SŠ Plzeň SD - TJ Dynamo ZČE Plzeň 4:1 (2:1)

4.6.2014 26. kolo KPSD

sestava: Faltus (10), Černík (6), Tarhaj (6), Konopík (6), Černý, (7), Foist (5), Spišský (6), Janda (6), Kodar (4), Konárek (5), Podolník (7)

lavička: Nítek (6), Vokhmintsev (-), Trešl (7), Šejba (5), Sklenář

branky: Spišský, Konopík, Podolník, Nítek

Dnes, v předehrávce posledního soutěžního kola, jsme chtěli udělat poslední krok ke splnění našeho předsezónního cíle. Do cesty se nám postavil tradiční soupeř – tým ZČE. Ten přijel se silně omlazenou sestavou, což nám teoreticky mělo hrát do karet. Paradoxně ale hosté podali kompaktnější a soustředěnější výkon než při své podzimní blamáži. Trenér Dejmek udělal v základní sestavě několik překvapivých změn i vzhledem k aktuální marodce, na kterou přibyl další středový motor Lintner. Oproti tomu se k týmu připojil Nítek, kterého nakopnutá pata již tolik netrápila. Nechtěli jsme nic nechávat náhodě posledního kola a chtěli jsme každopádně urvat potřebné tři body.

Do utkání se nám daří vkročit vpravdě ideálně. Spíša si ve 3. minutě sebírá balón ve středu hřiště, a poněvadž se před ním najednou všichni rozestupují, nekouká nalevo napravo a sype si to k soupeřově šestnáctce. Z nějakých 20ti metrů poté vypouští žihadlo. Umístěná střela skočí ještě před zasahujícím gólmanem a končí u jeho levé tyče – 1:0. (so) Rychle získané vedení nás mělo uklidnit a možná by se tak stalo, kdyby v 6. minutě Pody nezabil svoji první tutovku. Balón se po několika odrazech dostává s trochou štěstí na levou stranu malého vápna, kde právě zevluje náš pozapomenutý střelec. Bohužel v jasné pozici zcela sám před statickým gólmanem dává vzpomenout na kralovické trápení. Prostě zavře oči a razítkuje brankáře. A začíná velká marnost, která je umocněna situací v 15. minutě. Hosté zahrávají standardní situaci, a i když dlouho dopředu signalizují způsob rozehrávky, hroch zívá rychleji, než reagují naši kopáči. Soupeř lehce dloubne balón přes naši zeď nabíhajícímu kumpánovi, který se hrne do vápna. Přestože naši zadáci mají k míči blíže, do těchto chvil zůstává záhadou, kterak mohli jasnou kouli při snaze ji odkopnout, minout. Falty se poté zřejmě až příliš spolehne na své zadáky a nechává míč za sebou. Důrazný soupeř tak nemá nejmenší problém trefit naši prázdnou branku – 1:1. :-@ V 18. minutě vidí jeden ze soupeřů žlutou kartu za zbytečné zajetí do Víti ve středu hrací plochy. Obdržená branka silně otřásla naším sebevědomím a z našich kopaček úplně mizí lehkost a kvalitní přihrávky. Těžko se dostáváme před hostující šestnáctku natož do ní. Ve 25. minutě navíc hosté hrozí znovu. Krásně si nás podávají před naším vápnem a jeden ze soupeřů vniká po chvíli s balónem na noze do naší šestnáctky. Naštěstí jeho zakončení je příliš zbrklé a koule prolétá pár čísel nad břevnem naší svatyně. V 33. minutě zkouší trenér Dejmek oživit hru prvním střídáním. Ze hřiště jde fantóm minulého zápasu Rest a místo něj jde hned zahrávat nařízený roh z pravé strany Bejby. Ten kope v krátkém sledu hned rohy tři a až při tom třetím v pořadí letí do vápna povedený centr, který se nám daří zužitkovat. K balónu se dostává jako první Kono, jehož hlavičku si jeden z hostujících hráčů sráží do vlastní sítě – 2:1. (so) Kdo by poté očekával z naší strany kvalitnější hru, dost by se spletl. Naši hráči si nevěří, hrají „jakoby“ pod dekou, soubojů se účastní pouze alibisticky a to je voda na mlýn snaživých hostujících mladíků. Ve 41. minutě další z hráčů soupeře přehání svůj důraz a jeho žlutý faul odnáší znovu otloukánek Víťa. Za další dvě minuty zahráváme standadku z větší vzdálenosti a míč letí do hostujícího vápna. Balón se dostává k Čendovi, ale do jeho až příliš rozvážného pokusu mu v poslední chvíli vletí jeden ze zadáků a je z toho pouze roh. Bohužel po jeho rozehrání je tady krátce před pauzou situace, která trenéra Dejmka nenechává vůbec klidnou, a její dozvuky se z naší kabiny za pár minut pěkně nesou celým areálem. Vzadu totiž zůstává pouze Sešívka, jehož hlavně Kóďa nechává na holičkách, a když přicházíme o balón, okamžitě je tady akce dvou hostů na našeho osamoceného zadáka. Protihráči se ideální příhrou zbavují poslední překážky a od poloviny hřiště postupuje hostující tykadlo samo na Faltyho. Tomu poté musí naši taktici líbat kopačky, poněvadž Falty fantastickým zákrokem vykopává soupeřovu přízemní střelu na rohový kop. O jednom z klíčových okamžiků dnešního zápasu se poté trenér Dejmek neopomene v poločasové pauze zmínit několika dobře míněnými větami. Postávající a posedávající fanoušci jsou poté svědky další z památných koučových exhibicí, kdy trpělivě a otcovsky upozorňuje na chyby, kterých se naši hráči dnes dopouštějí. Když sklenáři urychleně vyměnili popraskané tabule skla u oken v naší šatně, šlo se na druhý poločas.

Hned ve 47. minutě dobíhá Pody balón u levé brankové čáry a posílá ho před hostující branku. Tam je u míče sice dříve než gólman soupeře Bejby, ale hlavou ho pouze lehce tečuje těsně kolem pravé tyče. V 52. minutě mátožného Kóďu střídá Ovečkin. V 55. minutě zahrává přímák z levé strany Pody. Ten posílá balón přímo na gólmana, který ale tvrdou střelu neudrží ve svých rukavicích. Tentokráte jsme sice u odražené koule včas, ale naši hráči jsou nedůrazní až laxní a v jasné pozici nedokáží míč doklepnout do odkryté části branky. V 62. minutě nám ale jeden z hostujících hráčů nabíjí na smeč, když neudrží nervy na uzdě, neodpustí si několik až příliš kritických poznámek směrem k hlavnímu arbitrovi, a po své druhé žluté kartě již míří předčasně pod sprchy. Po tomto dalším klíčovém okamžiku se sice naše hra rapidně nezlepšuje, ale soupeř se začíná více soustřeďovat na obranu a přestává hrozit svými občasnými útočnými výpady. V 65. minutě Spíša využívá nepatrného zaváhání hostujících zadáků, když předskakuje jednoho ze soupeřů, bere mu kuličku a přiťukává ji do běhu Podymu. Ten si z levé strany navádí balón na střed hřiště, a i když se zdá, že jde hned do dvojice protihráčů, je rychlejší a z hranice velkého vápna umísťuje svoji technickou střelu krásně k pravé tyči – 3:1. (so) Přeci jsme poněkud klidnější – ne tak trenér Dejmek, kterého naši hráči každou chvíli provokují špatným řešením některých situací. No a Vláďa jde za dvě minuty ze hřiště, místo kterého vbíhá rozpohybovat naši hru Trešlík. V téže minutě Pody zahrává další kvalitní přímák z levé strany na přední tyč. Gólman balón opět pouze vyráží před sebe přímo k číhajícímu osamocenému Čendovi. Ten má před sebou pouze zívající branku. Jaké je naše překvapení, když míč z jeho kopačky míjí o metr levou tyč hostující branky. Jak se později ukáže, měla být nařízena penalta, poněvadž gólman trefuje Čendu špičkou kopačky pod koleno, čímž hrubě ovlivňuje střelecký pokus našeho nešťastného zadáka. Čendovi naše lavička zkrátka tentokráte spílala neoprávněně. A poněvadž Čenda se za soupeřovou brankou stále nezvedá, na hřiště vbíhá Rest. V 75. minutě si Trešlík na pravé straně pohraje s jedním ze soupeřů, nasadí k trháku a posílá nadýchaný balón do vápna. Tam si krásně vybírá prostor Bejby, ale v jasné situaci hlavičkuje pouze metr vedle vzdálenější tyče. Za dvě minuty si pouští pusu na špacír Rest a vidí v rukou sudího žlutou kartu. Uběhnou další dvě minuty a Rest přichází lacině o balón. Ve snaze napravit svoje zaváhání se chystá drsně přerušit soupeřův postup. Naštěstí ho předejde Trešlík, takže žlutou kartu vidí za svůj zákrok on. Místo šílence Resta, který pouze se štěstím unikl potrestání, jde okamžitě na hrací plochu již ošetřený Čenda. V 82. minutě se Pody probíjí středem hřiště, svojí příhru poté adresuje na pravou stranu nabíhajícímu Bejbymu, který se konečně prosazuje tvrdou střelou z vápna na zadní tyč a přibližuje tak náš tým k velkému úspěchu – 4:1. (so) V další minutě poněkud kulhající Bejby ještě nachází ve vápně Trešlíka, který ale pálí z pravé strany pouze do gólmana. Bejbyho, kterému se opět ozvala nakopnutá pata, střídá Maxim. V poslední minutě kope soupeř po netaktickém Víťovo faulu přímák z nějakých 18ti metrů. Svůj pokus ale posílá pouze nad Faltyho branku. A je to tady!

Po dnešním zápase je jasné, že jsme dosáhli potřetí v řadě na titul krajských přeborníků staršího dorostu. Dnes se ukázalo, že udělat ten poslední krok je vždy nejtěžší. Rozhodně jsme nehráli náš nejlepší fotbal. Byli jsme ustrašení a báli se něco udělat s míčem. Hráči věděli, že dnes nepodali optimální výkon – proto také nenásledovala žádná velká oslava. Nemá cenu se ale zbytečně babrat v dnešním utkání. Bolelo to, ale potřebné body jsme dokázali vydolovat. Nyní již s jistotou titulu by nám slušelo důstojně odehrát poslední zápas v Klatovech a je určitě v našich silách i toto těžké utkání zvládnout, abychom se patřičně naladili na večerní stylové posezení, kde bude dost času celou letošní sezónu patřičně zhodnotit. Již nyní je ale potřeba našim hráčům vyslovit velké poděkování za předváděné vyrovnané výkony v celé sezóně a za to, že dokázali navázat na předchozí úspěchy našich minulých drýmtýmů. Tak se pojďme v Klatovech rozloučit s letošním ročníkem jaksepatří na staronové přeborníky – naší poctivou hrou.

(h5)(h5) (h5)(h5) (h5) (h5)(h5)(h5)(h5)(h5)(h5)(h5)(h5)(h5)(h5)(h5)(h5)(h5)(h5)(h5)(h5)(h5)