TJ Dynamo ZČE Plzeň - SŠ Plzeň SD 2:3 (0:2)

19.4.2015 2. kolo KPSD o postup

sestava: Sklenář (8), Spišský (6), Dušák (7), Janda V. (7), Janda F. (6), Milan (6), Kopač (5), Lintner (6), Dušička (8), Rossmann (8), Podolník (7)

lavička: Kodar (6), Toman (5), Mader (-), Grasl (-), Přibáň (6), Filipovský

branky: Podolník 2x, Lintner

Los nadstavbové části letošní soutěže nám minulý týden dopřál odpočinku a tak jsme zbývající osmičku zápasů se silnými soupeři začali až dnes na hřišti Dynama ZČE, se soupeřem, se kterým jsme otevírali jarní část sezóny. Tehdy jsme předvedli bezkrevný výkon, kterým jsme začali naše jarní trápení. Dnes jsme se chtěli pokusit nalézt ztracenou herní pohodu a dokázat si, že jsme fotbal hrát nezapomněli. Oproti předpovědím se vyčasilo a trenér Dejmek mohl vypustit své svěřence z klece.

Úvod utkání se nese ve znamení naší aktivní hry, což dokazuje situace v 9. minutě. Rossi dostává posledního hráče domácích pod tlak, obírá ho o balón a společně s Podym se valí do šestnáctky soupeře v situaci dva na gólmana. Kupodivu naše tykadla nezaváhají ani ve finální fázi, když Rossi před vybíhajícím gólmanem přihrává Podymu, který má již před sebou pouze zívající domácí svatyni – 1:0. (so) Domácí ale obdržená branka probouzí ze spánku a kolem 15. minuty nám zle zatápějí v našem pokutovém území. Naštěstí pro nás nedokáží využít několika zmatků a nedorozumění mezi našimi bránícími hráči se Sklínkou v čele. Jejich střelecké pokusy úspěšně blokujeme. Znovu jsme aktivnější a častěji na balónu, ale zajímavější situaci vidíme až ve 27. minutě, když dostává na levé straně více prostoru Fery. Ten si potáhne kouli a z nějakých 25ti metrů vypustí zvíře. Balón letící do pravého vinglu ale domácí gólman výborným zákrokem vytahuje na roh. Hned o minutu později ale Dejv posílá míč do ulice středem hřiště Podymu. Tomu se podaří obhodit si jednoho bránícího hráče, aby si vzápětí pohrál i s dalším domácím zadákem. Poté je před ním již pouze vybíhající gólman, podél kterého Pody posílá balón přesně k levé tyči – 2:0. (so) Nadějné vedení držíme až do přestávky, ale v závěru poločasu se zdá, že někteří naši hráči toho mají plné zuby. Posledních pár minut jsou viditelně aktivnější místní kopáči, kteří se několikrát nebezpečně hrnou do naší šestnáctky. Uvidíme, kterak se s vývojem utkání popasujeme po pauze.

Krátce po přestávce v 50. minutě i kvůli zdravotním problémům musí ze hřiště Rossi, kterého nahrazuje Kuba. Za další dvě minuty si domácí vytvářejí gólovku, když se jednomu z místních podaří obhodit si jednoho z našich zadáků v šestnáctce a před sebou má pouze naši branku. Naštěstí Sklínka reaguje rychle a zmenšením střeleckého úhlu vyráží v poslední chvíli nepříjemnou střelu domácího snajpra. V 55. minutě Lukyho střídá Kóďa. Po přestávce jsme ale zatím jen stínem týmu, který po většinu první půle hýřil aktivitou. Trest přichází v 61. minutě. Soupeř zahrává přímák z nějakých 40ti metrů z pravé strany. Balón letí na zadní tyč, kde prohráváme hlavičkový souboj. Jeden z protihráčů trkne kouli na opačnou stranu naší šestnáctky, kam si nabíhá další z místních chasníků. A poněvadž Fery jeho nástup nezachytává, následuje přesná přízemní střela k bližší tyči, kam se Sklínka nestíhá přesunout – 2:1. :-@ Necháváme soupeři více než čuchnout a toho je najednou plné hřiště. Naši mládenci se nějak nemohou vrátit zpátky do zápasu. Jsme daleko od hráčů, nedokážeme podržet balón a běhání bez míče nás stojí příliš mnoho sil. Navíc v 69. minutě soupeři připravíme další dárek. Sice máme možnost zahrávat přímák, ale Kopy posílá balón přímo na nohu jednomu rozběhnutému soupeři. Okamžitě je tady brejk do naší až příliš otevřené a hlavně nezformované obrany. Domácí hráči sice s notnou dávkou štěstí ale přeci dokáží našich pár nešťastníků vykombinovat a hlavně nakonec prostřelit bezmocného Sklínku – 2:2. :-@ Začíná se tedy od nuly, ale více ze hry a větší tah na branku mají domácí hráči očividně povzbuzeni a možná až zaskočeni tím, kterak jsme jim k vyrovnání dopomohli. Jsou zkrátka na koni, což dokumentuje situace v 74. minutě. Jeden ze soupeřů si nabíhá do naší šestnáctky, dostává balón a pouze jeho nepřesná střela v jasné pozici nás uchrání od další blamáže. Hned v následující minutě letí balón za naši obranu a soupeř se lehce ocitá v situaci sám na gólmana. Sklínka mu opět vybíhá v ústrety a protihráč tentokráte zkouší našeho gólmana lobovat. Naštěstí jeho pokus je o něco delší a končí pár čísel za břevnem naší svatyně. V téže minutě Feryho protáčí Příba. Dnes to již zřejmě fotbalově nepůjde, takže se musíme pokusit zápas opět strhnout na svoji stranu bojovností. Směrem dopředu jsme ve druhé půli prakticky neškodní, ale přichází 82. minuta. Kubovi se dnes příliš nedaří, ale ve zmíněném čase podrží balón a potáhne ho středem hřiště. Následně zkouší poslat kouli ulicí Podymu. Zdá se, že příhra je příliš dlouhá a k balónu se dříve dostane vybíhající gólman, což se také děje. Naneštěstí pro něj ale míč zasáhne ne zrovna nejšťastněji a ten mu zůstává pouze pod nohou. Po následném souboji se balón odráží o pár čísel zpátky do míst, kde operuje Dejv, který s pořádnou dávkou štěstí opuštěnou kouli doklepává k levé tyči – 3:2. (so) V další minutě vyfoukaného Podyho nahrazuje Oskar. Branka nám přeci jen vlila novou krev do žil a zuby nehty držíme nabité vedení. V 86. minutě Kubu střídá Graslík, který má snad při svém prvním kontaktu s balónem obrovskou šanci rozhodnout. Domácí riskují a po špatné rozehrávce se balón odráží za jejich zadní řady přímo k rozběhnutému Graslíkovi. Ten postupuje středem hřiště sám proti vybíhajícímu gólmanovi, ale v jasné příležitosti selhává, když ho nedokáže prostřelit. Míč se ještě odráží k dobíhajícímu Bejkovi, jenž z dorážky netrefuje prázdnou branku, jejíž pravou tyč míjí o pověstných pár čísel. O výsledek se tedy musíme strachovat ještě pár zbývajících minut. Naštěstí všem útočným pokusům domácích hráčů v hektickém závěru dokážeme odolat a po závěrečném hvizdu sudího si poté můžeme zhluboka vydechnout.

Dnešní utkání bylo zápasem dvou rozdílných poločasů. Zatímco po většinu toho prvního jsme byli aktivnější a zaslouženě jsme se dostali do vedení, v tom druhém se zdálo, že začínáme odcházet fyzicky. Domácí hráči vycítili příležitost a po našich hrubých chybách mohli dokonce zápas v pohodě otočit. Naši kopáči úplně vypadli z tempa a skoro nebyli schopni reagovat na vzrůstající tlak soupeře. Zatímco ale domácí hráči nedokázali svoje gólovky ve druhé půli proměnit, my jsme při prakticky jediné vážnější příležitosti dokázali dotlačit balón do branky, což se nakonec ukázalo jako rozhodující moment. Utrpěli jsme dnes šťastné vítězství, ze kterého je třeba se hodně poučit. Jestli jsme si po první půli mysleli, že všechno půjde samo nebo nám skutečně došlo – nad tím se musí zamyslet jednotliví hráči. Doufejme ale, že nás tato výhra nakopne k výkonům, které jsme byli schopni předvádět na podzim. Máme před sebou zápasy pouze se samými těžkými soupeři. Hned v tom dalším se utkáme s Domažlicemi, které nějakým záhadným způsobem chtějí svými posledními výsledky udělat závěrečnou část soutěže dramatičtější. Je nyní na nás, abychom jim v jejich snažení trochu pomohli. Bude to chtít ale poctivě pracovat po celý zápas. Poté uvidíme, nač to bude stačit.