29.8.2015 2.kolo KPSD

sestava: Sklenář (8), Přibáň (8), Grasl (6), Dušák (7), Janda (6), Milan (7), Fakan (7), Puchoň (7), Kodar (7), Vokáč (7), Dušička (8)

lavička: Kopáček L. (-), Gruncl (6), Bušek (5), Ženíšek (-), Karpíšek (-)

branky: Dušička 2x, Fakan, Kodar

Sice to trvalo o týden déle, ale dočkali jsme se. Stojíme na prahu další fotbalové sezóny. Premiéru si naše týmy odbyly na domácím hřišti proti těžkému soupeři z Klatov. Náš starší dorost má letos co napravovat. Loňská sezóna se totiž nesla ve znamení našeho ústupu z nejvyšších příček a v aktuálním ročníku se chlapci určitě hodlají rehabilitovat. Tentokráte soutěž proběhne klasickým způsobem dvoukolově, přičemž jedna z podstatných změn se týká zrušení tzv. hokejového střídání, což většinou nahrávalo fyzicky méně připraveným týmům. Dále je možné vysledovat omezení počtu střídavých startů a hlavně elektronický způsob zápisu o utkání.

Nyní již k zápasu samotnému. Trenér Dejmek, který je jak známo od jara lodivodem právě klatovských mužů, měl k dispozici až na několik výjimek většinu svého kádru. Kostru týmu z loňské sezóny doplnily úspěšné mladé pušky, které v trénincích ukazovaly svůj hlad po základní sestavě. Na začátku zápasu bylo pod mrakem a tudíž celkem příjemné podmínky. Po přestávce ale mozol vylezl a začal pálit.

Vstup do utkání se nám povedl. Hned ve 2. minutě si Voky pohraje s jedním ze soupeřů na pravé straně. Následně posílá balón nabíhajícímu Schürrlemu, který si kouli píchne podél skluzujícího zadáka až k pravé brankové čáře. Náš středopolař poté posílá zpětnou příhru pod sebe. Míč na hranici malého vápna míjí jedna zápasící dvojička hráčů, za níž je připravený pozapomenutý Faky, který propaluje všechno, co mu stojí v cestě – 1:0. (so) Branka naše hráče uklidňuje a stále více vnucujeme soupeři svoji hru. V 5. minutě Faky kope standardku z nějakých 25ti metrů. Balón letící přes zeď do levé šibenice ale hostující gólman výstavní robinzonádou vytahuje na roh. Následný roh Faky posílá do vápna, kde má nehlídaný Graslík spoustu času, aby svoji hlavičku umístil určitě přesněji než nad branku soupeře. V 8. minutě si Voky zpracovává před šestnáctkou balón a vysouvá nabíhajícího Bejka. Ten s hráčem na zádech si kouli postrčí a pálí. Jeho střelu mu ale domácí gólman ve spolupráci se svým zadákem blokují na roh. Ve 13. minutě posíláme dlouhý balón na polovinu soupeře. Kouli si ze vzduchu stahuje Voky, uvolňuje se a pálí na branku. Jeho střela je sice zblokována, ale do míst, kde operuje osamocený Bejk. Ten na levé straně hostující šestnáctky zvedne hlavu, podívá se a kolem přesouvajícího se gólmana posílá míč s jistotou k zadní tyči – 2:0. (so) Neuplynou ani dvě minuty a my máme další důvod k radosti. Vhazujeme po pravé straně a odražený vysoký balón si zpracovává Schürrle, který opět od pravé brankové čáry posílá pomalou kouli pod sebe podél hostující branky. Kupodivu míč doputuje až na zadní tyč, kde nabíhající Kóďa může zakončovat ihned z první, ale koule se mu poněkud zamotává pod kolíky. Balón, který pouze lehce pohladí, ke všeobecnému překvapení doputuje pomalu podél gólmana až k protější tyči hostující svatyně – 3:0. (so) Bohužel získaný náskok si užíváme pouze dvě minuty. Hosté v 17. minutě zahrávají svůj první rohový kop z pravé strany. Balón letí do naší šestnáctky, kde naši hráči nedostupují na těsno soupeře. Jeden z nich má trochu prostoru, aby se dostal do zakončení a poslal míč přesně k naší pravé tyči, kam se Sklínka marně snaží dosáhnout – 3:1. :-@ Naše lehkost je rázem ta tam. Graslík v 19. minutě namazává ve středu hřiště míč přímo na kopačky soupeře. Okamžitě následuje příhra na hranici velkého vápna, kde se uvolňuje další ze soupeřů, ale ve velmi nadějné pozici pálí naštěstí vedle. Hra se v těchto chvílích vyrovnala a hosté měli několikrát možnost zahrozit po našich nepřesnostech. Nadějný výsledek ale zatím držíme. Ve 28. minutě posílá Příba z pravé strany centr do vápna, kde si na vysoký balón naskakuje Bejk, který ho v záklonu hlavou lízne vedle hostující branky. Za další dvě minuty podnikáme pohledný rychlý výpad do soupeřovy otevřené obrany, na jehož konci si to Bejk namíří z levé strany na gólmana. Místo zakončení si ale všímá lépe postaveného Vokyho, kterému přes obránce posílá balón do ideální pozice jako na podnose. Všichni již zdviháme ruce nad hlavu, poněvadž před Vokym je již pouze prázdná branka. Naše tykadlo ale nepochopitelným způsobem kopne kouli vedle pravé tyče. Po svém selhání navíc musí potupně uposlechnout příkaz svého kouče: „Udělej si pět kotoulů !!!“ Ve 37. minutě letí hosté do naší rozhozené obrany, ale finální fázi své akce opět nezvládají, když zakončující hráč opět netrefuje v dobré pozici naši branku. Ve 42. minutě udrží Kóďa na levé straně svým nenapodobitelným způsobem balón na svých kopačkách a vymýšlí ideální ulici na sprintujícího Bejka. Ten využívá svojí rychlosti, vbíhá z levé strany do šestnáctky soupeře, dostává se před svého strážce a nedává žádnou šanci ani vybíhajícímu gólmanovi – 4:1. (so) Dvě minuty před pauzou Příba proskakuje na pravé straně mezi obránci a posílá prudký balón pod sebe. Bejk poté v těžké pozici posílá pumelici vedle hostující svatyně. Po většinu prvního poločasu se prezentujeme oku lahodící fyzicky náročnou hrou, která nese své ovoce. Občas se ale přeci jen nedokážeme vyvarovat nevynucených chyb, které nás mohou srazit zpět. Do druhé půle jdeme s tím, že nadějně rozehrané utkání hodláme dovést až do vítězného konce.

Po přestávce je patrné, že naši hráči poněkud ubrali na tempu a hra se okamžitě vyrovnala. Vliv na náš pohyb má možná i slunce, které své paprsky začíná nemilosrdně posílat na hrací plochu. V 50. minutě jeden ze soupeřů vidí žlutou kartu za sestřelení rozběhnutého Příby. V 53. minutě Schürrle již poněkolikáté přenáší hru od pravé brankové čáry přes celou šestnáctku na zadní tyč, kde operuje nehlídaný Kóďa. Ten si kouli posouvá, ale z hranice malého vápna s pomocí lehké soupeřovy teče vysoko přestřeluje. V 58. minutě Kóďu střídá Ejdy. V 65. minutě letí míč do naší obrany. Fery nedostává kouli pod svoji kontrolu a na tahu je tedy soupeř, který ho o balón obírá. Jeho utěšená střela z pravé strany naštěstí prolétá pouze kolem vzdálenější tyče naší branky. V další minutě Grunclík střídá Vokyho. Běží 75. minuta a Ejdy vystihuje mizernou příhru posledního hráče soupeře a okamžitě si to namíří směrem k hostující brance. Sice jdou spolu s Bejkem sami na gólmana, ale Ejdy nepochopitelně volí střelu z nějakých 20ti metrů, kterou mu vybíhající gólman vyráží na roh. Ještě před jeho rozehráním Žéňa protáčí Graslíka. Po rozehrání našeho rohu má Ejdy před ležícím gólmanem spoustu času a místa, jak doklepnout míč za jeho záda, ale pouze mu ho lehce posune do náruče. V 78. minutě si Sklínka vybírá svoji slabší chvilku, když mu vypadává lehký balón z rukavic, ale naši obránci jsou naštěstí pozorní a dostávají kouli do bezpečí. V další minutě protáčíme gólmany, když Sklínku nahrazuje Karpy. V 82. minutě se ke střele dostává Grunclík, který natáhne zpoza vápna. Jeho pokus razítkuje pravou tyč hostující branky. K dorážce se poté svojí pasivitou zákonitě nemůžeme dostat. V 84. minutě místo Feryho vbíhá na hrací plochu Láďa. Tři body si poté již dokážeme pohlídat.

Na výbornou první půli, kdy jsme si vytvořili vcelku dostatečný náskok, jsme nedokázali po pauze navázat. Na některých hráčích již byla patrná fyzická únava, v určitých fázích utkání jsme nepodrželi balón a stálo při nás i trochu štěstí. Vytvořili jsme si vcelku dost brankových příležitostí, jen je potřeba zachovat chladnou hlavu i při jejich proměňování. Každopádně vstup do letošní sezóny máme vítězný, což nám dává přeci jen více klidu do dalších zápasů. Na výkonu z prvního poločasu se určitě dá stavět – jen je potřeba přistoupit k dalšímu utkání stejným způsobem jako dnes. Tak příště na Doubravce.