17.5.2014 22. kolo KPSD

sestava: Faltus (9), Černík (9), Tarhaj (9), Konopík (9), Spišský (9), Foist (8), Lintner (9), Kopač (-), Kodar (7), Nítek (7), Podolník (7)

lavička: Šejba (7), Černý (9), Vokhmintsev (8), Konárek (8), Janda, Sklenář (bez kontaktu s balónem)

branky: Lintner 2x, Spišský, Kodar

Minulý víkend se nám podařilo zvládnout přetěžký zápas proti našemu nejbližšímu pronásledovateli – ambicióznímu týmu Doubravky. Dnes bylo na nás, abychom tento úspěch potvrdili na hřišti nebezpečných Horažďovic. Po pravdě řečeno, před dnešním soupeřem jsme měli velký respekt, poněvadž výsledky jeho domácích utkání mluví za vše. I když někteří hráči se v současné době potýkají s různými zdravotními problémy, měl trenér Dejmek tentokráte k dispozici vyjma dlouhodobě zraněných Trešla se Žipajem prakticky všechny členy kádru staršího dorostu. Počasí nám dnes moc nepřálo, ale s mokrým trávníkem se musela vypořádat obě mužstva. V pěkném areálu ale za chladného počasí jsme tedy mohli jít na věc.

Na začátku zápasu mají balón na svých kopačkách spíše domácí hráči. Náš tým se pouze zvolna dostává do provozní teploty. Falty tak musí za vzduchu několikrát stáhnout centrované balóny, ale poněvadž mu lepí, dodává svým spoluhráčům pořádnou porci jistoty. Do první větší příležitosti se ale dostáváme my, když v 8. minutě si Pody na pravé straně nadvakrát zpracovává balón a posílá na domácí branku přízemní střelu, kterou gólman vyráží na roh. Obraz hry se pomalu mění a patnáctou minutou začínáme náš nejlepší úsek tohoto mače. Spíša na levé straně přebírá kouli, a poněvadž má najednou před sebou spoustu prostoru, pokračuje ve svém samostatném postupu. Jeho spoluhráči mu ideálně odklánějí soupeře a Spíša si míč navádí na střed hřiště. Protože náš levý bek po chvíli neví co s balónem, natáhne a z nějakých 25ti metrů posílá na domácí branku svůj pozdrav. Letící projektil tečuje jeden z místních zadáků tak nešťastně, že míč začne divoce rotovat a svoji ladnou trajektorii zakončí u levé tyče ponad marně zasahujícím domácím gólmanem – 1:0. (so) Spíša si tak svoji premiérovou sezónní trefu schoval až na dnešní zápas, a že byla obrovsky důležitá, ukazují již okamžiky příští, poněvadž náš tým neskutečně nabudila. Již v další minutě máme možnost přímého kopu z pravé strany. Balón si staví Bejby s Podym, aby první jmenovaný vzápětí poslal ideální balón do domácí šestnáctky. Na hranici malého vápna se najednou zjevují hned dva naši hráči, na které domácí obrana zcela trestuhodně zapomněla. Dejv má zčistajasna spoustu času, aby svoji hlavičku nasměroval přesně k levé tyči – 2:0. (so) Do třetice všeho dobrého a v následující minutě okamžitě nalezeme na poněkud vykolejeného soupeře. Na pravé straně Vláďa podstoupí tvrdý souboj s jedním z protihráčů, ze kterého vychází jako vítěz a dokáže ještě odcentrovat od pravé brankové čáry na zadní tyč. Do tohoto prostoru si nabíhá na začátku zápasu podivuhodně aktivní Kóďa a proti jeho koníčku je místní čapák bez šance – 3:0. (so) Během tří minut tak stavíme poctivé základy našeho dnešního úspěchu. A může být ještě lépe. Za další dvě minuty podnikáme rychlý brejk, na jehož konci vidíme pěknou ulici na pravou stranu Bejbymu. Ten po pár krocích pálí na branku, ale domácí gólman jeho střelu vyráží do pole znovu k našemu střelci. Do jeho druhého pokusu ale již dokáže vpadnout jeden ze zadáků, takže je z toho pouze roh. Ve 24. minutě proniká Pody po levé straně a od brankové čáry posílá svoji příhru pod sebe. Balón dostává do šprajcu Bejby. Kouli se mu sice daří protlačit za gólmana, ale na brankové čáře v poslední chvíli situaci zachraňují hned dva domácí zadáci a míč dostávají do bezpečí. Kopy již pár minut hraje se sebezapřením, když se mu pěkně motá hlava – zřejmě důsledek nastupující nemoci, ale Sešívkovi chvíli trvá, než se připraví. Avizované střídání tak přichází na řadu ve 25. minutě. Třígólový náskok nás poté poněkud ukolébá, již nejsme tolik aktivní a viditelně začínáme hrát údržbu. Hraje se spoustu minut bez nějakých výraznějších příležitostí. Domácí ale začínají cítit, že náš tým ubral na plynu a podobně jako na začátku utkání se začínají více tlačit před naši šestnáctku. Bejbyho při jednom pokusu o uvolnění soupeř kopl do paty a náš štírek několik posledních minut před pauzou viditelně pokulhává. Dvě minuty před koncem první půle odvracíme soupeřův přímák s obtížemi na roh. Následný centr od rohového praporku necháme trestuhodně propadnout až na zadní tyč, kde balón trefuje jednoho z překvapených soupeřů pouze do hrudi, od které se míč naštěstí odráží pár čísel vedle naší pravé tyče. V poslední minutě před pauzou proniká jeden ze soupeřů po pravé straně a daří se mu odcentrovat od brankové čáry před naši branku. Nebezpečný balón poté další z protihráčů dokáže pouze lehce tečovat, takže míč končí opět vedle naší pravé tyče. Naše bohorovnost se nám tedy na konci prvního poločasu málem nevyplatila a soupeřovy nájezdy jsme přežili pouze s notnou dávkou štěstíčka. I tak jsme si během tří minut vytvořili dostatečný náskok, který by bylo hříchem ztratit.

Do druhé půle nastupuje místo nakopnutého Bejbyho Ovečkin. Domácí hráči se snaží utkání zdramatizovat, když přebírají iniciativu a opět se tlačí před naši branku. Naši zadáci musí několikrát v poslední chvíli padnout do soupeřových střel, v čemž jsou dnes ale nebývale úspěšní. Každopádně jsme vyklidili hřiště a nedokážeme podržet delší dobu balón na svých kopačkách. Naše obrana s Faltym v čele ale zatím odolává domácím nájezdům. V 64. minutě Kóďu střídá Maxim. V 68. minutě sledujeme první naší akci ve druhé půli, která má gólové parametry. Po pravé straně uniká Vláďa, stíhá balón ještě na hřišti a od brankové čáry centruje do šestnáctky soupeře, kde se do letícího míče opírá z první Dejv a jeho pumelice končí na spojnici pravé tyče a břevna – nádherný fotbalový moment. V 73. minutě Rest nahrazuje Podyho. Našim střídajícím hráčům se svojí důraznou aktivní hrou daří oživit hru a domácí výpady jsou již jen sporadické. V 79. minutě se dostáváme na dostřel domácí branky. Nejdříve pálíme zpoza velkého vápna, gólman balón vyráží před sebe a i s následnou Restovou dorážkou si dokáže poradit. V 82. minutě se místo Vládi na hřiště znovu podívá Pody. V další minutě naše zlepšená hra nese konečně ovoce. Maxim si před šestnáctkou zpracovává balón na prsa a přiťukává ho zpátky proti noze Dejvovi. Balón vypálený z nějakých 25ti metrů ještě skočí před gólmanem a zapadne k levé tyči – 4:0. (so) Domácím v posledních několika minutách viditelně dochází. V 86. minutě ještě protáčíme gólmany, když spolehlivě chytajícího Faltyho nahrazuje Sklínka, který se ale na hřišti do konce zápasu vůbec nepotká s balónem. Dvě minuty před koncem si vytváříme poslední příležitost, když nejdříve Ovečkin vletí z levé strany do vápna soupeře, ale ještě hledá na vzdálenější tyči svého fiktivního spoluhráče. Balón se nám podaří získat pod svoji kontrolu a vzápětí se míč vrací tentokráte z pravé strany přímo k Ovečkinovi, jehož tvrdá přízemní střela ale končí pouze u domácího gólmana.

Utkání, ze kterého jsme měli obavy, se nám podařilo zvládnout díky několika minutám v prvním poločase, kdy jsme snaživému domácímu celku zasadily v krátkém sledu hned tři údery. Poté jsme sice polevili v našem útočném snažení, ale naše obrana dnes měla svůj den. Domácí bojovali, seč jim síly stačily a několikrát nás sevřeli před naší šestnáctkou. Zápas dostala znovu pod kontrolu naše početnější lavička, které se dnes podařilo soupeře opět přitlačit před svoji branku. Zase jsme tak o malý kousek blíže našemu cíli. Nesmíme ale v žádném případě polevit v koncentraci. Příště přivítáme soupeře podobného tomu dnešnímu – nepříjemné Kralovice. Pokud nepolevíme, je v našich silách udělat další krůček k celkovému úspěchu.