31.5.2014 24. kolo KPSD

sestava: Faltus (9), Černík (9), Tarhaj (9), Konopík (9), Janda (8), Foist (9), Lintner (9), Spišský (8), Kodar (8), Vokhmintsev (8), Podolník (8)

lavička: Černý (8), Konárek (9), Dušička (7), Trešl (8), Přibáň (-), Filipovský

branky: Konárek 3x, vlastní, Černík, Kodar, Foist

Letošní sezónu končíme anglickým týdnem, do kterého jsme se zakousli dnes v Přešticích. Na místním pažitu se nám v minulosti ne vždycky dařilo. Letos se ale domácí tým pohybuje spíše v dolních patrech krajského přeboru. Do utkání jsme tedy vstupovali v roli velkých favoritů. Oproti minulému zápasu mohl trenér Dejmek již počítat se zázračně uzdraveným a opáleným Faltusem a oproti všem předpokladům byl navíc připraven alespoň několik minut odehrát po několikazápasovém půstu Trešl. Bohužel na druhé straně jsme v minulém utkání přišli o Kopače, kterého do autobusu nepustilo zraněné koleno. Navíc nám zatrnulo, když při předzápasovém rozcvičení sejmul Maxim Kóďu. Při jednom úkonu se naši kopáči měli navzájem vyhýbat – no a Maxim prostě neuhnul. Na Kóďův nos sice poté nebyl pěkný pohled, ale náš zocelený záložník překonal bolest a do zápasu nastoupil. Doufejme pouze, že půjde snad jen o naražený čichový orgán a obličejová maska narychlo objednávaná od Petra Čecha nebude potřeba. Všichni jsme věděli, co je v sázce a za krásného slunečného počasí jsme šli udělat další krůček k našemu snu.

Zápas začínáme aktivní hrou a balón držíme po většinu času na našich kopačkách. V 5. minutě prchá po levé straně Pody, dostává se až do vápna a poněvadž je u míče dříve než vybíhající gólman, daří se mu ho přehodit. Balón letí obloučkem před branku, kam letí Vláďa. Je sice obtěžován jedním ze zadáků soupeře, ale větším problémem je ztráta jeho rovnováhy. Balón v poloze ležmo dostává pod svoji kontrolu, ale když ho chce doťuknout do opuštěné branky, pouze ho lehce lízne a pomalou kouli tak domácí gólman stačí doběhnout a pokrýt přímo na brankové čáře. V další minutě Pody schovává svoji střelu z levé strany domácí šestnáctky za jednoho z protihráčů a brankář má plné ruce práce, aby nebezpečný pokus vyprstil od své pravé tyče alespoň na roh. Ten zahrává právě Pody a povede se mu vpravdě ideální věc. Od rohového praporku letí prudký balón na přední tyč, kde Čenda vytváří obrovský tlak na jednoho ze soupeřů, který nemá jinou možnost než si nebezpečnou kouli trknout ke své bližší tyči – 1:0. (so) Tato sice vlastní ale přesto branka je logickým vyústěním našeho úvodního tlaku a zodpovědného vstupu do utkání. V 8. minutě vymýšlí Pody pěknou ulici středem hřiště na Maxima, jehož pokus gólman vyráží do pole přímo k dobíhajícímu Kóďovi. S jeho dorážkou si domácí brankář ale také dokáže poradit, když ji konečky prstů posouvá nad břevno své branky. Běží 14. minuta a náš tým je stále v soustavném tlaku. Po jednom z našich rohů se balón odráží až na polovinu hřiště k osamocenému Dominovi, který posílá ideální nadýchaný centr na pravou stranu. Poněvadž jeden ze zadáků míč podskočí, za ním číhající Čenda na nic nečeká, cizelérsky si zpracovává kouli a následně prostřeluje vše, co mu stojí v cestě – 2:0. (so) V 17. minutě jsme svědky nejkrásnější akce dnešního zápasu, kterou si historici troufnou přirovnat snad jen k památnému sólu Maradony ve čtvrtfinále MS v roce 1986. Bohužel dnes tomu chyběla jen ta gólová tečka. Soupeřův odkop si zpracovává na polovině hřiště Čenda, kterému po vstřelené brance narostla křídla. Balón si okamžitě doslova přilepí na kopačku, na cestě do domácího vápna v neuvěřitelné rychlosti postupně dělá z několika domácích hráčů statisty (zlí jazykové později tvrdí, že jich bylo něco málo přes čtrnáct) a nakonec má před sebou pouze samotného vybíhajícího gólmana. Tomu dělá kličku na pravou stranu, ale na to, aby lépe umístil balón, už zřejmě nemá sílu. Prázdnou branku míjí o pár čísel. Každopádně srdce nezaujatého fanouška plesá. Ve 24. minutě pěkně kombinujeme ve středu hřiště a dostáváme míč až na hranici malého vápna. Tam jsou dokonce hned dva naši hráči zcela neobsazeni. Bohužel Maxim, který si balón krade pro sebe, trestuhodně promáchne. Míč soupeř okamžitě posílá dopředu, kde Domino po špatném zpracování přerušuje následný soupeřův postup žlutým faulem. Ve 27. minutě jeden z domácí zadáků v poslední chvíli přerušuje pár čísel před vápnem Kóďův pokus o zakončení. Nařízenou standardku ze zajímavé pozice ale Pody posílá pouze do postavené zdi a poté si svoji frustraci vybíjí dalším žlutým faulem na jednom ze soupeřů. Máme viditelně více ze hry, Falty musel zasahovat pouze proti jedné střele ze střední vzdálenosti, ale chtělo by to přidat další branku. Naše přání se nám plní ve 34. minutě. Kóďa má dnes i přes svůj zdravotní handicap velkou chuť do hry a daří se mu vystihnout jednu ze soupeřových rozehrávek. Předskakuje hráče soupeře, navádí si balón na levou stranu domácí šestnáctky a pálí k bližší tyči. Koule před místním gólmanem nepříjemně skočí a ten si na ni již pouze lehce sáhne – 3:0. (so) Po vstřelené brance střídá Maxima Rest, který zatím netuší, jaké šílenství rozpoutá zejména ve druhé půli. Hned v další minutě utínáme veškeré pochybovače, kteří ještě pomýšleli na návrat domácího týmu do zápasu. Ihned po rozehrávce ze středového kruhu vytváříme na domácí hráče velký tlak, kterému nelze odolat. Jeden z místních chasníků posílá křížnou příhru přímo na nohu rozběhnutého Vládi. Ten se po pár krocích ocitá v šestnáctce soupeře a před sebou má pouze vybíhajícího domácího gólmana. Poučen z minulého zápasu, posílá kouli mimo jeho dosah – 4:0. (so) Ve 37. minutě kombinujeme před soupeřovým vápnem. Dejv posílá krásný balón do běhu Víťovi, který si to namíří do šestnáctky soupeře. Jeho následný pokus z levé strany o obstřelení brankáře mu nevychází pouze o pár čísel. Domácí gólman konečky prstů tečuje umístěný pokus na svoji levou tyč a vzápětí dostává odraženou kouli pod svoji kontrolu. Ve 41. minutě posílá jeden nespokojený domácí kopáč sudího někam do ženských pohlavních orgánů, ale ten nejeví zájem splnit mu jeho přání a ukazuje mu pouze kartu žluté barvy. První poločas tak dohráváme v klidu se zaslouženým vedením v zádech.

V 50. minutě dnešního tvrďáka Kóďu střídá Sešívka, který nastupuje pod velkým tlakem. Jeho klub srdci nejbližší totiž dnes hraje zápas roku o udržení se mezi prvoligovou elitou. V další minutě kope Pody roh z levé strany. Balón letí do malého vápna, kde způsobem svým vlastním podstupuje jeden ze soubojů se soupeřem Rest, aby clonil gólmanovi. To se mu opravdu daří a navíc ještě tečuje letící kouli tak šikovně, že ta proklouzne brankáři přes prsty až do sítě – 5:0. (so) V 60. minutě nervózní Sešívka po ztrátě balónu přerušuje nástup jednoho z protihráčů žlutým faulem. V následné minutě postupujeme po pravé straně. Čenda prostrkává balón Podymu, jehož tvrdou střelu zprava ale domácí gólman dokáže vyrazit ke své pravé brankové čáře. K odražené kouli se jako první dostává Rest, který ji dostává pod svoji kontrolu. Protože brankář očekává příhru před svoji branku, dělá si úkrok doleva a poněkud odkrývá svoji přední tyč. Na to zřejmě čeká starý lišák Rest a takřka z nulového úhlu nachází skulinu mezi tyčí a gólmanem – 6:0. (so) V 63. minutě lehce nakopnutého Vláďu střídá natěšený Trešlík, který dlouhých pět zápasů kvůli zranění pauzíroval. Za další minutu posílá Čenda nadýchaný centr z pravé strany na hranici malého vápna. Tam se do výšky vyšponuje Rest a hlavičkuje koníčkem pouze do středu branky, kde připravený brankář stahuje balón do svého koše. Hattrick se tak zatím odkládá. V 66. minutě viditelně pobledlý Kono, na kterého najednou něco sedlo, musí ze hřiště a nahrazuje ho Bejk. V 70. minutě korunuje svoje dnešní fantastické představení Rest. Nejdříve vyzývá svojí ideální ulicí středem hřiště Bejka, aby zaskóroval. Ten ale sám před brankářem selhává, když mu chce zahrát na housle. Míč končí ale bohužel pod tělem zasahujícího kýpra. Když Rest vidí, že spoluhráč nesplnil jeho očekávání, bere vše na sebe. Okamžitě narušuje domácí rozehrávku a obírá hráče soupeře o balón. Po několika krocích natáhne z hranice velkého vápna a svojí levačkou ideálně obstřeluje brankáře k levé tyči – 7:0. (so) Kompletuje tak svůj nečekaný hattrick, čepice zaplňují hrací plochu a ještě pro jistotu ukazuje směrem k naší lavičce, že do tří se již počítat naučil. V 75. minutě se ve své další velké šanci ocitá Bejk, když po Podyho ulici se znovu ocitá opět sám před gólmanem, ale ten mu zmenšuje střelecký úhel a Bejkovu střelu se mu podaří vykopnout. Místo Podyho jde poté nasát atmosféru Příba. Čenda už toho v ostrém sluníčku má také plné zuby a v 78. minutě přepouští místo Maximovi. Za další dvě minuty je na tahu opět naše útočná dvojice Rest – Bejk. První jmenovaný využívá opět jedno ze zaváhání domácí obrany a zkouší z levé strany obstřelit gólmana na zadní tyč. Ten se ale vytasí výborným zákrokem a vytahuje Restův pokus na druhou stranu malého vápna. Tam k vyraženému balónu dobíhá Bejk. Je sice již poněkud z úhlu, ale z jeho dorážky šlo vytěžit určitě více než jen pouze nakouřit pravou tyč domácí branky z pěti metrů. Dnes mu zkrátka není souzeno. V 83. minutě vidí ještě jeden ze soupeřů žlutou kartu, když zezadu přišlápne Příbu. V 85. minutě vidíme zřejmě poslední zajímavou situaci dnešního zápasu, když Sešívka natáhne z levé strany z nějakých 25ti metrů a pošle pozdrav domácímu gólmanovi. Ten s vypětí všech sil vyráží kouli, která se snáší k jeho levé tyči, alespoň na roh.

Dnes jsme byli pány na hřišti prakticky po celý zápas a oproti minulému týdnu, kdy jsme se moc nepotkali s koncovkou, dokázali jsme se dostat do trháku hned v první půli. Domácí moc nezlobili, ale to bylo způsobeno naší zodpovědnou a aktivní hrou po celé utkání. Hráči dnes soupeře nutili k chybám a podali nadprůměrný výkon. Zbývá nám udělat poslední nejtěžší krok. Samozřejmě, že vykročit pravou nohou chceme hned ve středeční předehrávce proti těžkému rivalu ze ZČE. I když se našemu soupeři letos moc nedařilo, nemůžeme očekávat, že se bude chtít účastnit našich oslav. Rozhodně se náš příští soupeř bude chtít revanšovat za nepovedený domácí podzimní zápas. Musíme k tomuto utkání přistoupit nanejvýš zodpovědně, ale s veškerou pokorou, poněvadž jakékoliv podcenění se nám může setsakramentsky vymstít. Takže poctivá regenerace, příprava a půjdeme znovu na to.