23.8.2014 1. kolo KPSD

sestava: Faltus (9), Přibáň (8), Grasl (8), Janda F. (8), Janda V.(8), Milan (9), Lintner (9), Kopač (9), Dušička (9), Spišský (8), Podolník (8)

lavička: Vokhmintsev (7), Konárek (7), Mader (-), Abelovszki (-), Dušák (-), Sklenář (-)

branky: Podolník 2x, Lintner 2x, Konárek

JAKOBY to bylo včera, kdy trenér Dejmek oslavil se svým ansámblem zisk třetího krajského titulu v řadě v kategorii staršího dorostu, a již tady máme nový soutěžní ročník. Jako každý rok se kádr našeho drýmtýmu poněkud změnil. Několik základních pilířů sestavy zůstalo, ale k nim přibylo spousty nových a doufejme, že po úspěchu hladových jedinců. Jaký tým se letos podaří vytvořit – to poznáme až v průběhu sezóny. Každopádně naši kopáči mají před sebou přetěžký úkol, pokud budou chtít navázat na úspěchy předchozích výběrů.

V úvodním kole jsme na domácím hřišti přivítali těžkého soupeře – tým Rokycan. Čekali jsme náročné utkání, kterého jsme se přeci jen obávali, poněvadž jsme neznali ani sílu našeho dnešního soupeře a koneckonců ani svoji. Většina přípravných utkání nám totiž nevyšla zrovna podle našich představ. Trenéru Dejmkovi chybělo z různých důvodů několik hráčů, ale přesto měl z čeho vybírat. Šíře kádru bude hlavně v úvodních 14ti dnech dost důležitá, poněvadž nemilosrdný los nám přisoudil hned pět soutěžních zápasů ve dvou týdnech. Ale pojďme již k utkání samotnému.

Úvod utkání nám vychází na výbornou. Hned ve 2. minutě rychle přecházíme do útoku, když Víťa na levé straně nachází Bejka, který potáhne balón a po chvíli posílá nadýchaný centr do soupeřovy šestnáctky. Tam právě operuje Pody, který cukne svému strážci a jelikož mu letící míč směřuje přímo na hlavu, nemá ani moc potíží trknout kouli do levé šibenice – to vše za dohledu bezmocného soupeřova gólmana – 1:0. (so) V 6. minutě Spíša, který se dnes snad ještě nezastavil, obírá na levé straně jednoho z hostujících zadáků o balón a ihned jej posílá Podymu. Ten se tentokráte s koulí u nohy otáčí, všímá si nabíhajícího volného Dejva, kterému vzápětí příhru adresuje. Náš kapitán je z prostoru velkého vápna neomylný a Podyho nabídku krásně ošetří k levé tyči – 2:0. (so) Hned v další minutě vyrábí soupeřův gólman obrovskou minelu, když míjí lehkou malou domů. Balón se kutálí k zadní tyči, kam sprintuje osamocený Spíša. Je sice již poněkud z úhlu, ale zívá před ním prázdná branka, takže z první zakončuje. K překvapení všech ale hostující brankář napravuje svou chybu, když v poslední chvíli skáče ke své tyči a Spíšovu tutovku na brankové čáře vyráží. Neuběhne ani minuta, opět se tlačíme k soupeřově brance a zkoušíme využít dalšího nedorozumění v hostujících zadních řadách. Balón má na kopačce Pody a před sebou už jen prázdnou branku. Bohužel i jemu kazí radost hostující gólman, který mu znovu na poslední chvíli dokáže skočit do zakončení. Našim hráčům se v úvodních minutách utkání svojí nátlakovou hrou podařilo dokonale zaskočit rokycanské borce. Ti, když se přeci jen poněkud otřepali z počátečního šoku, začali hrozit zejména svými rychlými křídly. Naše obrana je ale zatím velmi pozorná a soupeři dovoluje pouze několik standardních situací, které se nám daří úspěšně vyřešit. Ve 24. minutě poněkud rozhozený soupeřův gólman špatně vykopává od své branky. Balón dostává pod svoji kontrolu Spíša a ihned ho obratem posílá směrem na odkrytou hostující svatyni. Hostující brankář má co dělat, aby kouli dostihl ještě před brankovou čarou, i když naši hráči a smolíček Spíša samozřejmě nejvíce po utkání přísahají, že gólman to přeci jen nestihl a byl nám tedy upřen regulérní gól. V další minutě se nám daří po pravé straně vykombinovat soupeřovy hráče a míč letí po chvíli na opačnou stranu hostující šestnáctky, kam si nabíhá nikým neatakovaný Víťa. Jeho zakončení se ale mění v pomalou přízemní sladkou pokroutku, pro kterou se rokycanskému brankáři stačí pouze sehnout. Hosté pod tlakem vyrábí chyby a náš tým se po pár vteřinách opět dostává do zakončení. První pokus se hostující obraně ještě daří zblokovat, ale balón se odráží ke Spíšovi, který z hranice šestnáctky z pravé strany posílá gólmanovi soupeře svůj krásný táhlý pozdrav. Bohužel koule prolétá pouze pár čísel kolem vzdálenější tyče. Ve 31. minutě není na tahu nikdo jiný než opět Spíša. Znovu krade soupeři na levé straně balón, potahuje ho k brankové čáře, jako bonus si pohraje s jedním ze soupeřů a dává míč pod sebe na nabíhajícího Podyho. Ten na hostující svatyni z levé strany vápna posílá ze svých pětačtyřicítek svůj projektil, který hostující gólman dokáže pouze vyrazit před sebe. U odraženého balónu se nejrychleji ocitá Dejv, který využívá svého důrazu a doklepává volnou kouli do odkryté části rokycanské branky – 3:0. (so) Běží 36. minuta a Spíša ještě zřejmě nemá dost spalování svých tutovek. Míč letí totiž do soupeřova vápna a přímo si hledá našeho smolaře. Spíša poté opět prohrává svůj minisouboj s hostujícím gólmanem, když ho již ležícího zblízka řádně nakouří. Ve 40. minutě sledujeme rychlou akci po Faltyho výkopu, když si balón dokáže ve středu hřiště zpracovat balón Spíša. Následuje zpětná příhra na Víťu, který okamžitě nachází na levé straně rozběhnutého Bejka. Ten potáhne náš kontr a přes jednoho hostujícího nešťastníka posílá přesnou kouli do běhu Podymu, který z první z hranice malého vápna kupodivu trefuje místo u pravé tyče – 4:0. (so) Dvě minuty před přestávkou se míč ještě odráží na hranici hostující šestnáctky, odkud pálí ostrými z první znovu Spíša, ale hostující gólman vytáhne ze svých zásob výborný zákrok, kterým letící kouli boxuje na roh. V první půli jsme byli svědky jednoho z nejlepších výkonů našich týmů z poslední doby. Nátlakovou hrou jsme nutili soupeře k mnoha chybám. Dokázali jsme vyhrávat osobní souboje a to neslo svoje ovoce. Jen ta střelecká produktivita mohla být přeci jen větší.

Do druhé půle bohužel nemůže nastoupit jeden z našich dnešních nejlepších hráčů Spíša, který měl po ruce snad několikery plíce, poněvadž ho tahá sval. Na jeho výkon se tak bude snažit navázat Rest. Soupeř nemá co ztratit, přitvrzuje hru a snaží se přeci jen více tlačit směrem k naší brance. Naši hráči již nejsou tak aktivní – náročný způsob hry z první půle se zákonitě musí někde projevit. Přesto se nám daří odolávat hostujícím nájezdům. V jednu chvíli nám zatrne, když jeden ze soupeřů trefuje Faltyho do jeho zraněného prstu, ale náš gólman je tvrdého ražení a po chvíli pokračuje v zápase, jakoby se nic nestalo. V 62. minutě Bejk ideálně centruje z levé strany na zadní tyč, kde nachází hlavu nabíhajícího Podyho. Ten ale ze tří metrů hlavičkuje přesně do zasahujícího gólmana. V další minutě nás soupeř zle zatlačí před naši branku, když hned několik jeho střeleckých pokusů se nám v poslední chvíli daří zablokovat. V nouzi odkopáváme balón někam do pryč. Na půlce hřiště se ale pozapomíná Rest, který vyhrává osobní souboj s jedním z hostujících zadáků, a zleva vyráží na zteč soupeřovy branky. Natahuje ještě zpoza šestnáctky a jeho přízemní střela levačkou nemůže být snad přesnější, poněvadž nachází kousek místa mezi bližší tyčí a nebrankářsky nohama napřed zasahujícím gólmanem – 5:0. (so) Tímto kouskem hodně otupujeme narůstající tlak soupeře a utkání se pokoušíme dovést do vítězného konce bez nějakých větších komplikací. V 65. minutě navíc Bejk vyjíždí po své levé straně a nachází ve velkém vápně Resta. Ten si ještě stíhá balón zpracovat a pálí na branku. Gólman ale tygřím skokem vyráží prudký míč na roh. O minutu později Podyho střídá Maxim. Hosté poněkud neunášejí aktuální stav utkání a zkoušejí přitvrdit. První žlutou kartu tak vidí jeden z protihráčů, který zezadu nemilosrdně kosí rozběhnutého Dejva. A po jiném nevybíravém zákroku na Lukyho vidí žlutý kartónek další z hráčů soupeře. V 71. spolehlivě hrajícího Graslíka střídá Duši. Za další dvě minuty Lukyho potom Jiří. Utkání je kouskováno střídáním na obou stranách. V 76. minutě Oskar nahrazuje Bejka. V 80. minutě musí ze hřiště jeden z motorů našeho týmu Dejv, kterému se po dalším nevybíravém soupeřově zákroku otevřela rána na loktu. Na hrací plochu se tak vrací Bejk. V 82. minutě střídáme dokonce i gólmany, takže místo Faltyho zkusí udržet nulu Sklínka. Poněvadž začíná hrozit, že si Rest vykoleduje svojí obvyklou porci barevných kartiček, stahuje je trenér Dejmek ze hřiště a posílá místo něj ještě Podyho. Utkání se poté již v poklidu dohrává.

Zápas jsme rozhodli vynikajícím výkonem v první půli, kdy jsme na soupeře doslova vlétli a donutili ho ke spoustě chyb, z nichž některé jsme dokázali přetavit v branky. Všichni hráči do jednoho chodili poctivě do soubojů a tvrdě pracovali po celý zápas. Tempo hry po přestávce zákonitě opadlo, ale to jsme již v zádech měli vcelku pohodlný náskok. Další pozitivní věcí je, že jsme soupeře, který vůbec nepůsobil odevzdaným dojmem, prakticky nepustili do žádné vyložené příležitosti – doufejme, že nově složené obranné řady si budou i nadále ideálně sedat. Po tomto úvodním utkání se na mysl vkrádá obava, abychom vůbec dokázali na dnešní vynikající výkon vůbec navázat. Snad se nebude opakovat historie a nepřipustíme něco podobného jako loňský domažlický výbuch ve druhém kole, který má spoustu hráčů ještě v živé paměti. Již ve středu zajíždíme na umělku do Horšovského Týna, a to není od Domažlic moc daleko! Máme za sebou pouze jediný, byť výborný zápas. Naše úspěchy se ale vždy dostavily až s vyrovnanými výkony bez větších výkyvů, takže první anglický týden pokračuje v Horšáku.