TJ Jiskra Domažlice - SŠ Plzeň MD 3:5 (2:2)

4.4.2015 18. kolo KPMD

sestava: Troníček (6), Kastelic (9), Bušek (7), Ženíšek (8), Vokáč (7), Skopový (7), Gashi (5), Puchoň (6), Kopáček J. (7), Zavalaný (7), Kutlák (8)

lavička: Toman (7)

branky: Kutlák 2x, Bušek, Puchoň, Ženíšek

Dnes chtěli naši mladíci navázat na zlepšený výkon z minulého utkání. Bohužel trenér Sulek měl nezáviděníhodnou pozici, když musel řešit absenci hned několika hráčů včetně gólmana Karpíška. A poněvadž nebyl k dispozici ani zaskakující osvědčený Jílek, zvolil nakonec variantu každý poločas = jiný hráč z pole do branky. Podobně jako v našem úvodním utkání na Petříně čítala naše soupiska přesně jedenáct kopáčů, takže byl z kádru staršího dorostu povolán na výpomoc Toman. Na podzim jsme našeho dnešního soupeře rozebrali na atomy, ale při současném stavu kádru panovaly z průběhu utkání oprávněné obavy.

V první půli si vytáhl Černého Petra Tróňa, který se tak musel převléci do gólmanského. Od začátku utkání začínáme přebírat iniciativu, máme balón častěji na kopačkách a začínají přicházet i šance. V 5. minutě se Kutli uvolňuje po levé straně a míří si to do šestnáctky soupeře. Bohužel míč si posouvá poněkud více před sebe a zakončuje tak příliš blízko vybíhajícímu gólmanovi, který jeho střelu vyráží. V 7. minutě na sebe poprvé v zápase upozorňuje Tróňa, který si jde ven ze své svatyně pro dlouhý balón. Chce ho ihned rozehrát, ale ukázkově ho posílá přímo na nohu jednoho z lelkujících soupeřů. Ten mu jeho dáreček okamžitě vrací. Naštěstí je tak překvapen, že zpoza šestnáctky nikým neatakován netrefuje naši opuštěnou branku. V 15. minutě zahráváme roh z levé strany. Centr domácí hráči dokáží odhlavičkovat pouze na velké vápno, kde hlídkuje Schürrle. Ten se ale příliš nesoustředí a v zajímavé pozici se opírá do balónu až příliš, takže koule končí pár metrů vedle pravé tyče. V 18. minutě si ve vápně soupeře míč zpracovává Kutli. Když se s koulí u nohy otáčí, jeden ze zadáků ho nešetrně narempluje. Sudí poté ukazuje na značku pokutového kopu. Míč si staví Ejdy, který si počká na úkrok gólmana a jistě posílá balón na druhou stranu doleva – 1:0. (so) Za další dvě minuty rozehráváme roh na levé straně nakrátko. Na následný centr si naskakuje Schürrle, kterému ale k ideální hlavičce pár čísel zbývá. Takto letící kouli pouze čísne kolem vzdálenější tyče. Po vstřelené brance jsme poněkud ubrali na otáčkách a myslíme si zřejmě, že další góly přijdou sami. A skutečně – akorát, že do naší sítě. Ve 30. minutě sudí i v tomto utkání poněkud „promlouvá“ do zápasu, když se mu nejdříve nechce pískat další penaltu za hraní rukou ve vápně soupeře (dnes vůbec těch neodpískaných rukou u obou týmů bylo poněkud moc), aby toho domácí vzápětí využili k rychlému brejku. Následný sprinterský souboj poté sudí vyhodnocuje jako faul našeho hráče, což se z našeho pohledu jeví jako přinejmenším sporné rozhodnutí. Domácí tak mají možnost kopat přímák z nějakých 35ti metrů. Ti si již samozřejmě všimli, že v naší brance stojí hráč z pole, a tak balón letí přímo na branku. Domácí exekutor to kopne vskutku parádně. Tróňa proti vysokému balónu natahuje ruce, aby si pojistil, že koule prolétne nad jeho svatyní. Jaké je ale jeho a naše překvapení, když míč trefuje břevno a od něj se odráží za brankovou čáru – 1:1. :-@ Ve 35. minutě se po našem dalším rohu balón odráží před vápno, kde si ho zpracovává Kutli, který natáhne a jeho utěšená střela bohužel končí pouze na břevnu domácí branky. Ještě v téže minutě si Tróňa zopakuje svoji kulišárnu s rozehrávkou, když znovu posílá kouli přímo na nohu soupeři. Ten si tentokráte balón navádí na střed hřiště a všichni svatí stojí při nás, když jeho střela končí pouze na pravé tyči naší branky. Hra se nyní přelévá ze strany na stranu. Hned vzápětí podnikáme rychlý výpad do otevřené obrany soupeře. Ben posílá kouli na levou stranu, kam sprintuje Ráďa. Ten letí s balónem u nohy do vápna a pálí. Jeho tvrdou střelu ale domácí gólman vyráží – bohužel pro něj pouze před sebe. Tam jsou naši hráči v náběhu a vyraženou kouli uklízí do sítě soupeře rychlík Kutli – 2:1. (so) O minutu později si však Tróňa znovu nedá pokoj a opět se nedokáže vypořádat se svojí rozehrávkou. Soupeř je tentokráte na třetí pokus v asi nejtěžší pozici, když ho balón víceméně trefuje. Od jeho kopačky koule opisuje vysoký lob, který k našemu zděšení zapadá přímo do naší branky – 2:2. :-@ Na někoho ten gólmanský post zkrátka spadnout musel, ale Tróňa by si určitě měl zlepšit práci s balónem – do Neuera má takto ještě hodně daleko. Jsme lepším týmem, ale nedá se nic dělat a musíme začít znovu od začátku. Každopádně je v našich silách znovu soupeři vnutit naši hru a přidat nějaké branky.

Po přestávce jde ze hřiště MC Zavič, kterého střídá Kuba. Horký post gólmana vyšel ve druhé půli na Olího, který z toho samozřejmě po Tróňově exhibici není vůbec odvázaný, ale sotva druhý poločas začíná, pekelně se soustřeďuje a s bravurou sobě vlastní dává tolik potřebný klid na kopačky svých spoluhráčů. Navíc hned v úvodní minutě sledujeme krásnou narážečku před šestnáctkou soupeře. Kutli si ideálně naráží kouli s Tróňou, který se od úvodních minut druhé půle snaží odčinit svá předchozí zaváhání. Kutli natáhne a tentokráte míří přesně. Jeho střela se sice znovu opírá o místní zařízení – konkrétně o levou tyč, ale tentokráte se odráží do domácí sítě – 3:2. (so) Ve 48. minutě vidí jeden ze soupeřů žlutou kartu za zákrok na Bena ve středu hrací plochy. O dvě minuty později sebíráme soupeři ve středu hřiště balón, který po pravé straně tahá Pepík. V situaci tři na dva se mu otevírá prostor, takže to náš pravý half bere na sebe. Znovu zvoní tyč domácí branky, ale tentokrát se bohužel balón od ní odráží do zámezí. V 53. minutě MC Zavič střídá Bena. V 55. minutě Voky nabíjí Schürrlemu do šestnáctky soupeře. Ten ale pálí přímo do středu branky, kde pozorný gólman prudkou střelu vyráží do pryč. Naši hráči jsou ale při chuti a okamžitě získávají balón zpět na své kopačky. Tlačíme domácí obrannou linii před sebou a Kutli lobem přehazuje domácí zadáky. Schürrle si ideálně načasuje svůj průnik místní obranou, když proskakuje mezi soupeři a míří si to na gólmana. Tentokráte zachovává chladnou hlavu a kouli posílá kolem vybíhajícího gólmana k pravé tyči – 4:2. (so) Opět jsme se poněkud uklidnili, ale soupeře nepouštíme do zakončení až do 65. minuty. To necháváme poněkud více prostoru jednomu z domácí kopáčů, který natáhne z nějakých 30ti metrů a poněvadž Olí toho přes hradbu těl moc nevidí, přesná táhlá přízemní střela i přes Olího skok poslední záchrany končí u naší pravé tyče – 4:3. :-@ Nesmíme se začít bát o výsledek – to by byl náš konec. Odpovídáme tím nejlepším možným způsobem. Běží 68. minuta a Schürrle zahrává přímák z levé strany. Přízemní centr letí směrem na domácího gólmana, ale ještě před ním do dráhy letícího míče vstoupí v souboji jeden z domácích zadáků, od kterého se balón odráží o pár metrů dále. Tam je v náběhu Žéňa, který kouli pohodlně doklepává do odkryté části branky – 5:3. (so) Za další dvě minuty kope přímák z pravé strany tentokráte Žéňa, který posílá svůj pokus do břevna domácí branky. K dorážce se již nedostáváme. Ve 74. minutě se na pravé straně uvolňuje Pepík, ale jeho následný pokus končí opět na bližší tyči. Dvě minuty před koncem ještě musí ze hřiště Tróňa, který má zdravotní potíže, a utkání tak jde za něj dohrát Ben.

Přestože jsme dnes měli potíže s obsazením klíčového gólmanského postu, domácí jsme zkrátka přestříleli. Odvážíme si tak důležité tři body. Klukům v brance nemá smysl nic vyčítat. Hlavně Tróňovi velká zodpovědnost svazovala nohy. Olí se poté po přestávce popasoval se svojí nezáviděníhodnou rolí fantasticky. Jeho typická gesta, kterými uklidňoval hru, když naznačoval, že balón má pod kontrolou, působila velmi pozitivně na jeho spoluhráče. Naše mladé pušky se i v okleštěné sestavě tlačili před šestnáctku svého soupeře prakticky po celý zápas a bylo vidět, že hrají s velkou chutí. Podle neoficiálních propočtů ztrácíme na vedoucí duo Klatov se ZČE pouhé tři body. Domažlice jsou potom za námi o body čtyři a Vejprnice pak o sedm. Jsou to tedy velmi malé rozdíly a po dalším kole již může být vše jinak. Pokud budeme k zápasům přistupovat zodpovědně a vyhne se nám nějaká vlna zranění, máme obrovskou možnost promluvit do boje o příčky nejvyšší. Naši mladší dorostenci ještě nikdy v historii na nejvyšší příčku nedosáhli – co takhle se pokusit konečně s touto nelichotivou statistikou trochu pohnout?