SŠ Plzeň SD - TJ Jiskra Domažlice 2:1 (1:1)

25.4.2015 3. kolo KPSD o postup

sestava: Sklenář (8), Spišský (8), Dušák (8), Janda V. (8/0), Janda F. (7), Milan (8), Kopač (8), Lintner (8), Dušička (8), Rossmann (8), Podolník (9)

lavička: Konárek (7), Toman (-), Mader (7), Přibáň (7), Jelínek (-), Karpíšek

branky: Podolník 2x

Po minulém šťastném vítězném utkání nás dnes čekal soupeř z nejtěžších – současný lídr Domažlice. Předzápasová situace ale byla o poznání jiná než před naším posledním vzájemným utkáním, kdy jsme si z Chodské metropole nakonec odvezli nepopulárního „bůra“. Zatímco tenkrát byli Chodové pevně usazeni v čele tabulky přeboru, dnes měli za sebou dvě nepovedená utkání a nutně se potřebovali dostat zpět na vítěznou vlnu. Náš tým naopak věřil, že minulý po velmi dlouhé době tříbodový zápas může být novým začátkem na naší pouti jarní sezónou. Navíc hosté přijeli s ne příliš početnou lavičkou, což by nám mohlo hrát do karet. Naopak trenér Dejmek měl k dispozici až na rekonvalescenta Faltuse a Kodara, jehož po minulém utkání vyřadilo zraněné zápěstí, prakticky všechny hráče.

V ideálním počasí jsme samozřejmě byli natěšení na dnešní utkání, ale hned ve 3. minutě nás pořádně sráží na zem zbytečná chyba ve středu hrací plochy. Dáváme si až příliš okatě přednost při zpracování balónu a než se naši kopáči odhodlají k činu, vlétne mezi ně jeden ze soupeřů a hračku jim sebere. Následuje okamžitě kolmá přihrávka za naši překvapenou obranu a další z protihráčů si to již mašíruje sám na Sklínku. Ten sice dělá, co může, ale i když si na balón vypálený soupeřem pořádně sáhne, míč je příliš prudký na to, aby ho stihl vyrazit jinam než ke své pravé tyči – 0:1. :-@ Chvíli nám trvá, než zvedneme hlavy, ale po chvíli je vidět, že naši kopáči dnes rozhodně nehodlají prodat svoji kůži lacino. V 10. minutě si vytváříme první velkou příležitost na ohrožení soupeřovy branky. Před hostující šestnáctkou obíráme soupeře o balón a Bejk se dostává za chodský obranný val. Gólman ale výborně čte hru, když našemu snajprovi zmenšuje střelecký úhel. I z tohoto důvodu Bejk v zajímavé pozici pálí pouze do vybíhajícího brankáře. V 17. minutě dostává trochu prostoru Kopy, který natáhne z nějakých 25ti metrů a z první posílá táhlou střelu pod břevno. Hostující gólman ale vytahuje nebezpečný balón na roh. Ve 20. minutě zkoušíme ve více hráčích nalézt na soupeřovy zadáky a donutit je k chybám. Podymu s Rossim se to nakonec podaří, když podstoupí hned několik soubojů s vítězným koncem. Celá akce končí prostrčením balónu za hostující obranu a postupem Podyho na vybíhajícího gólmana. V této situaci si ale náš střelec ví rady a prostřeluje padajícího kýpra – 1:1. (so) Za další dvě minuty ale může být všechno jinak. Znovu se dopouštíme chyb ve středu hřiště a ztrácíme balón. Jeden z hostujících rychlíků si to sype z pravé strany do naší šestnáctky a zkouší udělat dlouhou kličku vybíhajícímu Sklínkovi. To se mu nakonec i podaří, a i když se s koulí u nohy dostává poněkud z ideálního střeleckého úhlu, má před sebou již pouze naši prázdnou branku. Naštěstí posílá vzápětí balón pouze zboku do bližší levé tyče naší svatyně. Naši zadáci sice doklouzávají do branky, aby případně míč vyrazili, ale nejspíše by stejně přilétli pozdě. Ve 25. minutě vyplavává na pravé straně pozapomenutý Rossi, který si to ihned namíří do šestnáctky. Tam úspěšně zkouší dlouhou kličku do středu vápna vybíhajícímu gólmanovi, ale když hodlá doklepnout míč do prázdné branky, přihasí si to bohužel na poslední chvíli jeden z hostujících zadáků a stačí jeho pokus zblokovat. Ve 29. minutě rozehráváme roh na levé straně nakrátko. Vzápětí již letí balón na zadní tyč, kde by postačovalo našim dvěma hráčům přidat na důrazu, aby kouli dokázali doklepnout do branky. Takto je u míče dříve gólman, který ho vyráží mimo pro něj nebezpečný prostor. Za další dvě minuty si jeden ze soupeřů neodpustí nějaký komentář předchozí situace a vidí v rukou sudího žlutou kartu. Sledujeme bojovné utkání, kde oba týmy se zkouší navzájem překvapit, ale do přestávky si další vážnější příležitost vypracovat nedokáží. Po nepovedeném vstupu do zápasu jsme dokázali srovnat utkání jak výsledkově tak hlavně i herně. U našich mládenců je vidět na rozdíl od předchozích utkání obrovská snaha, poněvadž chlapci si uvědomují, že dnes jsou hosté rozhodně k poražení. Zřejmě bude o výsledku opět rozhodovat to, kdo se dopustí osudné chyby.

Dvě minuty po začátku druhé půle není z pohledu lavičky úplně jasné, komu sudí uděluje žlutou kartu za předchozí přerušení soupeře. Ve svých záznamech má nakonec zapsáno Kopyho jméno. V 50. minutě ale vidí jasnou žlutou kartu Duši, když v poslední chvíli zastavuje chodský expres, který si kolem něj zrovna přehazuje výhybku. V 55. minutě posíláme balón za soupeřovu obranu, kam si zabíhá Bejk. Ten je u míče dokonce dříve než vybíhající gólman a navíc se mu daří píchnout kouli pod jeho tělem. Bohužel ta končí nějakých dvacet čísel vedle pravé tyče hostující svatyně. Běží 60. minuta a u pravé lajny ve středu hřiště jde do souboje Rossi s jedním z chodských chasníků. Dle jeho pozdějšího vyjádření více než silně ucítil soupeřovu kopačku ve svých slabinách. Vzápětí se již Rossi se svým podruhem drží vzájemně na zemi pod krkem a zkoušejí, kdo dokáže uvázat lepší kravatu. Situace se stává výbušnou a nepřehlednou. Okamžitě se k válející dvojici začínají sbíhat další kopáči a konflikt hrozí přerůst v hromadnou řezačku. Někteří hráči zkoušejí od sebe své spoluhráče a protihráče odstrkávat, ale jiné horké hlavy se bohužel pouští do větších akcí. Po chvíli se klubko džudistů daří i s přispěním několika přihlížejících diváků rozehnat a nyní je již na sudím, aby oflekoval zúčastněné. Ten má těžkou úlohu, poněvadž by na každé straně mělo jít předčasně pod sprchy hned několik hráčů, ale nakonec vystavuje stopku pouze jedné horké hlavě u obou týmů. Na naší straně na sebe strhává nejvíce pozornosti „zlý muž“ Víťa, který neváhá běžet prakticky přes celé hřiště, aby si k situaci řekl svoje a hned také ručně „diskutuje“. Nyní si pravděpodobně bohužel hezkých pár týdnů od fotbalu odpočine. (N) Po pár minutách, když se situace uklidnila, se hraje v deseti na obou stranách. Oběma týmům chvíli trvá, než dokáží zalepit vzniklé mezery po vyloučených výtečnících a hra je dost neurovnaná. V 65. minutě jednoho z původců předchozí mely nakopnutého Rossiho střídá Příba. Trenér Dejmek tímto krokem tak přeskupuje hlavně naše obranné řady. V další minutě podnikáme rychlý výpad, když Fery ze středu hrací plochy krásnou ulicí vysouvá po levé straně rozeběhnutého Bejka. Ten udrží dotírajícího soupeře na zádech, zatáhne míč do hostující šestnáctky a posílá kouli na zadní tyč, kde operuje Pody. Ten sice balón netrefuje přesně tak, jak by chtěl, ale ten přesto končí přesně u pravé tyče, kam soupeřův gólman nedokáže doskočit – 2:1. (so) Možná rozhodující okamžik. V 69. minutě vidí jeden ze soupeřů žlutou kartu za přerušení našeho postupu po pravé straně. Přichází další klíčový okamžik utkání, když musí kvůli zranění ze hry odstoupit hostující tykadlo, které po celý zápas větrá naše obranné řady. Poté již soupeřův tah na naši branku viditelně nemá takový drive (drajf). V 76. minutě Podyho střídá Rest. V 79. minutě taháme balón po pravé straně. Na konci naší akce je Příba, který se dostává do šestnáctky, ale v dobré pozici pálí pouze do vybíhajícího gólmana. Za další dvě minuty se Bejk uvolňuje ve středu hřiště a jeho následná střela letí do levého vinglu. Hostující gólman efektním zákrokem tahá prudkou kouli na roh. V 83. minutě Lukyho nahrazuje Oskar. V posledních minutách jsme aktivnější a zdá se, že hostující kopáči přestávají stačit fyzicky. V 85. minutě jde do souboje šlapákem Dejv a vidí za svůj počin žlutou kartu. V další minutě se nám zcela otevírá soupeřova obrana a Rest si to po levé straně míří do hostujícího vápna. Ten bohužel svojí střelu v jasné pozici posílá pouze do gólmana. Balón se odráží vpravo na Dejvovi kopačky, ale i on selhává při svém zakončení a posílá míč vedle branky. Takto se musíme obávat o výsledek i v několikaminutovém nastavení. V 89. minutě Resta střídá Kuba. V nastaveném čase v 92. minutě ještě místo Bejka vbíhá na hrací plochu Jelen. V závěrečných minutách se soustřeďujeme na poctivém bránění jednogólového náskoku a soupeře až na několik standardních situací nepouštíme do naší šestnáctky.

V dnešní přetlačované jsme tak po bojovném výkonu konečně dokázali obrat o body dosavadního lídra soutěže. Po mizerném úvodu utkání jsme se dokázali kousnout a postupně minimálně vyrovnat hru i skóre. Z nepěkného extempore ve druhé půli jsme se dokázali oklepat dříve a strhli jsme zápas na svoji stranu. Bohužel jsme nedokázali proměnit i některé další obrovské šance a museli jsme tak zodpovědně hrát až do konce utkání. I když hosté v poslední čtvrtině působili unavenějším dojmem, stále nebylo v žádném případě rozhodnuto. Konečně jsme tak po dlouhé době ukázali svoji fotbalovější tvář, kdy jsme na hřišti chtěli nechat všechno, i když se ne vše dařilo. V příštích zápasech se budeme muset obejít bez letošního prvního karetního hříšníka Víťi. Potřebujeme zkrátka držet nervy na uzdě po celý zápas. Dnešním výsledkem jsme se tak sami dostali pod tlak, poněvadž lze říci, že jsme opět zpátky ve hře v boji o příčky nejvyšší, což se ještě před pár dny zdálo nemyslitelné. Bohužel v této hře nás nechá pouze úspěch v následujícím zápase na hřišti sešívaných Vejprnic, na které jsme podobně jako na našeho dnešního soupeře letos recept nenašli. Vyjde to tedy napotřetí? Musíme do toho znovu jít po hlavě!