SŠ Plzeň SD - SK SENCO Doubravka 4:3 (1:3)

10.5.2014 21. kolo KPSD

sestava: Faltus (8), Černík (7), Tarhaj (8), Janda (7), Spišský (9), Foist (9), Lintner (8), Kopač (8), Šejba (8), Nítek (8), Podolník (8)

lavička: Kodar (8), Černý (9), Dušička, Přibáň, Filipovský

branky: Podolník, Černík, Janda, Nítek

Tým našeho staršího dorostu dnes odehrál po delší době památné utkání – jedno z těch, které si chcete uchovat na delší dobu v paměti. Pohled na předzápasovou tabulku hovořil jasně – dnes šlo o přímý souboj dvou nejvýše postavených týmů. Pokud jsme chtěli uchovat naději na obhajobu loňského titulu, museli jsme se pokusit našemu soupeři z Doubravky vrátit podzimní porážku. Po nezvládnutém konci minulého zápasu ve Vejprnicích jsme si chtěli dokázat, že umíme zahrát pod tlakem a neztrácíme hlad po vítězství. Již tak dost prořídlá soupiska doznala bohužel další ránu, když trenér Dejmek nemohl počítat se zraněným Konopíkem. Počasí se dnes umoudřilo a oba týmy čekalo přetěžkých devadesát minut.

Již od úvodního hvizdu rozhodčího sledujeme náročné bojovné utkání se spoustou osobních soubojů, kdy většinu akcí obě strany realizují ve velké rychlosti. Zdá se, že optickou převahu získává náš soubor. Máme možnost zahrávat několik standardních situací, ale nic z nich vytěžit nedokážeme. Jedná se spíše o náznaky příležitostí – stejně tak na druhé straně. V 16. minutě ale přichází blesk z čistého nebe. Víťa posílá svůj přímák pouze do rukavic hostujícího gólmana a soupeř je tady okamžitě s rychlým brejkem, kterému prakticky nedokážeme čelit. Doubravecký expres, který se řítí po naší pravé straně, marně stíhá naše lokálka. Hostující rychlík po sprintu přes celou hrací plochu posílá od levé lajny ideální balón před naši branku, kam dosupí další ze soupeřů. A poněvadž i tento chlapík nechává svůj stín za sebou, pohodlně doklepává nabídnutou kouli za záda bezmocného Faltyho – 0:1. :-@ Po fatálně nezvládnutém soupeřově průniku máme hned v další minutě možnost skóre srovnat. Pody se dostává k centru z pravé strany do hostující šestnáctky. Jeden ze soupeřových zadáků balón podskočí a Bejby má dost času, aby si míč zpracoval a vypálil. Bohužel je z toho pouze neslaný nemastný pokus, který gólman dokáže vytěsnit alespoň na roh. Uplyne další minuta a Bejby se znovu dostává do zakončení. Tentokráte se mu daří schovat nepříjemnou střelu za jednoho z protihráčů, ale hostující brankář je ve formě a ukrytý pokus výborným zákrokem vytahuje od zadní tyče. Ve 21. minutě pálí tentokráte Pody zpoza velkého vápna. Nepříjemnou střelu gólman pouze stačí vyrazit před sebe. U balónu je sice nejdříve Bejby, ale je příliš blízko hostujícího strážce svatyně a nedokáže ho již propálit. Za další dvě minuty ale naše zvýšená aktivita nese své ovoce. Vláďa posílá po pravé straně balón do běhu Bejbymu, který vybojuje souboj a zbaví se svého strážce. Náš štírek poté nasadí ke sprintu a od pravé brankové čáry z velkého vápna posílá jak na zlatém podnose balón na zadní tyč, kde osamocenému sprintujícímu Pody stačí kouli již jen doklepnout do sítě – 1:1. (so) Z vyrovnání se ale příliš dlouho neradujeme. Ve 28. minutě sledujeme soupeřovu akci, která jak přes kopírák odpovídá naší první obdržené brance. Opět nejsme schopni zachytit doubravecký rychlík po naší pravé straně. Soupeř znovu uniká všem našim hráčům a posílá balón od levé brankové čáry tentokráte více pod sebe do naší šestnáctky. Poněvadž naši záložníci se zúčastnili marného stíhání protihráče, ve vápně se zjevuje naprosto pozapomenutý soupeř, který z první míří přesně – 1:2. :-@ Za další dvě minuty může být ještě hůře, když si to tentokráte hostující expres namíří při svém průniku z levé strany přímo do našeho vápna a zkouší zakončovat. Jeho pokus na bližší tyč ale Falty dokáže vytlačit alespoň na roh. Hosté nás v těchto chvílích jasně přehrávají a náš zmar vrcholí ve 36. minutě, když pokolikáté už hoří naše pravá strana a Doubravka vypravuje další OrientExpres. Ten opět ukazuje Čendovi svá koncová světla a po rychlém úprku znovu vymýšlí výbornou nabídku na zadní tyč, kde naši zadáci nejsou s to pokrýt nabíhajícího soupeře, který má tak svoji úlohu znovu více než jednoduchou – 1:3. :-@ Trenér Dejmek zkouší protáčet posty a ve 38. minutě navíc Kóďa střídá aktuálně vyšumělého Dejva. Ve 41. minutě se jeden z protihráčů pokouší mluvit do práce sudímu a vidí za své počínání žlutou kartu. Po našem vyrovnání jsme vyklidili střed hřiště a hosté nás nahánějí po celé hrací ploše. Do kabin tak jdeme pod tlakem velmi nepříznivého stavu a po pravdě řečeno, málokdo věří v nějaké naše zázračné zmrtvýchvstání, když v posledních minutách nejsme schopni soupeřovu branku vůbec ohrozit.

Do druhé půle se vrací Dejv a na lavičce zůstává Ovečkin. Hosté naopak překvapivě stahují ze hřiště svého nejlepšího hráče. Hned v první minutě po přestávce posílá Pody svůj přímák přímo na soupeřovu branku. Gólman balón vyráží pouze ke Spíšovi, ale jeho dorážka končí vedle bližší tyče. Následný rychlý útok Doubravky přerušuje Víťa žlutým faulem. Hned v další minutě jsme tady s dalším přímákem a po jeho rozehrání za soupeřovu obranu zkouší Dejv nabít Spíšovi na hranici malého vápna, který v obtížné pozici produkuje slabou střelu, kterou hostující gólman stačí vyrazit mimo své tři tyče. Domino si také neodpustí několik poznámek a již vidí v rukou sudího žlutou kartu. V 51. minutě nás hosté zatlačují před naši branku a vytvářejí si snad tisíciprocentní příležitost, která by zřejmě dnešní mač rozhodla. Jeden z protihráčů posílá balón z pravé strany na malé vápno, kde není daleko široko nikde nikdo kromě jednoho ze soupeřů. Tomu první střela příliš nesedne, ale přesto jí Falty vleže dokáže pouze vyrazit před sebe přímo k nohám stejného kopáče. Ten ale svojí druhou obrovskou příležitostí neskutečně pohrdne, když balón ledabyle posune vedle pravé tyče. V 53. minutě zahráváme roh z levé strany. Pody si nakrátko naráží s Dejvem, aby vzápětí kouli poslal na přední tyč. Balón se po několika odrazech dostává k Čendovi, který nic nevymýšlí a z malého vápna ho umísťuje ke vzdálenější tyči – 2:3. (so) Svůj letošní premiérový gól si tak náš zadák schovával na tu opravdu pravou chvíli, protože nás svým počinem dostává na dostřel výborného soupeře. Hosté ale místo bránění výsledku vyrážejí ihned na zteč naší branky. Na konci jejich rychlého výpadu je překvapivá střela k bližší tyči, se kterou má Falty co dělat, aby ji alespoň vyrazil na roh. V těchto chvílích se hra přelévá z jedné strany na druhou a šance střídá šanci. V 56. minutě lobujeme soupeřovu obranu, ale Bejby to má na dlouhou nohu, takže jeho pokus o přehození gólmana končí nad brankou. V 60. minutě letí balón tentokrát za naši obrannou linii, kam se nejdříve dostává jeden ze soupeřů, který ale místo dalšího postupu volí poněkud zbrkle střelu zpoza naší šestnáctky, se kterou si náš gólman dokáže poradit. Za další dvě minuty hostující brankář špatně vyhodnocuje situaci, když chytá do rukou balón, který mu na malém vápně přiťukává jeden z jeho zadáků. Je nařízen nepřímý kop za malou domů nějakých pět metrů vpravo od hostující svatyně. Balón je příliš blízko, ale přesto zkoušíme po jemném přiťuknutí propálit hradbu těl v soupeřově brance. To se nám sice nepodaří, ale není všem dnům konec. V nepřehledné situaci, kdy jsou v soupeřově šestnáctce kromě Faltyho snad všichni hráči, se naši kopáči hned dvakrát dostávají k neúspěšnému zakončení. Nakonec si míč vyhledá Víťu, který s notnou dávkou štěstí pasíruje kulatý nesmysl do hostující sítě – 3:3. (so) Je vyrovnáno a začíná se prakticky znovu. Psychicky bychom na tom mohli být lépe, když se nám podařilo vstát z mrtvých, ale utkání je velmi vyrovnané. Rozhodnout může jediné zaváhání na kterékoliv straně. Svoji roli začínají hrát i emoce. Někteří naši hráči se nechávají unést atmosférou a vzduchem létají kritické poznámky ale kupodivu na adresu svých spoluhráčů. Je potřeba se uklidnit a soustředit se na svůj výkon. Některé exhibice svých svěřenců přestává pomalu vydýchávat i trenér Dejmek – a to už smrdí střídáním. V 66. minutě jsou na tahu opět hosté, když se po řadě našich zaváhání dostávají do naší šestnáctky. Falty musí ukázat své umění, když přízemní střelu s vypětím všech sil vytahuje na roh. Za další dvě minuty již poněkolikáté mizerně rozehráváme roh a soupeř je tady s dalším brejkem do naší otevřené obrany. V situaci tři na dva ale volí střelu z hranice velkého vápna, se kterou si Falty dokáže poradit. V 70. minutě přichází chvíle Sešívky, který střídá Čendu a po celý zbytek zápasu příkladně na své levé straně tvrdí muziku. Za další dvě minuty si odchází odpočinout Bejby, kterého začínají chytat křeče. Místo něj se na hrací plochu vrací Ovečkin. Hosté zkoušejí utkání znovu zvrátit na svoji stranu nasazením OrientExpresu. Trenér Dejmek reaguje v 77. minutě protočením našich útočných hrotů. Bejby střídá Podyho. Běží 80. minuta a diváci sledují krásný fotbalový moment. Kopeme přímák ještě z naší poloviny. Dlouhý balón podcení jeden ze soupeřových zadáků, který je příliš krátký. Za ním číhá lišák Ovečkin, který z velkého vápna citlivě posílá svoji hlavičku na zadní tyč. Hostující gólman ale předvede také velkou parádu, když tygřím skokem konečky prstů vytahuje umístěný pokus na roh. Přichází 83. minuta a Vláďa využívá zaváhání jednoho ze soupeřů ve středu hrací plochy, když se mu daří vypíchnout balón. Kouli si přebírá Dejv, který únavou sotva vidí a pouze po paměti svoji kolmou příhrou hledá nabíhajícího Bejbyho. Ten si ideální balón posouvá do běhu, uniká svému strážci a pílí do šestnáctky soupeře. Potom již všichni pouze sledují, kterak naše tykadlo naloží se svojí tutovkou. Dle jeho pozdějších slov nebyl do posledního okamžiku rozhodnutý, co udělá, ale udělal to náramně. Prostě si kouli posunul do vápna, zavřel oči a napálil ji přesně po levé ruce bezmocného gólmana do sítě – 4:3. (so) Čas jde nyní proti soupeři, což někteří naši hráči vědí. V další minutě tak střelec našeho posledního gólu vidí žlutou kartu, když se ne zrovna rychle přemisťuje od místa, kde sudí nařizuje rozehrát přímý kop. Několikrát se nám daří zakopat se u soupeřova rohového praporku a pošetřit tak hezké desítky vteřin. Bohužel bezprostředně po posledním souboji Bejby reaguje podrážděněji než by bylo snesitelné na soupeřovy výpady a oba hráči za vzájemnou strkanici vidí žluté karty. To znamená jediné – červená pro našeho snajpra a náš tým dohrává v deseti. Hosté sice v posledních minutách soustavně okupují naši polovinu, ale naši hráči nechtějí vydřené vedení pustit a předhánějí se v obětavosti. Několikrát tak padají do střeleckých pokusů soupeře a utkání dohráváme na naší pravé straně, když se nám daří přerušovat útočná snažení Doubravky, které tak zápas proklouzává mezi prsty.

Máme za sebou zápas jako břeh, ve kterém jsme po většinu první půle tahali za kratší konec. Je potřeba vyseknout poklonu oběma týmům za předvedenou hru, která přihlížející diváky rozhodně nemohla nudit. Soupeřovi rychlonozí hráči nám dělali obrovské problémy. Po přestávce jsme ale přidali srdíčko, a i když si musíme přiznat, že tentokráte při nás stálo i trochu toho štěstíčka, vrátili jsme se do zápasu. Naopak výborní hosté shořeli po poločase na neproměňování šancí a možná že náš tým po první půli předčasně odepsali. Vítězství je o to cennější, že jsme nebyli po většinu utkání lepším týmem, ale dokázali jsme si vnutit víru ve vítězství i za velmi nepříznivého stavu. I když jsme dnes utekli hrobníkovi z lopaty, vzájemně plácat se po zádech je určitě předčasné. Ve světle dnešních velmi zajímavých výsledků je před námi několik obrovských vykřičníků. Pokud v příštím zápase nepotvrdíme dnešní výsledek, dostaneme se pod obrovský tlak. Příští utkání tak bude možná ještě náročnější než to dnešní. Tak znovu pokorně do práce, abychom si za týden nemuseli nic vyčítat.