1.11.2014 11. kolo KPSD

sestava: Sklenář (9), Gruncl (7), Dušák (8), Janda V. (7), Přibáň (7), Milan (6), Fakan (8), Dušička (9), Spišský (7), Konárek (8), Faltus (6)

lavička: Kopáček J. (7), Bušek (7), Grasl (7)

branky: Konárek 4x, Faltus, Dušička, Fakan

Další anglický týden jsme dnes zakončili proti týmu ze spodní části tabulky – Přešticím. Trenér Dejmek ale při skládání sestavy neměl vůbec jednoduchou úlohu. Středeční zápas totiž odnesli další čtyři naši kopáči a coach napočítal 15 (slovy: patnáct) z různých důvodů chybějících hráčů kádru staršího dorostu. Došlo tedy na věc u nás dosud nevídanou – musel si vypomoci mladšími dorostenci. Navíc i tentokráte šel do pole tvrdit muziku druhý gólman, což byl tentokráte Faltus. Dnes vůbec coach se sestavou experimentoval více než obvykle. Zápas jsme totiž začali v pro nás nezvyklém rozestavení 3 – 4 – 3. Po marném středečním boji proti Domažlicím jsme se chtěli prezentovat bojovným výkonem i v okleštěné sestavě, který by snesl náročnější měřítka našeho kouče.

Oba týmy začaly utkání ve velkém tempu, ale našemu souboru se hned na začátku zápasu daří zaskočit soupeře dvěma slepenými brankami. Již ve 2. minutě Luky posílá po pravé lajně Spíšu. Ten si to namíří do vápna, kde si obhodí jednoho ze zadáků a od pravé brankové čáry posílá zpětnou příhru před branku, kde operuje náš útočný klenot Falty. Ten zkouší pálit ihned z první, ale střela mu příliš nesedne. Při vší smůle má ale jeho skákavá buchta takřka ideální směr a hostující gólman na ni u své levé tyče není schopen dosáhnout – 1:0. (so) Neuběhnou ani celé dvě minuty a Příba posílá z pravé strany pěkný balón za obranu. Na statické přeštické zadáky platí Restův důraz, který hostující obranou prochází jako nůž máslem a strká si kouli do vápna. U balónu je dříve než vybíhající brankář soupeře, podél kterého v dalším okamžiku posílá míč nezadržitelně k levé tyči – 2:0. (so) Po famózním začátku se v hlavách našich hráčů usídluje myšlenka, že vše půjde jako po másle, ale soupeř nám začíná ukazovat, že fotbal také již nějakou dobu hraje. Zkrátka hra se přelévá ze strany na stranu a hosté nám začínají občas zle zatápět. V 11. minutě si u pravé brankové čáry dělá jeden ze soupeřů z našich hráčů dobrý den a posílá balón na hranici malého vápna. Tam má nehlídaný hráč dostatek času k ohrožení naší branky. Sklínka je ale rychle na zemi a fantastickým zákrokem vychytává soupeře v obrovské příležitosti. Hosté se ještě dostávají k dorážce, ale tu se již našim zadákům daří blokovat alespoň na roh. Ve 20. minutě posílá Víťa dlouhý balón na levou stranu, kde operuje Spíša, který ho potáhne a vzápětí posílá zpětnou příhru na hranici šestnáctky. Tam se přiřítí Rest a bez přípravy pálí. Bohužel jeho střela letí pouze doprostřed branky. Přesto má hostující gólman co dělat, aby balón dostal nad svoje břevno. Našemu týmu přeci jen vázne kombinace a spíše zkoušíme posílat dlouhé nakopávané balóny do hostujících zadních řad. Ve 33. minutě Víťa posílá svoji standardku do šestnáctky soupeře, kde se nejrychleji orientuje Rest, který ale v obtížné pozici nedokáže lépe usměrnit polovysoký balón. Gólman tak míč reflexivně vyráží od své pravé tyče do bezpečí. Hosté již v průběhu zápasu dokázali několikrát zahrozit, ale zatím nedotáhli své možnosti až do sladkého konce. To se bohužel mění ve 35. minutě. Soupeř kope roh z pravé strany a my trestuhodně nepokrýváme hranici malého vápna. Tam si naskakuje nikým neobtěžován jeden ze soupeřů a koníčkem posílá kouli nezadržitelně do naší sítě – 2:1.:-@ Naštěstí místo toho, aby se našim hráčům začala klepat kolena, přichází naše odpověď hned v další minutě. Vzápětí po rozehrání ze středového kruhu si totiž Spíša na pravé straně obhazuje jednoho z protihráčů a vysouvá Resta. Ten vbíhá do šestnáctky soupeře a dle jeho pozdějších slov centruje na zadní tyč. Kdo ale měl možnost vidět tuto situaci, přiklání se spíše k názoru, že náš snajpr prostě vzal balón, zavřel oči a vší silou do toho bouchnul. Koule ale místo do branky letí na zadní tyč, kam si nabíhá Bejk, který do dráhy balónu neprozřetelně na hranici sebeobětování umísťuje svoji hlavu. Jeho kladivo vzápětí trhá síť hostující svatyně – 3:1. (so) Neskutečný fotbalový okamžik pravděpodobně bere soupeři vítr z plachet a zřejmě tak rozhoduje o osudu zápasu. Ve 40. minutě vhazujeme aut na pravé straně. Balón si ve vápně zpracovává Rest a posouvá ho zpět Fakymu. Ten má několik málo okamžiků si kouli posunout, aby vzápětí vykouzlil technickou střelu přesně na zadní levou tyč hostující branky, od které se balón odráží do sítě – 4:1. (so) Při svém premiérovém startu za starší dorost tak náš středopolař hned střílí svůj první gól. Za další dvě minuty si Víťa zpracovává špatný odkop gólmana, ale jeho následnou prudkou střelu z hranice šestnáctky brankář s obtížemi vyráží. V poslední minutě první půle platí na soupeře opět svým důrazem Rest, který dokáže vybojovat na levé straně balón, je kupodivu rychlejší než hostující zadáci, dobíhá si kouli již ve vápně, a i když je tísněn hned dvěma protihráči, prostřeluje i vybíhajícího gólmana k bližší tyči – 5:1. (so) Soupeře zlomila jak fyzicky tak psychicky naše nádherná odpověď na jeho branku. Do té doby jsme sledovali vyrovnané utkání a nebýt našeho úspěšného vstupu do zápasu, byli bychom asi poněkud nervóznější. Takto si můžeme dovolit zápas kontrolovat a pokusit se ještě o nějaký brankový bonus.

Do druhé půle si jdou odbýt svoji premiéru Ejdy a Pepa místo univerzála Faltyho a Víti. Po přestávce nás hosté poněkud tlačí před naši šestnáctku a ve 47. minutě zahrávají standardku z nepříjemné vzdálenosti 18ti metrů. Naštěstí balón letí do středu branky a Sklínka ho pojistí, když ho vytahuje nad břevno. V 53. minutě Pepa podstoupí souboj u levé brankové čáry, dokonce si položí protihráče a na velkém vápně nachází Resta. Ten rozkýve své vytáhlé tělo a svojí krátkou kličkou, když si kouli přiklepne z pravé na levou, vyřazuje ze hry posledního zadáka a jde proti gólmanovi. I když je již celkem blízko něj, posílá balón kolem něho na zadní tyč – 6:1. (so) A kšiltovky létají. V 62. minutě si Bejk bere balón u naší branky a piluje levou lajnu, až tráva hoří. Po 70timetrovém ronaldovském sprintu posílá krásný míč do vápna, kam si nabíhá Rest, který již poněkud v záklonu posílá svoji hlavičku pouze do středu branky, kde si gólman míč nadvakrát sbírá. V 69. minutě zkouší jeden ze soupeřů zastavit naši rychlou akci rukou, za což mimochodem vidí později žlutou kartu. Sudí správně ponechává výhodu, čehož využívá Bejk, který si navádí kouli z levé strany do vápna. I když je křižován jedním ze soupeřů, zkouší technickou střelou poslat míč na zadní tyč. To se mu sice nepodaří, ale balón zasáhne jeden z protihráčů tak nešťastně, že nachází pouze nabíhajícího Resta, který má před sebou prakticky pouze prázdnou branku – 7:1. (so) Náš snajpr tak dokazuje, že Přeštice jsou jeho oblíbený soupeř. Ze hřiště ale bohužel musí Grunclík, kterého tahá tříslo. Nahrazuje ho Graslík. V 75. minutě jde ze hřiště Bejk, který se v poslední době dostal do velké pohody a svými výkony dělá čest své přezdívce. Na hrací plochu se vrací Víťa. V další minutě se jednomu ze soupeřů daří ladně projít našimi zadními řadami středem hřiště a pouze včasné Sklínkovo vyběhnutí, který mu padá pod nohy, nás ušetří nepříjemností. V 80. minutě zahráváme roh z pravé strany, na který si naskakuje Graslík, jenž svoji hlavičku umísťuje ideálně k pravé tyči. Problém je ale v tom, že u této tyče hlídkuje jeden ze soupeřů, který ani netuší, kterak balón odklonil na další roh. Za další dvě minuty musí ze hřiště Faky, který obdržel v jednom ze soubojů koňara. Ještě si tedy chvíli zahraje Falty. Zápas se již jen dohrává.

Za krásného podzimního počasí jsme v silně záplatované sestavě podali bojovný a zodpovědný týmový výkon, kterým jsme si spravili náladu po minulém marném boji. Bylo vidět, že hráči jdou za vítězstvím, a i když chybělo spoustu základních stavebních kamenů, dnes je lavička dokázala zastoupit. Soupeř kousal hlavně v první půli, kdy se v naší hře vyskytlo několik hluchých míst, ale dokázali jsme najít odpověď na hostující snažení, což utkání rozhodlo. Nyní potřebujeme pouze čas na to, aby se nám, pokud to bude jen trochu možné, uzdravili někteří kopáči, o které bychom mohli konečně rozšířit naše řady. Příště nás čeká Doubravka, která hraje o své bytí a nebytí. Je tedy před námi další obrovsky těžké derby na nepříjemné umělce. Pokud ho hodláme zvládnout, musíme se odrazit minimálně od dnešního výkonu – nezávisle na tom, kolik hráčů bude k dispozici. Tak opět do práce.