přistupovat jako dnes, výsledky se určitě dostaví. Příští týden nás čeká další obrovsky těžké derby na Petříně, kde to nikdy není jednoduché. Doufejme, že hráči doléčí šrámy z dnešního utkání a na příští neděli se dokáží opět zodpovědně připravit.