SŠ Plzeň SD - TJ Sokol Kralovice 3:1 (1:0)

24.5.2014 23. kolo KPSD

sestava: Sklenář (7), Černík (7), Tarhaj (8), Konopík (7), Janda (7), Foist (6), Lintner (9), Kopač (7), Kodar (7), Spišský (6), Podolník (8)

lavička: Černý (7), Vokhmintsev (7), Konárek (7), Dušička (7), Filipovský

branky: Podolník 2x, Lintner

Máme za sebou předposlední utkání na domácím trávníku. V dnešním sobotním dopoledni jsme přivítali štiku letošního krajského přeboru – nováčka z Kralovic. Pokud jsme se nechtěli dostat pod ještě větší tlak, museli jsme tento zápas zvládnout. Bohužel jak se blíží konec soutěže, nějak se nám začíná zaplňovat marodka. Oproti minulému zápasu trenér Dejmek nemohl počítat s dalšími marody – Faltusem, Nítkem a Šejbou, což mu určitě dělalo nepříjemnou čáru přes rozpočet. Náš dnešní soupeř na tom byl ale zřejmě podobně, ne-li hůře. Kralovice přijely pouze s jedním maníkem do pole navíc. Každopádně jsme si věřili a v celkem příjemném počasí jsme mohli začít hrát.

Od úvodního hvizdu jsme viditelně aktivnější a začínají přicházet ne zrovna malé příležitosti. Ve 3. minutě se k odraženému balónu dostává Pody a postupuje z levé strany na soupeřovu branku. V jasné šanci zkouší obstřelit vybíhajícího gólmana na zadní tyč, ale pro jistotu přeci jen pár čísel přidá, takže míč prolétá kolem tyče do autu. V 6. minutě je na balónu opět Pody, tentokráte na pravé straně. Daří se mu neposednou kouli zpracovat, udělat pár kroků zpět a vzápětí již centruje na hranici malého vápna. Na zadní tyč si nabíhá Kóďa, který zkouší doklepnout letící nabídku ve skluzu do opuštěné branky soupeře. Bohužel má nějaký prasklý výplet, poněvadž nádherný míč vůbec nezasahuje. V 10. minutě letí balón za hostující obranu a prakticky nikdo nejeví žádný zájem ho dostihnout – tedy až na Spíšu. Soupeřův gólman ke všeobecnému překvapení zůstává přibitý na brankové čáře, i když by to měl k letícímu míči pravděpodobně blíže než naše sprintující tykadlo. Spíša má tak spoustu času, aby s koulí u nohy dosupěl až do malého vápna a následně předvedl neuvěřitelnou věc. Brána jako vrata, statický brankář na čáře, náš borec zavírá oči a zblízka trefuje opravdu přesně – samozřejmě soupeřova gólmana. Asi se chtěl až příliš podobat některým hráčům plzeňské Viktorky při nedávném pohárovém finále. Jak se ale za pár minut ukáže, v našem týmu jsou i jiní borci, kteří mu svou exhibicí přinejmenším dokáží šlapat na paty. Následný roh posílá Pody na zadní tyč, kde se do balónu zkouší opřít Vláďa. Jeho pokus je sice přesný, ale zase postrádá razanci, takže ho jeden ze soupeřových hráčů dokáže v poslední chvíli vykopnout z brankové čáry. V 18. minutě se ocitá v další obrovské šanci Vláďa, když jde z pravé strany sám na gólmana, ale svoji střelu z hranice malého vápna zkouší vcelku nesmyslně cpát k bližší tyči, kde trefuje brankářovu nohu. Míč se odráží před branku, kde operuje Pody, ale i on v jasné příležitosti trefuje pouze střed branky a v ní koš připraveného gólmana. Ten jakoby naše střelce snad zhypnotizoval, poněvadž ho prakticky každý náš pokus trefuje. To se potvrzuje i ve 23. minutě, kdy Pody zahrává přímák z pravé strany. Jeho krásný centr letí do středu malého vápna, kam si nabíhá nehlídaný Dejv, ale jeho hlavička končí opět přesně v koši překvapeného brankáře hostujícího celku. Ve 28. minutě kopeme přímák z nějakých 25ti metrů. Podymu se standardky dnes daří a i tato není výjimkou. Balón z jeho kopačky letí k pravé tyči, ale tentokráte si hostující gólman musí vypomoci výborným zákrokem, když tygřím skokem tvrdou střelu vyráží do pole. K dorážce se již nedostáváme. Většinu času se balón pohybuje na soupeřově polovině. Naše hra snese přísná měřítka, ale neskutečně nás sráží naše neproměněné příležitosti. Když se zdá, že poněkud ustupujeme ze svých pozic, je tady Dejv, aby svůj tým vytáhl z bryndy. Ve 38. minutě náš špílmachr přebírá balón ve středu hrací plochy, udělá s ním několik rychlých kroků a pálí z nějakých 20ti metrů. Na jeho tvrdou a umístěnou střelu k levé tyči tentokráte hostující gólman nemá šanci dosáhnout – 1:0. (so) Konečně někdo, kdo nehledal ve svém zaměřovači brankáře. V první půli předvádíme spoustu pěkných rychlých akcí, ale dojíždíme na svoji vysloveně tragickou koncovku. I když soupeř naši branku zatím vůbec neohrozil, je to stále pouze o gól a stát se může cokoliv. Pokud budeme po přestávce pokračovat v naší aktivní hře, vítězství bychom si neměli nechat ujít.

Bohužel ve druhé půli již nejsme tak pohybliví – zřejmě nás první část zápasu stála více sil, než jsme si byli ochotni přiznat. Stále sice máme balón častěji na našich kopačkách, ale pouze po kralovickou šestnáctku. V 55. minutě vyrábíme postupně na naší pravé straně několik po sobě jdoucích chyb, kdy balóny pouze odkopáváme do autu. Poslední míč letí již do naší šestnáctky, kde jsou najednou hráči soupeře důraznější a dostávají se do zakončení. První hostující střelecký pokus ještě Sklínka dokáže alespoň vyrazit před sebe, ale u balónu je bohužel nejdříve další ze soupeřů, který ho nekompromisně opírá o spodní stranu břevna naší branky – 1:1. :-@ Jediná minuta nesoustředění a je tady obrovská komplikace. Na kopačky našich kopáčů se viditelně začíná vkrádat nervozita, zatímco hostům narostlo sebevědomí, a i když se soustřeďují více na obrannou činnost, jejich občasné výpady nás vyvádějí z rovnováhy. To, co jsme si dovolili v první půli, nám nyní najednou nevychází. Místo povzbuzování jsou na hřišti občas slyšet až příliš kritická slova. V 57. minutě zkouší trenér Dejmek jednak zklidnit emoce a jednak posílit naše útočné vozby. Stahuje Víťu a na hřiště posílá Bejka, kterýžto kralovický patriot má o motivaci určitě postaráno. Bohužel za dalších pár minut Kopy naší lavičce signalizuje, že má potíže s kolenem. Nevypadá to vůbec dobře a tak na plac vbíhá Sešívka. V 65. minutě Kóďu střídá Maxim. Za další dvě minuty posílá do soupeřovy šestnáctky dlouhý centr Domino a v dalším okamžiku dokonce zvedá ruce nad hlavu – předčasně. Pody zády k brance totiž hlavičkuje pouze do levé tyče hostující branky. V 70. minutě dalším střídáním hodláme posílit náš útok, když Čendu střídá Rest a zariskujeme hrou na tři obránce. V další minutě je ale vše jinak. Máme možnost přímého kopu z nějakých 25ti metrů. Trenér Dejmek z lavičky svým typickým způsobem udílí pokyny: “Rozšiřte zeď!!!“ A jeho svěřenci poslouchají. Zajímavé je, že zmíněnou zeď rozšiřují z obou stran – zřejmě nějaký nový signál. Tak ne – kouč se chytá za hlavu, takže někdo na hřišti zřejmě moc přemýšlí. Každopádně na tahu je Pody. Ten nejdříve nechá svého spoluhráče přeběhnout balón, aby ho poté nasměroval ideálně k levé tyči – 2:1. (so) Do této chvíle jsme si ve druhé půli prakticky nedokázali vytvořit zajímavější příležitost, ale po jediné zdařilé standardce znovu zvedáme hlavy. Běží 76. minuta a Rest možná z pravé strany centruje, možná zkouší zaskočit hostující gólmana. Jeho padající list se snáší na zadní tyč, ale brankář ho konečky prstů přeci jen dokáže vytěsnit mimo své tři tyče. Bohužel v příštím okamžiku po svém zákroku lehce dezorientovaný hlavou naráží do své pravé tyče. Náraz je slyšet až u laviček, takže tady máme ošetřování a do branky musí jít hráč z pole. Pouze doufejme, že soupeřův démon, který měl dnes ve svém těle snad magnet, bude v pořádku. Po chvíli se znovu hraje a Pody se dostává po levé straně do vápna. Radost mu ale kazí svým včasným vyběhnutím nový ochránce soupeřovy svatyně, když jeho pokus vykopává do hřiště. V 82. minutě dostáváme po rychlém výpadu balón za soupeřovu obranu. Do šestnáctky soupeře sprintuje Maxim, který je sice u míče blíže, ale místo jeho doťuknutí podél vybíhajícího brankáře volí hrubou sílu. Jeho rána trefuje samozřejmě gólmana, od kterého se koule odrazí zpátky do Maxima a od něj vedle levé tyče hostující branky. V 85. minutě se Vláďa znovu utápí v kličkách a trenéru Dejmkovi dochází trpělivost. Vláďa se pakuje a místo něj se na hrací plochu vrací Kóďa. Za další dvě minuty svému koučovi nadzvedne mandle Sešívka, kdy již poněkolikáté v dnešním utkání přímo před naší lavičkou špatně hází aut. Vyslouží si tak místo na lavičce, které mu uvolňuje Víťa. Asi tušíme, nač bude zaměřen individuální trénink našeho zástupce Tribuny SEVER. V poslední minutě, když hosté vrhají všechny síly do útoku, víceméně z nouze odkopáváme balón. Ten si dobíhá po levé straně Maxim, pádí s ním až k brankové čáře a posílá ideální míč na zadní tyč, kam stíhá dokvačit Pody, který ho doklepává do odkryté branky soupeře – 3:1. (so) Chvíli poté sudí končí dnešní zajímavé utkání.

Zápas jsme si sami zkomplikovali, když jsme nebyli schopni proměnit ani ty nejvyloženější příležitosti. Námi předváděná hra v první půli se musela líbit, ale ta produktivita. Po přestávce se nám již nedařilo navázat na předchozí aktivní hru. Hosté nás potrestali jedinou akcí. Naštěstí blamáž odvrátila Podyho standardka. Budiž to obrovským poučením do zbývajících zápasů. Příště nás sice čeká tabulkově slabší soupeř, ale pokus k zápasu nepřistoupíme zodpovědně a soustředěně, můžeme se ocitnout v podobné ne-li horší situaci než dnes. Navíc bude potřeba vyrovnat se s narůstající marodkou. Doufejme, že někteří marodi se dají do pořádku. Poslední kroky bývají ty nejtěžší – my je ale udělat chceme.